„Biała odwaga”
Dowiedz się jak zamówić seansCzas trudnej próby
Grupy Wiekowe
Zagadnienia edukacyjne
„Biała odwaga” to film, który opowiada o trudnym, częściowo przemilczanym fragmencie naszej historii. Akcja toczy się na Podhalu pod koniec lat 30. XX wieku. Kiedy wybucha wojna, naziści, wierzący w teorię, że ludność góralska pochodzi od starogermańskiego plemienia Gotów, oferują mieszkańcom regionu współpracę. Dla wielu Górali to czas najtrudniejszej próby moralnej, z jaką przyjdzie im się zmierzyć w życiu…
Burzliwą historię Podhala poznajemy z perspektywy Jędrka – młodego potomka góralskiego rodu Zawratów. Utalentowany, skłonny do podejmowania ryzyka taternik jest zakochany w pięknej Bronce. Wskutek splotu okoliczności dziewczyna bierze jednak ślub ze starszym bratem Jędrka – rozsądnym i statecznym Maciejem. W jaki sposób to wydarzenie wpłynie na relacje między bohaterami? Jakie decyzje podejmą młodzi mężczyźni w obliczu wybuchu wojny?
Zobacz zwiastun filmu „Biała odwaga”:
„Biała odwaga” to seans, który polecamy przede wszystkim nauczycielom historii, języka polskiego oraz wychowawcom. Film w reżyserii Marcina Koszałki może być interesującym punktem wyjścia do dyskusji m.in. na tematy związane z różnymi postawami Polaków wobec okupanta i kwestią tożsamości narodowej. Po projekcji warto będzie porozmawiać także o dylematach moralnych, z jakimi mierzą się bohaterowie.
Jakie edukacyjne wątki znajdziesz w filmie „Biała odwaga”?
Jak mówić o trudnych epizodach z naszej historii?

Seans filmu „Biała odwaga” może być wstępem do przybliżenia zapomnianej karty z dziejów II wojny światowej. W nawiązaniu do filmowej fabuły warto będzie porozmawiać z uczniami na temat nazistowskiej akcji Goralenvolk na Podhalu. Jak wyglądał przebieg tej operacji? Dlaczego część Górali godziła się na kolaborację z Niemcami, a inni – w czynny lub bierny sposób – sprzeciwiali się akcji germanizacyjnej? Seans filmu może być intrygującym punktem wyjścia do dyskusji na temat różnorodnych postaw Polaków wobec okupanta.
Rozważania na temat tożsamości narodowej
Być prawdziwym Polakiem: co to oznacza? Warto zadać to pytanie młodym widzom po seansie „Białej odwagi”. Projekcja filmu może zachęcić uczniów do głębszej refleksji na temat tożsamości narodowej i społecznej oraz odrębności kulturowej wybranych regionów Polski.

Wojna jako czas próby. O dylematach etycznych i moralnych
Film pokazuje, z jak skrajnie trudnymi decyzjami muszą mierzyć się – zarówno jednostki, jak i społeczeństwa – w trakcie wojny. Młodzi widzowie będą obserwować dwóch braci, którzy dokonają różnych wyborów i znajdą się po przeciwnych stronach barykady. Jakimi motywacjami kieruje się każdy z bohaterów? Jakie wartości są dla nich ważne? Seans ma szansę skłonić uczniów do ożywionej dyskusji na ten temat.
Paulina Kulesza