Blog

moj pies artur recenzja filmu o psie

„Mój pies Artur”

Dowiedz się jak zamówić seans

Wielka przygoda małego kundelka

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Inspirowany prawdziwą historią „Mój pies Artur” to opowieść o pięknie sportowej rywalizacji i sile psiej wierności, a także filmowa lekcja współpracy, działania fair play, pokory, umiejętności doceniania dobrych osób i chwil. To familijne kino przygodowe, które zabierze Twoją klasę w podróż po zachwycającej Dominikanie.

Zobacz zwiastun filmu „Mój pies Artur”:

O czym jest film „Mój pies Artur”?

Rajd przygodowy to stosunkowo mało popularna w Polsce, a niezwykle ekscytująca dyscyplina sportowa. To trwawający kilka dni i rozciągający się na wielu kilometrach wymagającego terenu wyścig drużynowy. Jego uczestnicy pokonują góry, rwące rzeki, nieprzejezdne trasy, poruszają się pieszo, rowerami, kajakami, a liczy się tylko to, kto będzie najszybszy. Dodatkowo drużyny muszą wykazać się dobrą organizacją i współpracą, żeby przetrwać w otoczeniu dzikiej przyrody, a cały sprzęt i prowiant noszą ze sobą.

Michael (Mark Wahlberg) zbiera drużynę do udziału właśnie w takim rajdzie. Nie jest to jednak byle jaki wyścig, a mistrzostwa świata w Dominikanie. Chociaż mężczyzna nie jest już najmłodszy i nie osiągnął niczego znaczącego w tej dyscyplinie, nie potrafi zrezygnować z miłości do sportu. W realizacji marzeń wspierają go żona i córeczka.

W tym samym czasie swoją osobistą walkę o przetrwanie toczy inny wojownik. Bezdomny kundelek o smutnych, mądrych oczach błąka się po ulicach jednego z dominikańskich miast. Pewnego dnia spotyka drużynę Michaela, która przyjechała do jego kraju, by wziąć udział w rajdzie. Kiedy piesek zostaje przez nich nakarmiony i otrzymuje imię Artur, od razu przywiązuje się do grupy i zaczyna podążać ich śladem. To zapoczątkuje piękną przygodę i jeszcze piękniejszą przyjaźń. Historia pieska, który dołączył do drużyny sportowców i razem z nowymi towarzyszami ukończył trudny wyścig, jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Kadr z filmu „Mój pies Artur” (reż. Simon Cellan Jones, USA 2024, czas trwania: 90 min., dystrybucja w Polsce: Kino Świat).

Dlaczego warto zobaczyć z klasą film „Mój pies Artur”?

„Mój pies Artur” to kino familijne, a zatem takie, które odpowiada na potrzeby widzów w różnym wieku. W seans zaangażują się zarówno uczniowie klas 4-6, jak i licealiści. Historia pieska została przedstawiona w wyjątkowo wzruszający sposób, a każdy miłośnik zwierząt uroni przynajmniej jedną łzę na tym filmie. Psia aktorka, która wciela się w tytułowego Artura, posiada jedną z najbardziej poczciwych i rozczulających mordek, jakie widziałam na wielkim ekranie. Ciekawostkę stanowi fakt, że po skończeniu nagrań jeden z aktorów (Sam Liu) zaadoptował suczkę, która zagrała tytułowego bohatera filmu.

Chociaż „Mój pies Artur” to kino pełne ciepła i empatii, jest to również film przygodowy, na którym nikt nie będzie się nudził. Nie bez powodu drugą najważniejszą rolę (zaraz po piesku) gra Mark Wahlberg, czyli gwiazdor światowego kina akcji. Rajd, w którym biorą udział bohaterowie filmu, obfituje w niebezpieczeństwa i pełne emocji wydarzenia. Scena, w trakcie której dochodzi do awarii podczas przejazdu nad przełęczą na imponującej wysokości, to coś, co na długo zostanie w pamięci Twojej i Twoich uczniów.

To połączenie – uroczy piesek plus niebezpieczna przygoda w otoczeniu dzikiej przyrody – sprawia, że „Mój pies Artur” jest idealnym wyborem na wspólne wyjście integracyjne w okolicach Majówki. Rozrywkowy aspekt nie kłóci się z edukacyjnym, ponieważ twórcy nie umieszczają w swoim filmie żadnych szkodliwych treści; przeciwnie, dbają o mądry przekaz, który ma szansę zainspirować młodych widzów.

Kadr z filmu „Mój pies Artur” (reż. Simon Cellan Jones, USA 2024, czas trwania: 90 min., dystrybucja w Polsce: Kino Świat).

Walory edukacyjne filmu „Mój pies Artur”

  • Zachęta do przeżywania życia offline. Film docenią wszyscy nauczyciele i nauczycielki, których martwi brak chęci do spędzania czasu na świeżym powietrzu u ich uczniów. Obserwowanie tego, ile frajdy daje bohaterom sport, kontakt z przyrodą, a także jak silne są przyjaźnie zawarte w realu i w trakcie wspólnych doświadczeń, stanowią najlepszą reklamę aktywnego stylu życia.
  • Uczulenie na sytuację bezdomnych psów i lekcja szacunku wobec przyrody oraz zwierząt. Film w bardzo poruszający sposób portretuje sytuację żyjącego na ulicy psa Artura. Udowadnia także, że kundelki w niczym nie ustępują wdziękiem i inteligencją swoim rasowym kuzynom, a za przygarnięcie potrafią się odwdzięczyć ogromną miłością i bezwarunkową wiernością. Piękna przyroda otaczająca bohaterów oraz respekt, z jakim ją traktują w trakcie rajdu, przekonują do tego, by o te dobra dbać: żaden wygenerowany przez sztuczną inteligencję widok nie może się równać z bogactwem natury.
  • Jak być dobrym liderem? Michael w trakcie rajdu uczy się tego, jak mądrze przewodzić grupie. Trasa stawia przed nim różne wyzwania: radzenie sobie w sytuacjach stresowych, podejmowanie trudnych decyzji pod presją czasu, troska o dobrostan wszystkich członków jego teamu, odpowiednie dowartościowywanie zawodników i jednoczesne budowanie własnego autorytetu. Po seansie możesz porozmawiać z uczniami o tym, dlaczego ich zdaniem Michael sprawdził się w roli lidera i dzięki czemu jego team odniósł sukces.
Kadr z filmu „Mój pies Artur” (reż. Simon Cellan Jones, USA 2024, czas trwania: 90 min., dystrybucja w Polsce: Kino Świat).
  • Sport jako praca nad charakterem. Film jest pod wieloma względami powrotem do tradycyjnego, chciałoby się powiedzieć: greckiego spojrzenia na sport. Współcześnie postrzegamy go przede wszystkim jako rozrywkę, biznes, a zawodowe zajmowanie się sportem często nie wiąże się ze zdrowiem, a dopingiem, nadwyrężaniem organizmu i bezwględną rywalizacją. „Mój pies Artur” przypomina jednak o tym, że sport to przede wszystkim samorozwój, pokonywanie własnych ograniczeń, nauka współpracy, pokory i determinacji. Wielokrotnie w trakcie akcji filmu bohaterowie pokazują, na czym polega fair play i wzajemna motywacja, a złoty medal nie jest dla nich ważniejszy od osobistej satysfakcji i frajdy z udziału we wspólnej przygodzie.
  • Współpraca i znaczenie działania zespołowego. Drużyna Michaela współpracuje ze sobą, uczy się wykorzystywać mocne strony każdego z zawodników i pomaga sobie w chwilach słabości. To odróżnia ją na tle innych teamów biorących udział w rajdzie, skoncentrowanych na zwycięstwie, a nie na doświadczaniu wspólnej przygody.
  • Determinacja, ambicja, pogoń za marzeniami. Historia Michaela nie jest prosta. Mężczyzna od wielu lat zajmuje się sportem, jest już w średnim wieku, a jednak nigdy niczego nie wygrał. Mimo tego nie pozwala, by kolejne porażki odebrały mu miłość do sportu i po raz kolejny staje do walki o własne marzenia. Nie tylko on, ale każdy z członków jego drużyny ma duszę wojownika. Najbardziej bohaterski jest jednak piesek Artur, który dotrzymuje tempa sportowcom, chociaż – jak dowiadujemy się później – sam zmaga się z poważną chorobą. Film przekonuje jednak, że wewnętrzna siła i optymistyczne spojrzenie na przyszłość potrafią pokonać zewnętrzne ograniczenia.

Na film „Mój pies Artur” zapraszamy do kin już od 26 kwietnia. Film jest dostępny w wersji z polskim dubbingiem z udziałem m.in. Marcina Dorocińskiego.

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)