Blog

„Wielkie marzenia”

Dowiedz się jak zamówić seans

Mecz o wszystko

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

„Wielkie marzenia” to opowieść o determinacji w dążeniu do celu, o wielkiej pasji i mocy, jaką ma zgrany zespół. Bohaterem filmu jest 11-letni Dom – fan hokeju, który pragnie założyć własną drużynę i odnosić sportowe sukcesy, podobnie jak jego wielki idol – Dominik Hašek. Czy nie zniechęci się przy pierwszych trudnościach? I czy uda mu się spełnić swoje wielkie marzenie?

Zobacz zwiastun filmu „Wielkie marzenia”:

Film „Wielkie marzenia” rekomendujemy przede wszystkim uczniom klas 4-8. To ciepły, familijny seans zabierze Was w nostalgiczną podróż do lat 90. Niech nie zmyli Was jednak klimat zbliżającej wakacyjnej beztroski. Twórcy nie boją się bowiem mówić o trudnych tematach – bullyingu, skomplikowanych relacjach rodzinnych, przemocy domowej. Podejmują jednak te zagadnienia w sposób niezwykle subtelny i dostosowany do wieku młodych odbiorców.

Jakie zagadnienia edukacyjne znajdziesz w filmie „Wielkie marzenia”?

Sport łączy ludzi

Seans może zachęcić Twoich uczniów do poszukiwania i rozwijania swoich hobby. Zainspiruje także do podejmowania inicjatywy. Film pokaże Twoim uczniom, że sportowa pasja pomaga w nawiązywaniu nowych znajomości i łączy ludzi – ponad barierami pokoleniowymi czy stereotypami (np.związanymi z płcią). Sport to bowiem nie tylko rywalizacja. Wspólny cel i dążenie do jego osiągnięcia, smak porażki, ale i niezapomniane chwile triumfu – to wszystkie elementy mogą być budulcem mocnych więzi i poczucia wspólnoty.


Sport wzmacnia także poczucie sprawczości i własnej wartości. Przekonuje się o tym główny bohater filmu. Dręczony przez starszych kolegów, niedoceniany przez ojczyma, dzięki swojej hokejowej pasji zyskuje nie tylko respekt otoczenia, ale przede wszystkim – pewność siebie.

Idole, mentorzy, trenerzy – jaką rolę odgrywają w naszym życiu?

wielkie marzenia
Kadr z filmu „Wielkie marzenia”, reż. Daniel Pánek, prod. Czechy 2023, dystrybucja w Polsce: Fundacja „Filmowa Warszawa”

Bohater filmu podejmuje decyzję o stworzeniu drużyny hokejowej pod wpływem swojego wielkiego idola, Dominika Haška. Słynny hokeista był częścią czeskiej reprezentacji, która zwyciężyła w trakcie Olimpiady w 1998 roku. Wydarzenie to wprowadziło cały naród w stan wielkiej euforii. W toku rozwoju akcji jednak nie tylko ten wybitny zawodnik stał się dla chłopca inspiracją. Dziadek chłopca – w młodości utalentowany hokeista, który zrezygnował z kariery pod wpływem druzgoczącej porażki – dzieli się z nim wieloma cennymi przemyśleniami i poradami. Charyzmatyczny trener młodych zawodników zagrzewa ich z kolei do walki, dzieli się z nimi ważnymi wskazówkami, poświęca im czas i buduje silnego ducha zespołu. Traktuje przy tym dorastających bohaterów z dużą dozą empatii i uważności na ich problemy.

Film pokaże uczniom, że warto z rozwagą dobierać idoli i mentorów. Partnerska relacja oparta na dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem pozwala młodym ludziom odkryć własny potencjał, dzięki czemu mogą skuteczniej dążyć do spełniania swoich marzeń i aspiracji.

Liczy się taktyka, nie siła.

W decydującym starciu młodzi zawodnicy zmierzą się z drużyną starszych uczniów. Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że mają oni znaczną fizyczną przewagę nad jedenastolatkami. Doświadczony trener dzieli się jednak z drużyną Doma cenną radą. Siła mięśni – to jedno. Cel zdecydowanie bardziej skutecznie można osiągnąć jednak dzięki przemyślanej taktyce, wyciąganiu wniosków (z często – potrzebnych!) porażek, a przede wszystkim – sprawnemu działaniu całego zespołu. Bohaterowie zyskują dzięki temu motywację i determinację do tego, by wspólnymi siłami, mimo licznych trudności, dążyć do zwycięstwa. Z pewnością warto będzie przekonać się wraz z uczniami, czy taka recepta na sukces sprawdza się w praktyce.

wielkie marzenia
Kadr z filmu „Wielkie marzenia”, reż. Daniel Pánek, prod. Czechy 2023, dystrybucja w Polsce: Fundacja „Filmowa Warszawa”

Trudne relacje rodzinne, bullying, przemoc domowa. Jak reagować?

Film podejmuje także poważne wątki, które mogą być bliskie młodym widzom. Główny bohater filmu znosi zaczepki i upokorzenia ze strony starszych uczniów. Do tego nie ma najlepszych relacji ze swoim ojczymem, który uważa chłopca za nieudacznika i nie traktuje poważnie jego sportowej pasji. Jego koleżanka z drużyny – Katka – pochodzi z przemocowego domu. Jak zareaguje trener, kiedy przypadkowo zauważy siniaki na ciele dziewczynki?

Seans filmu może być świetnym punktem wyjścia do rozmowy z uczniami na temat tego, jak należy reagować, kiedy komuś obok nas dzieje się krzywda. Warto wspomnieć, że należy zaoferować takiej osobie wsparcie w trudnej sytuacji i zgłosić sprawę zaufanemu dorosłemu.

Na seans filmu „WIELKIE MARZENIA” zapraszamy do kin.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

LEE. NA WŁASNE OCZY

Materiały edukacyjne do filmu „Lee. Na własne oczy” (reż. Ellen Kuras, USA, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 116 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Mój przyjaciel pingwin

Materiały edukacyjne do filmu „Mój przyjaciel pingwin” (reż. David Schurmann, USA, Brazylia 2024, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Media Squad).

Ozi: Głos deszczowego lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Ozi: Głos deszczowego lasu” (reż. Tim Harper, Wielka Brytania, Francja, USA 2023, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

Nierozłączni

Materiały edukacyjne do filmu „Nierozłączni” (reż. Jeremy Degruson, Francja, Hiszpania, Belgia 2023, czas trwania: 85 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films)

Niepewność. Zakochany Mickiewicz

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

Leonardo. Odkrywca

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Był sobie kot

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)

Jurek Maskonurek. Misja Puffinów

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

Jedno życie

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).