Blog

Celebruj Dzień Kobiet z filmem

3 propozycje dla różnych grup wiekowych

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Nie masz pomysłu, jak celebrować tegoroczny Dzień Kobiet w klasowym gronie? Polecamy 3 filmy, które mają szansę skłonić Was do mądrych dyskusji i refleksji. Każdy z tytułów przeznaczony jest dla innej grupy wiekowej. Odkryj, co kryje się w naszym zestawieniu!

Prawie 40 lat temu ONZ ustanowiło 8 marca międzynarodowym dniem „uznania zasług wszystkich kobiet bez względu na podziały narodowościowe, etniczne, językowe, kulturowe, gospodarcze i polityczne”. To świetna okazja do tego, by wzmacniać w uczennicach poczucie sprawczości i zachęcić je do odważnego podejmowania wyzwań.

Z tej okazji wybrałyśmy 3 propozycje filmowe, w których prym wiodą odważne i inspirujące bohaterki. Przekonaj się, czego od każdej z nich mają szansę się nauczyć Twoje uczennice.

Każdy z omawianych poniżej filmów dostępny jest obecnie na platformach streamingowych. Kliknij tu, wpisz wybrany tytuł i dowiedz się, gdzie możesz go obejrzeć.

Dla klas 1-3 – „Mavka i strażnicy lasu”

Postać uroczej Mavki – boginki, która opiekuje się lasem i zamieszkującymi go stworzeniami – ma szansę udowodnić Twoim podopiecznym, że empatia, wrażliwość i troska o dobro innych istot jest prawdziwą siłą. Mavka dba o to, by wszyscy mieszkańcy puszczy żyli w harmonii. Strzeże las przed ingerencją ludzi, którzy – zgodnie z odwiecznym wierzeniem – mogą przynieść przyrodzie zgubę.

Kadr z filmu „Mavka”, reż. Estibaliz Urresola Solaguren, prod. Hiszpania 2023 (dystrybucja w Polsce: Monolith).

W toku akcji wrażliwa i uprzejma Mavka zacznie dopuszczać do głosu także trudne emocje – takie jak choćby złość. Stawiając czoła swojej głównej przeciwniczce – próżnej księżniczce Kalynie – oraz jej świcie, która bezmyślnie niszczy las, boginka uwolni swój tłumiony gniew. Pozna jego destrukcyjną siłę, a przy okazji nauczy się, że wszystkie emocje są ważne i coś sygnalizują – czasem pokazują na przykład, w którym miejscu należy postawić granicę.

Film pokaże Twoim uczennicom, że empatia i szacunek dla innych nie są słabością. Wręcz przeciwnie – warto pielęgnować te cechy. To właśnie dzięki nim Mavka zmienia świat na lepsze. Jednocześnie warto pamiętać o własnych emocjach (także tych trudnych!) i potrzebach, by móc odpowiednio się nimi zaopiekować.

Mamy dla Ciebie niespodziankę! Po seansie możesz skorzystać Księgi Zabaw Mavki (dostępnej w dwóch wersjach językowych: polskiej i ukraińskiej), w której Twoje uczennice znajdą wiele pomysłów na ciekawe aktywności.

Materiały do pobrania za darmo znajdziesz TUTAJ.

Dla klas 4-8 – „Neneh: Gwiazda baletu”

Chcesz zachęcić swoje podopieczne, by dążyły do spełniania własnych marzeń? Obejrzyjcie wspólnie film „Neneh: Gwiazda baletu”! Bohaterką tej opowieści jest charakterna dziewczynka, która chce w przyszłości zostać znaną baletnicą. Dzięki swojej determinacji – jako jedyna czarnoskóra uczennica – dostaje się do słynnej szkoły baletowej. Wkrótce Neneh będzie musiała stawić czoła nie tylko morderczym treningom, ale przede wszystkim – uprzedzeniom otoczenia…

Kadr z filmu: „Neneh: Gwiazda baletu” (reż. Ramzi Ben Sliman, Francja 2022, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films).

Czego Twoje podopieczne mają szansę nauczyć się od Neneh? Z pewnością tego, że niezłomność, hart ducha i samozaparcie to cechy, które pozwalają dążyć do celu. Odważna Neneh nie godzi się na nierówne traktowanie, domaga się należnego szacunku i nie pozwala, by opresyjne otoczenie wpłynęło negatywnie na jej samoocenę. Ten inspirujący seans będzie świetną lekcją asertywności i pewności siebie!

Kliknij i pobierz także darmowe scenariusze lekcji do filmu przygotowane przez nasz zespół.

Dla szkół ponadpodstawowych – „20 000 gatunków pszczół”   

Czego uczennice i uczniowie szkół średnich mają szansę nauczyć się od ośmioletniej Lucii, bohaterki „20 000 gatunków pszczół”? Z pewnością odwagi w przełamywaniu opresyjnych norm. Dziewczynka płaci za to swoją cenę, często czując się samotna i wyobcowana. Najbliższe otoczenie Lucii nie akceptuje jej prawdziwej tożsamości, zwracając się do niej męskim imieniem, które zostało jej nadane przy urodzeniu.

Kadr z filmu „20 000 gatunków pszczół”, reż. Estibaliz Urresola Solaguren, prod. Hiszpania 2023 (dystrybucja w Polsce: Gutek Film).

Bohaterka nie godzi się jednak na takie traktowanie. Jasno komunikuje swoim najbliższym sposób, w jaki chce, żeby się do niej zwracano. Nie boi się przy tym eksplorować swojej tożsamości płciowej, która nie mieści się w sztywnych i skostniałych ramach.

„20 000 gatunków pszczół” to idealny seans na 8 marca także z innego względu. W centrum filmowego świata znajdują się wyłącznie kobiety. Reżyserka z wyczuciem przygląda się skomplikowanym relacjom w wielopokoleniowej rodzinie Lucii, portretując także nieuchronną pokoleniową zmianę. Seans niesie jednocześnie krzepiące przesłanie o sile empatii i otwartości na odmienną perspektywę, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie porozumienia.

Więcej na temat filmu i jego walorów edukacyjnych przeczytasz w naszym artykule.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).