Blog

„20 000 gatunków pszczół”

W poszukiwaniu własnej tożsamości

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Ośmioletnia Lucía spędza wakacje w baskijskiej wiosce wraz z mamą i babcią. Bohaterka zmaga się z poczuciem wyobcowania. Najbliższe otoczenie nie akceptuje bowiem jej prawdziwej tożsamości. Osoby z bliskiego otoczenia dziewczynki zwracają się do niej męskim imieniem Aitor, jakie zostało nadane jej przy urodzeniu. Czy Lucíi wystarczy odwagi, by zakwestionować skostniałe normy?

Przy wsparciu ekscentrycznej ciotki młoda bohaterka odkryje, że prawdziwe piękno tkwi w różnorodności. „20 000 gatunków pszczół” to subtelna, pełna empatii opowieść, którą rekomendujemy wszystkim osobom pracującym z młodzieżą w szkołach średnich. Seans może uwrażliwić uczniów na wyzwania związane z poszukiwaniem tożsamości płciowej i zachęcić do otwartej postawy wobec drugiego człowieka.

Zobacz zwiastun filmu „20 000 gatunków pszczół”:

Jakie walory dydaktyczne znajdziesz w filmie „20 000 gatunków pszczół”?

Akceptacja odmienności

Film prezentuje różne reakcje otoczenia na postawę Lucíi. Jak zareagują na nią młodzi widzowie? Czy będą wobec niej krytyczni, podobnie jak konserwatywna babcia? A może okażą bohaterce wsparcie i akceptację, jak matka bohaterki? Czy, tak jak ciotka Lourdes, przyjmą jej perspektywę z otwartością i empatią? Seans filmu to doskonała okazja do rozmowy o postawach wobec osób, które nie mieszczą się w tradycyjnych normach płciowych. Warto porozmawiać z uczniami o tym, że ważna jest otwartość na odmienne doświadczenia.

Kadr z filmu „20 000 gatunków pszczół”, reż. Estibaliz Urresola Solaguren, prod. Hiszpania 2023 (dystrybucja w Polsce: Gutek Film).

Poszukiwanie tożsamości

Lucía śmiało eksploruje własną tożsamość. Nie boi się odrzucać etykietek, które jej nie odpowiadają, jasno komunikując dorosłym swoje preferencje. Jej odwaga może być inspiracją dla młodszych widzów, którzy również poszukują swojego prawdziwego „ja”. Film zachęca do refleksji nad potrzebą stworzenia bezpiecznej przestrzeni dla młodych ludzi, gdzie będą mogli rozwijać się i odkrywać swoją tożsamość. 

Różnorodność jest piękna

Ciotka Lucii, pszczelarka żyjąca w zgodzie z rytmem natury, dzieli się z bohaterką ważną refleksją. Na świecie istnieje 20 000 gatunków pszczół – nikt nie kwestionuje tego faktu. Dlaczego potrafimy zachwycić się różnorodnością istniejącą w przyrodzie, a z trudnością przychodzi nam zaakceptowanie odmienności drugiego człowieka? Po projekcji filmu warto będzie porozmawiać z młodymi widzami o tym, że płciowość, tożsamość i seksualność może manifestować się na różnorodne sposoby. Niezależnie od tego, każdej osobie należy się szacunek.

Kadr z filmu „20 000 gatunków pszczół”, reż. Estibaliz Urresola Solaguren, prod. Hiszpania 2023 (dystrybucja w Polsce: Gutek Film).

O wartości rodzinnych relacji

„20 000 gatunków pszczół” to zniuansowany portret rodziny, która składa się z samych kobiet. Film w realistyczny sposób ukazuje konflikt pomiędzy tradycyjnymi wartościami a pokoleniową zmianą. Czy mimo to bohaterkom uda się odnaleźć porozumienie? Czy będą mogły liczyć na swoje wsparcie? I czy Lucía, która ponad wszystko potrzebuje miłości i akceptacji, zostanie nimi obdarzona przez swoich najbliższych? Warto razem z uczniami zastanowić się nad tym podczas seansu, który pozostawi wiele przestrzeni do refleksji.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).