Blog

Klasowy seans z Za dużym na bajki

„Za duży na bajki 2”

Level Up! Na szlaku ku dorosłości

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

„Za duży na bajki” powraca na wielkie ekrany w drugiej odsłonie! Inspirujące przygody Waldka, Staszka i Delfiny, ekscentrycznej ciotki Mariolki i mamy Teresy ponownie wzruszą i rozbawią widzów. Podobnie jak pierwszą część, najnowszy obraz Kristoffera Rusa cechuje autentyczność i trafność w przedstawianiu nastoletniej perspektywy. Film z lekkością podejmuje tak poważne tematy, jak dojrzewanie, stawianie granic czy akceptacja. „Za dużego na bajki 2” polecamy dzieciom od czwartej klasy szkoły podstawowej, nauczycielom i nauczycielkom, a także wszystkim którzy są lub czują się rodzicami.

Zobacz zwiastun filmu „Za duży na bajki 2”

Językowy humor, ciekawe kreacje głównych bohaterów, wciągająca akcja i imponujące krajobrazy Tatr czynią kontynuację ulubionego filmu familijnego Polaków idealnym wyborem na wspólny seans. Dorastający Waldek zmierzy się z nowymi wyzwaniami i wyruszy na poszukiwanie odpowiedzi na nurtujące go pytania.

O czym jest „Za duży na bajki 2”?

Druga część historii o trójce przyjaciół, którzy już wyrośli z bajek, przeniesie nas w Tatry, gdzie wspólnie spędzą lato. Podczas górskiej wycieczki Waldek dowie się, że w okolicy mieszka jego biologiczny tata, którego losy pozostawały dla niego (oraz dla widzów pierwszej części) do tej pory tajemnicą. Nastolatek postanawia znaleźć miejsce zamieszkania ojca i go poznać. Razem z niezawodnym przyjacielem Staszkiem opracowują plan i wyruszają na górski szlak. Delfinie przypada zadanie zapewnienia, by o ich misji nie dowiedzieli się dorośli członkowie wycieczki: poszukującą wytchnienia mama Waldka, jej nowy partner Piotr i szalona ciocia Mariolka. Czy bohater odnajdzie odpowiedzi, których tak usilnie poszukuje?

Film "Za duży na bajki 2" edukacyjnie
„Za duży na bajki 2”, reż. Kristoffer Rus, Polska 2024, Dystrybucja: Next Film

Walory edukacyjne filmu „Za duży na bajki 2”:

  • Potrzeba bliskości. Waldek zwyczajnie tęskni za swoim tatą, odczuwa jego dojmujący brak w swoim życiu. „Za duży na bajki 2” w poruszający sposób mówi o ludzkiej wrażliwości, potrzebie ciepła i miłości, które są uniwersalne dla dzieci i dorosłych.
  • Terapeutyczna moc wyobraźni. Brak wiedzy na temat biologicznego ojca skłania Waldka do snucia domysłów i wyobrażania sobie, kim i jaki on jest. Dziecięcym (i nie tylko) sposobem na radzenie sobie ze starą, odrzuceniem i smutkiem jest uciekanie się do świata fantazji.
  • Czy dorosłość oznacza, że marzenia trzeba wpisać „między bajki”? Najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest postawa uwielbianej przez widzów ciotki Mariolki i napotkanego przez chłopaków na tatrzańskim szlaku (nieprawdziwego) górala. Zobaczycie sami!
  • Patchworkowa rodzina. Druga część, podobnie jak pierwsza, przedstawia niestandardowy model rodziny. Dla wielu uczniów sytuacja Waldka może okazać się bliska. Waldek mierzy się z trudną sytuacją – poznaniem nowego partnera ukochanej mamy. Akcja filmu potwierdza, że prawdziwa rodzina to nie zawsze więzy krwi, a bliskie relacje można budować nawet z pozornie dalekimi nam osobami.  
Za duży na bajki 2 - ciocia Mariolka, Paweł Domagała
„Za duży na bajki 2”, reż. Kristoffer Rus, Polska 2024, Dystrybucja: Next Film
  • Postawa akceptacji. Wyrozumiałość, docenienie chęci i zrozumienie dla popełnianych błędów to często jedne z największych darów, jakie możemy ofiarować innym. Waldek przekonuje się do nowego członka rodziny, widząc szczerość jego zaangażowania i uczuć. Analiza historii bohaterów filmu może być dla widzów lekcją akceptacji własnych błędów, emocji i ograniczeń.
  • Nie liczy się pierwsze wrażenie. Nowi bohaterowie filmu nie od razu dają się lubić, w toku akcji zyskują jednak sympatię widzów. Dowodzi to nie tylko tego, że nie należy  „oceniać książki po okładce”, ale też że prawdziwe poznanie innej osoby wymaga niekiedy czasu i odrobiny wysiłku oraz otwartej postawy pozbawionej uprzedzeń.
  • Nauka wybaczania błędów. Ważne miejsce w filmie zajmuje temat bliskich relacji, które wymagają czasem poświęcenia, bezinteresownej pomocy czy puszczenia negatywnych chwil w niepamięć. Łącząca Waldka, Staszka i Delfinę więź wystawiona na próbę okazuje się prawdziwą przyjaźnią, zdolną przetrwać nawet te trudniejsze chwile.
  • Dziecięce wpatrzenie w opiekunów. Dzieci często bezkrytycznie patrzą na swoich rodziców i uczą się przez modelowanie. Dlatego, będąc opiekunem, rodzicem, pamiętaj, że Twoi podopieczni to uważni obserwatorzy i słuchacze, którzy potrzebują wzoru do naśladowania – i prawdopodobnie upatrują go w Tobie!
Za duży na bajki 2 - czy warto zabrać klasę do kina?
„Za duży na bajki 2”, reż. Kristoffer Rus, Polska 2024, Dystrybucja: Next Film
  • Czy warto kłamać „dla czyjegoś dobra”? To pytanie, które z pewnością zadaje sobie wielu rodziców. Waldek i jego mama nie mówią sobie całej prawdy, w dobrych intencjach, chcąc wzajemnie się chronić. Konfrontacja Waldka z nieznanym dotąd tatą pozwala mu lepiej poznać motywację postępowania swojej mamy. Paradoksalnie, chęć poznania ojca i spędzony z nim czas, pozytywnie wpływają na jego więzi z innymi członkami rodziny.
  • Złudność ideałów. Trudne relacje w życiu często dotyczą też osób nam najbliższych. W dziecięcej percepcji figura mamy lub taty jest z reguły idealizowana. Przekonanie się o nierealności tego ideału, dostrzeżenie popełnianych przez dorosłych błędów bywa trudne do zaakceptowania i staje się jednym z pierwszych kroków w dorosłość.
  • Stawianie granic w relacji. Nastoletni bohaterowie „Za dużego na bajki 2” przeżywają wiele trudnych sytuacji, wywołujących skrajne emocje – od fascynacji do rozczarowania. Przekonują się, że to ich własne odczucia są najlepszym wyznacznikiem granic w interakcjach międzyludzkich. Cokolwiek czują – jest to w porządku i mają prawo dać sobie czas lub powiedzieć „nie”.
  • Dojrzewanie do samodzielnych decyzji. W drugiej części Waldek naprawdę staje się „za duży na bajki”, a jego filmowa droga okazuje się metaforą osiągania niezależności. Zadania i misja, jakich się podejmuje wymagają od niego umiejętności planowania, podejmowania trudnych decyzji i radzenia sobie z rzeczywistością.
Za duży na bajki 2 na lekcji
„Za duży na bajki 2”, reż. Kristoffer Rus, Polska 2024, Dystrybucja: Next Film
  • Bezpieczeństwo w górach. Nastoletni Waldek i Staszek wyruszają na górski szlak i spotykają… niedźwiedzia! Zajęcia po seansie warto przeznaczyć na przypomnienie (szczególnie przed sezonem wiosennym i letnim) o podstawowych zasadach postępowania w lesie, górach i w kontakcie z dzikimi zwierzętami. Czy ucieczka na drzewo to zawsze dobry pomysł? Jak przygotować się do górskiej wyprawy? Film to dobry punkt wyjścia do zajęć na ten temat.
  • Odkrywanie własnych talentów. W toku akcji młodzi bohaterowie poznają swoje nowe zdolności. Waldek jest nie tylko utalentowanym gamerem, ale również kreatywnym twórcą gier, Staszek zaś świetnie sprawdza się jako doradca… w sprawach sercowych.

„Za duży na bajki 2” to tytuł, obok którego nie można przejść obojętnie. To bez wątpienia film dziś potrzebny. Nie tylko dlatego, że w sposób nowoczesny, nieidealizujący przedstawia rodzinę i dorastanie, ale również przez to, że bez dydaktyzmu podejmuje tematy trudne dla dzisiejszych nastolatków. Film nie podaje gotowych odpowiedzi i rozwiązań na problemy, pozostawia jednak widza z pewnością, że dzięki wsparciu i miłości bliskich jesteśmy w stanie przezwyciężyć wszystko. To sprawia, że „Za duży na bajki 2” to idealna propozycja na integracyjne wyjście z klasą lub rodzinny seans. Film zachwyci i rozbawi rówieśników głównych bohaterów, a i dorosłym widzom zapewni okazje tak do śmiechu, jak i wzruszeń.

Na film „Za duży na bajki 2” zapraszamy do kin już od 15 marca.

Jagoda Roszak

Dowiedz się jak zamówić seans
Sprawdź materiały edukacyjne

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).