Blog

„Biała odwaga”

Dowiedz się jak zamówić seans

Czas trudnej próby

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

„Biała odwaga” to film, który opowiada o trudnym, częściowo przemilczanym fragmencie naszej historii. Akcja toczy się na Podhalu pod koniec lat 30. XX wieku. Kiedy wybucha wojna, naziści, wierzący w teorię, że ludność góralska pochodzi od starogermańskiego plemienia Gotów, oferują mieszkańcom regionu współpracę. Dla wielu Górali to czas najtrudniejszej próby moralnej, z jaką przyjdzie im się zmierzyć w życiu…

Burzliwą historię Podhala poznajemy z perspektywy Jędrka – młodego potomka góralskiego rodu Zawratów. Utalentowany, skłonny do podejmowania ryzyka taternik jest zakochany w pięknej Bronce. Wskutek splotu okoliczności dziewczyna bierze jednak ślub ze starszym bratem Jędrka – rozsądnym i statecznym Maciejem. W jaki sposób to wydarzenie wpłynie na relacje między bohaterami? Jakie decyzje podejmą młodzi mężczyźni w obliczu wybuchu wojny?

Zobacz zwiastun filmu „Biała odwaga”:

„Biała odwaga” to seans, który polecamy przede wszystkim nauczycielom historii, języka polskiego oraz wychowawcom. Film w reżyserii Marcina Koszałki może być interesującym punktem wyjścia do dyskusji m.in. na tematy związane z różnymi postawami Polaków wobec okupanta i kwestią tożsamości narodowej. Po projekcji warto będzie porozmawiać także o dylematach moralnych, z jakimi mierzą się bohaterowie.

Jakie edukacyjne wątki znajdziesz w filmie „Biała odwaga”?

Jak mówić o trudnych epizodach z naszej historii?

Kadr z filmu „Biała odwaga” (reż. M. Koszałka, Polska 2024, dystrybucja: Monolith Films)

Seans filmu „Biała odwaga” może być wstępem do przybliżenia zapomnianej karty z dziejów II wojny światowej. W nawiązaniu do filmowej fabuły warto będzie porozmawiać z uczniami na temat nazistowskiej akcji Goralenvolk na Podhalu. Jak wyglądał przebieg tej operacji? Dlaczego część Górali godziła się na kolaborację z Niemcami, a inni – w czynny lub bierny sposób –  sprzeciwiali się akcji germanizacyjnej? Seans filmu może być intrygującym punktem wyjścia do dyskusji na temat różnorodnych postaw Polaków wobec okupanta.

Rozważania na temat tożsamości narodowej

Być prawdziwym Polakiem: co to oznacza? Warto zadać to pytanie młodym widzom po seansie „Białej odwagi”. Projekcja filmu może zachęcić uczniów do głębszej refleksji na temat tożsamości narodowej i społecznej oraz odrębności kulturowej wybranych regionów Polski.

Kadr z filmu „Biała odwaga” (reż. M. Koszałka, Polska 2024, dystrybucja: Monolith Films)

Wojna jako czas próby. O dylematach etycznych i moralnych

Film pokazuje, z jak skrajnie trudnymi decyzjami muszą mierzyć się – zarówno jednostki, jak i społeczeństwa – w trakcie wojny. Młodzi widzowie będą obserwować dwóch braci, którzy dokonają różnych wyborów i znajdą się po przeciwnych stronach barykady. Jakimi motywacjami kieruje się każdy z bohaterów? Jakie wartości są dla nich ważne? Seans ma szansę skłonić uczniów do ożywionej dyskusji na ten temat.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

OSKAR, PATKA I ZŁOTO BAŁTYKU

Materiały edukacyjne do filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” (reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

FREDDY. PUDEL NIE Z TEJ ZIEMI

Materiały edukacyjne do filmu „Freddy. Pudel nie z tej Ziemi” (reż. Alexs Stadermann, Australia, Niemcy, Hiszpania, Meksyk 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Jeden na milion

Materiały edukacyjne do filmu „Jeden na milion” (reż. Jon Gunn, USA 2025, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Fantastyczny Angelo

Materiały edukacyjne do filmu „Fantastyczny Angelo” (reż. Vincent Paronnaud, Alexis Ducord, Francja Luksemburg 2024, dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Dziewczyna z igłą

Materiały edukacyjne do filmu „Dziewczyna z igłą” (reż. Magnus von Horn, Dania Polska Szwecja 2024, dystrybucja w Polsce: Gutek Film)

Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka

Materiały edukacyjne do filmu „Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka” (reż. Juan Jesús García Galocha, Pedro Solís García, Hiszpania 2024, dystrybucja w Polsce: Best Film)

Bambi. Opowieść leśna

Materiały edukacyjne do filmu "Bambi. Opowieść leśna" (reż. Michel Fessler, Francja 2024, czas trwania: 77 min, dystrybucja: M2 Films)

„Basia. Radzę sobie”

Materiały edukacyjne do filmu "Basia. Radzę sobie" (reż. Marcin Wasilewski,, Polska 2024, czas trwania: 52 min, dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Piep*zyć Mickiewicza 2

Materiały edukacyjne do filmu „Piep*zyć Mickiewicza 2” (reż. Sara Bustamante-Drozdek, Polska 2025, dystrybucja: Forum Film Poland).