Blog

„Biała odwaga”

Dowiedz się jak zamówić seans

Czas trudnej próby

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

„Biała odwaga” to film, który opowiada o trudnym, częściowo przemilczanym fragmencie naszej historii. Akcja toczy się na Podhalu pod koniec lat 30. XX wieku. Kiedy wybucha wojna, naziści, wierzący w teorię, że ludność góralska pochodzi od starogermańskiego plemienia Gotów, oferują mieszkańcom regionu współpracę. Dla wielu Górali to czas najtrudniejszej próby moralnej, z jaką przyjdzie im się zmierzyć w życiu…

Burzliwą historię Podhala poznajemy z perspektywy Jędrka – młodego potomka góralskiego rodu Zawratów. Utalentowany, skłonny do podejmowania ryzyka taternik jest zakochany w pięknej Bronce. Wskutek splotu okoliczności dziewczyna bierze jednak ślub ze starszym bratem Jędrka – rozsądnym i statecznym Maciejem. W jaki sposób to wydarzenie wpłynie na relacje między bohaterami? Jakie decyzje podejmą młodzi mężczyźni w obliczu wybuchu wojny?

Zobacz zwiastun filmu „Biała odwaga”:

„Biała odwaga” to seans, który polecamy przede wszystkim nauczycielom historii, języka polskiego oraz wychowawcom. Film w reżyserii Marcina Koszałki może być interesującym punktem wyjścia do dyskusji m.in. na tematy związane z różnymi postawami Polaków wobec okupanta i kwestią tożsamości narodowej. Po projekcji warto będzie porozmawiać także o dylematach moralnych, z jakimi mierzą się bohaterowie.

Jakie edukacyjne wątki znajdziesz w filmie „Biała odwaga”?

Jak mówić o trudnych epizodach z naszej historii?

Kadr z filmu „Biała odwaga” (reż. M. Koszałka, Polska 2024, dystrybucja: Monolith Films)

Seans filmu „Biała odwaga” może być wstępem do przybliżenia zapomnianej karty z dziejów II wojny światowej. W nawiązaniu do filmowej fabuły warto będzie porozmawiać z uczniami na temat nazistowskiej akcji Goralenvolk na Podhalu. Jak wyglądał przebieg tej operacji? Dlaczego część Górali godziła się na kolaborację z Niemcami, a inni – w czynny lub bierny sposób –  sprzeciwiali się akcji germanizacyjnej? Seans filmu może być intrygującym punktem wyjścia do dyskusji na temat różnorodnych postaw Polaków wobec okupanta.

Rozważania na temat tożsamości narodowej

Być prawdziwym Polakiem: co to oznacza? Warto zadać to pytanie młodym widzom po seansie „Białej odwagi”. Projekcja filmu może zachęcić uczniów do głębszej refleksji na temat tożsamości narodowej i społecznej oraz odrębności kulturowej wybranych regionów Polski.

Kadr z filmu „Biała odwaga” (reż. M. Koszałka, Polska 2024, dystrybucja: Monolith Films)

Wojna jako czas próby. O dylematach etycznych i moralnych

Film pokazuje, z jak skrajnie trudnymi decyzjami muszą mierzyć się – zarówno jednostki, jak i społeczeństwa – w trakcie wojny. Młodzi widzowie będą obserwować dwóch braci, którzy dokonają różnych wyborów i znajdą się po przeciwnych stronach barykady. Jakimi motywacjami kieruje się każdy z bohaterów? Jakie wartości są dla nich ważne? Seans ma szansę skłonić uczniów do ożywionej dyskusji na ten temat.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Był sobie kot”

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)