„20 000 gatunków pszczół”
Dowiedz się jak zamówić seansW poszukiwaniu własnej tożsamości
Grupy Wiekowe
Zagadnienia edukacyjne
Ośmioletnia Lucía spędza wakacje w baskijskiej wiosce wraz z mamą i babcią. Bohaterka zmaga się z poczuciem wyobcowania. Najbliższe otoczenie nie akceptuje bowiem jej prawdziwej tożsamości. Osoby z bliskiego otoczenia dziewczynki zwracają się do niej męskim imieniem Aitor, jakie zostało nadane jej przy urodzeniu. Czy Lucíi wystarczy odwagi, by zakwestionować skostniałe normy?
Przy wsparciu ekscentrycznej ciotki młoda bohaterka odkryje, że prawdziwe piękno tkwi w różnorodności. „20 000 gatunków pszczół” to subtelna, pełna empatii opowieść, którą rekomendujemy wszystkim osobom pracującym z młodzieżą w szkołach średnich. Seans może uwrażliwić uczniów na wyzwania związane z poszukiwaniem tożsamości płciowej i zachęcić do otwartej postawy wobec drugiego człowieka.
Zobacz zwiastun filmu „20 000 gatunków pszczół”:
Jakie walory dydaktyczne znajdziesz w filmie „20 000 gatunków pszczół”?
Akceptacja odmienności
Film prezentuje różne reakcje otoczenia na postawę Lucíi. Jak zareagują na nią młodzi widzowie? Czy będą wobec niej krytyczni, podobnie jak konserwatywna babcia? A może okażą bohaterce wsparcie i akceptację, jak matka bohaterki? Czy, tak jak ciotka Lourdes, przyjmą jej perspektywę z otwartością i empatią? Seans filmu to doskonała okazja do rozmowy o postawach wobec osób, które nie mieszczą się w tradycyjnych normach płciowych. Warto porozmawiać z uczniami o tym, że ważna jest otwartość na odmienne doświadczenia.
Poszukiwanie tożsamości
Lucía śmiało eksploruje własną tożsamość. Nie boi się odrzucać etykietek, które jej nie odpowiadają, jasno komunikując dorosłym swoje preferencje. Jej odwaga może być inspiracją dla młodszych widzów, którzy również poszukują swojego prawdziwego „ja”. Film zachęca do refleksji nad potrzebą stworzenia bezpiecznej przestrzeni dla młodych ludzi, gdzie będą mogli rozwijać się i odkrywać swoją tożsamość.
Różnorodność jest piękna
Ciotka Lucii, pszczelarka żyjąca w zgodzie z rytmem natury, dzieli się z bohaterką ważną refleksją. Na świecie istnieje 20 000 gatunków pszczół – nikt nie kwestionuje tego faktu. Dlaczego potrafimy zachwycić się różnorodnością istniejącą w przyrodzie, a z trudnością przychodzi nam zaakceptowanie odmienności drugiego człowieka? Po projekcji filmu warto będzie porozmawiać z młodymi widzami o tym, że płciowość, tożsamość i seksualność może manifestować się na różnorodne sposoby. Niezależnie od tego, każdej osobie należy się szacunek.
O wartości rodzinnych relacji
„20 000 gatunków pszczół” to zniuansowany portret rodziny, która składa się z samych kobiet. Film w realistyczny sposób ukazuje konflikt pomiędzy tradycyjnymi wartościami a pokoleniową zmianą. Czy mimo to bohaterkom uda się odnaleźć porozumienie? Czy będą mogły liczyć na swoje wsparcie? I czy Lucía, która ponad wszystko potrzebuje miłości i akceptacji, zostanie nimi obdarzona przez swoich najbliższych? Warto razem z uczniami zastanowić się nad tym podczas seansu, który pozostawi wiele przestrzeni do refleksji.
Paulina Kulesza