Blog

Celebruj Dzień Kobiet z filmem

Dowiedz się jak zamówić seans

3 propozycje dla różnych grup wiekowych

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Nie masz pomysłu, jak celebrować tegoroczny Dzień Kobiet w klasowym gronie? Polecamy 3 filmy, które mają szansę skłonić Was do mądrych dyskusji i refleksji. Każdy z tytułów przeznaczony jest dla innej grupy wiekowej. Odkryj, co kryje się w naszym zestawieniu!

Prawie 40 lat temu ONZ ustanowiło 8 marca międzynarodowym dniem „uznania zasług wszystkich kobiet bez względu na podziały narodowościowe, etniczne, językowe, kulturowe, gospodarcze i polityczne”. To świetna okazja do tego, by wzmacniać w uczennicach poczucie sprawczości i zachęcić je do odważnego podejmowania wyzwań.

Z tej okazji wybrałyśmy 3 propozycje filmowe, w których prym wiodą odważne i inspirujące bohaterki. Przekonaj się, czego od każdej z nich mają szansę się nauczyć Twoje uczennice.

Każdy z omawianych poniżej filmów dostępny jest obecnie na platformach streamingowych. Kliknij tu, wpisz wybrany tytuł i dowiedz się, gdzie możesz go obejrzeć.

Dla klas 1-3 – „Mavka i strażnicy lasu”

Postać uroczej Mavki – boginki, która opiekuje się lasem i zamieszkującymi go stworzeniami – ma szansę udowodnić Twoim podopiecznym, że empatia, wrażliwość i troska o dobro innych istot jest prawdziwą siłą. Mavka dba o to, by wszyscy mieszkańcy puszczy żyli w harmonii. Strzeże las przed ingerencją ludzi, którzy – zgodnie z odwiecznym wierzeniem – mogą przynieść przyrodzie zgubę.

Kadr z filmu „Mavka”, reż. Estibaliz Urresola Solaguren, prod. Hiszpania 2023 (dystrybucja w Polsce: Monolith).

W toku akcji wrażliwa i uprzejma Mavka zacznie dopuszczać do głosu także trudne emocje – takie jak choćby złość. Stawiając czoła swojej głównej przeciwniczce – próżnej księżniczce Kalynie – oraz jej świcie, która bezmyślnie niszczy las, boginka uwolni swój tłumiony gniew. Pozna jego destrukcyjną siłę, a przy okazji nauczy się, że wszystkie emocje są ważne i coś sygnalizują – czasem pokazują na przykład, w którym miejscu należy postawić granicę.

Film pokaże Twoim uczennicom, że empatia i szacunek dla innych nie są słabością. Wręcz przeciwnie – warto pielęgnować te cechy. To właśnie dzięki nim Mavka zmienia świat na lepsze. Jednocześnie warto pamiętać o własnych emocjach (także tych trudnych!) i potrzebach, by móc odpowiednio się nimi zaopiekować.

Mamy dla Ciebie niespodziankę! Po seansie możesz skorzystać Księgi Zabaw Mavki (dostępnej w dwóch wersjach językowych: polskiej i ukraińskiej), w której Twoje uczennice znajdą wiele pomysłów na ciekawe aktywności.

Materiały do pobrania za darmo znajdziesz TUTAJ.

Dla klas 4-8 – „Neneh: Gwiazda baletu”

Chcesz zachęcić swoje podopieczne, by dążyły do spełniania własnych marzeń? Obejrzyjcie wspólnie film „Neneh: Gwiazda baletu”! Bohaterką tej opowieści jest charakterna dziewczynka, która chce w przyszłości zostać znaną baletnicą. Dzięki swojej determinacji – jako jedyna czarnoskóra uczennica – dostaje się do słynnej szkoły baletowej. Wkrótce Neneh będzie musiała stawić czoła nie tylko morderczym treningom, ale przede wszystkim – uprzedzeniom otoczenia…

Kadr z filmu: „Neneh: Gwiazda baletu” (reż. Ramzi Ben Sliman, Francja 2022, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films).

Czego Twoje podopieczne mają szansę nauczyć się od Neneh? Z pewnością tego, że niezłomność, hart ducha i samozaparcie to cechy, które pozwalają dążyć do celu. Odważna Neneh nie godzi się na nierówne traktowanie, domaga się należnego szacunku i nie pozwala, by opresyjne otoczenie wpłynęło negatywnie na jej samoocenę. Ten inspirujący seans będzie świetną lekcją asertywności i pewności siebie!

Kliknij i pobierz także darmowe scenariusze lekcji do filmu przygotowane przez nasz zespół.

Dla szkół ponadpodstawowych – „20 000 gatunków pszczół”   

Czego uczennice i uczniowie szkół średnich mają szansę nauczyć się od ośmioletniej Lucii, bohaterki „20 000 gatunków pszczół”? Z pewnością odwagi w przełamywaniu opresyjnych norm. Dziewczynka płaci za to swoją cenę, często czując się samotna i wyobcowana. Najbliższe otoczenie Lucii nie akceptuje jej prawdziwej tożsamości, zwracając się do niej męskim imieniem, które zostało jej nadane przy urodzeniu.

Kadr z filmu „20 000 gatunków pszczół”, reż. Estibaliz Urresola Solaguren, prod. Hiszpania 2023 (dystrybucja w Polsce: Gutek Film).

Bohaterka nie godzi się jednak na takie traktowanie. Jasno komunikuje swoim najbliższym sposób, w jaki chce, żeby się do niej zwracano. Nie boi się przy tym eksplorować swojej tożsamości płciowej, która nie mieści się w sztywnych i skostniałych ramach.

„20 000 gatunków pszczół” to idealny seans na 8 marca także z innego względu. W centrum filmowego świata znajdują się wyłącznie kobiety. Reżyserka z wyczuciem przygląda się skomplikowanym relacjom w wielopokoleniowej rodzinie Lucii, portretując także nieuchronną pokoleniową zmianę. Seans niesie jednocześnie krzepiące przesłanie o sile empatii i otwartości na odmienną perspektywę, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie porozumienia.

Więcej na temat filmu i jego walorów edukacyjnych przeczytasz w naszym artykule.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Cudowne życie

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowne życie” (reż. Ken Scott, Francja 2025, dystrybucja w Polsce: Best Film).

Edukatorzy o filmie
Scenariusz lekcji
napisy

Kayara niepokonana

Materiały edukacyjne do filmu „Kayara Niepokonana” (reż. César Zelada, Hiszpania, Peru 2025, dystrybucja: Kino Świat).

DZIADKU, WIEJEMY!

Materiały edukacyjne do filmu „Dziadku, wiejemy!” (reż. Olga Chajdas, Polska 2025, dystrybucja: Next Film).

HITPIG. ŚWINIAK ZAWODOWIEC

Materiały edukacyjne do filmu „Hitpig. Świniak zawodowiec” (reż. Cinzia Angelini, David Feiss, Wielka Brytania, Kanada, USA 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films).

NIESAMOWITE PRZYGODY SKARPETEK

Materiały edukacyjne do filmu „Niesamowite przygody skarpetek” (reż. Elżbieta Wąsik, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

ELFY ROZRABIAJĄ

Materiały edukacyjne do filmu „Elfy rozrabiają" (reż. Ute von Münchow-Pohl, Niemcy 2024, dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

OSKAR, PATKA I ZŁOTO BAŁTYKU

Materiały edukacyjne do filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” (reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

FREDDY. PUDEL NIE Z TEJ ZIEMI

Materiały edukacyjne do filmu „Freddy. Pudel nie z tej Ziemi” (reż. Alexs Stadermann, Australia, Niemcy, Hiszpania, Meksyk 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Jeden na milion

Materiały edukacyjne do filmu „Jeden na milion” (reż. Jon Gunn, USA 2025, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)