Blog

„Raport Pileckiego”

Opowieść o życiu niezłomnego bohatera

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Żołnierz, konspirator, działacz ruchu oporu, powstaniec warszawski i ochotnik do Auschwitz. Autor słynnego raportu, dokumentującego niebywałe okrucieństwo, jakiego doświadczyła ludzkość w nazistowskim obozie zagłady w Oświęcimiu. Według brytyjskiego historyka Michaela Foota był jedną z sześciu najodważniejszych postaci walczących w II wojnie światowej.

Mowa o Witoldzie Pileckim – bohaterze o niezłomnych zasadach i imponującej biografii. Seans filmu „Raport Pileckiego” (już od 1 września na ekranach kin!) to niepowtarzalna okazja, by bliżej poznać barwny życiorys rotmistrza, podlegający ścisłej cenzurze przez ponad 40 lat komunistycznych rządów.

Niewiarygodna historia polskiego Jamesa Bonda

Historia Witolda Pileckiego stanowi doskonały materiał na filmowy scenariusz. Na jego niezwykłą biografię składa się udział w najważniejszych wydarzeniach pierwszej połowy XX wieku. W trakcie seansu filmu „Raport Pileckiego” będziemy mieli okazję towarzyszyć tytułowemu bohaterowi m.in. w trakcie kampanii wrześniowej i początkach działalności konspiracyjnej. Staniemy się świadkami dobrowolnego aresztowania rotmistrza, pragnącego przedostać się do Auschwitz-Birkenau, by dokumentować prawdę o zbrodniach dokonywanych przez nazistowskich Niemców. Będziemy śledzić brawurową ucieczkę Pileckiego z obozu zagłady, a następnie jego walkę w powstaniu warszawskim. Wreszcie: poznamy historię pojmania bohatera przez bezpiekę, a także kulisów brutalnego śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy urzędu bezpieczeństwa. To w jego trakcie Pilecki stawi czoła zarzutom o zdradę stanu i prowadzenie działalności szpiegowskiej…

Historia Polski I połowy XX wieku w pigułce

„Raport Pileckiego” to opowieść upamiętniająca dokonania niezwykłej postaci, która w czasach PRL-u została skazana na zapomnienie. To także dzieje najważniejszych wydarzeń Polski pierwszej połowy XX wieku w pigułce. Film bez wątpienia będzie ciekawą propozycją dla nauczycieli historii. Wojna polsko-bolszewicka, II wojna światowa, działalność Polskiego Państwa Podziemnego, początki władzy komunistów po wojnie  – wybrane fakty z biografii Witolda Pileckiego warto będzie umieścić w szerszym historycznym kontekście i omówić je wspólnie z uczniami szkół ponadpodstawowych.

Opowieść o ponadczasowych wartościach

Portret niezłomnego bohatera może zainspirować młodych widzów do tego, by w każdej sytuacji starali się zachować wierność swoim zasadom. Odwaga, honor, wolność, patriotyzm, solidarność wobec słabszych – uniwersalne wartości, którymi kieruje się Witold Pilecki, mogą stać się kompasem moralnym także dla uczniów. Film stawia przy okazji pytania o istotę prawdziwego bohaterstwa. Jak ja zachował(a)bym się na miejscu Pileckiego? Czy był(a)bym zdolna/-y do podobnych poświęceń? Warto będzie wspólnie z klasą rozważyć te pytania w trakcie godziny wychowawczej.

Jednostka kontra system totalitarny – kontekst literacki

Historia Witolda Pileckiego może być też ciekawym punktem wyjścia do dyskusji na lekcjach języka polskiego. Po zakończeniu wojny bohater zderza się z nową rzeczywistością polityczną swojego kraju. Pilecki żyje od tego momentu w totalitarnym państwie, podobnie jak postaci znane z kart literatury: Winston Smith z „Roku 1984” Georga Orwella, Józef K. z „Procesu” Franza Kafki. Zachęcamy, by wspólnie z uczniami porównać postawy wspomnianych bohaterów wobec opresyjnego systemu.

Chcesz po seansie zorganizować ciekawą lekcję języka polskiego, historii i/lub godzinę wychowawczą? Skorzystaj z darmowych scenariuszy lekcji przygotowanych przez ekspertów FILM W SZKOLE.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans
Sprawdź materiały edukacyjne

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).