„Totem”
Dowiedz się jak zamówić seansŚwiat dziecięcych emocji
Grupy Wiekowe
Zagadnienia edukacyjne
Film „Totem” przedstawia fragment życia meksykańskiej rodziny, która wspólnie przygotowuje przyjęcie-pożegnanie dla jednego ze swoich członków. W centrum opowieści jest dziewczynka o imieniu Sol, która w jednej z pierwszych scen filmu wypowiada życzenie „Żeby tata nie umarł”. W toku akcji eksplorujemy autonomiczny świat dziewczynki, pełen magii i trudnych emocji. „Totem” to opowieść o rodzinnych i domowych więziach, radzeniu sobie ze stratą i dziecięcym smutku.
Zobacz zwiastun filmu „Totem”:
O czym jest film „Totem”?
Siedmioletnia Sol spędza jeden dzień w domu rodzinnym swojego ojca, młodego malarza, cierpiącego na nieuleczalną chorobę. Z okazji zbliżających się urodzin ojca dziewczynki, pieszczotliwie nazywanego przez wszystkich „Tona”, dom jest pełen gwaru gości – jego rodzeństwa i przyjaciół. Obserwując krzątaninę, słuchając rozmów dorosłych, Sol szybko orientuje się, że przygotowywane urodziny są pożegnaniem z jej ukochanym tatą. Dziecięce doświadczenie i perspektywa spowalnia czas i sprawia, że „Totem” w niespełna dwadzieścia cztery godziny przedstawia spektrum rodzinnych emocji.
Dlaczego warto obejrzeć film „Totem” z klasą?
Film Lily Aviles to intymny portret rodzinny, który z uważnością przedstawia perspektywę dziecka w jego relacjach z dorosłymi. Podejmowane w nim tematy: starty, kobiecości, męskości, więzi rodzinnych, metafizyki, pożegnania – otwierają widzów na wiele tematów i problemów. Dojmująca tęsknota, bezinteresowna miłość do swoich najbliższych, zaskakująca dojrzałość i zrozumienie mogą przybliżyć dorosłym widzom skomplikowany świat dziecięcych przeżyć. Uważna rejestracja emocji bohaterów filmu uwrażliwi wszystkich widzów na doświadczenia innych.
Jakie tematy podejmuje film „Totem”?
- Granice włączania dziecka w świat dorosłych. Prowadzenie rozmów przy dzieciach, które nie są w mniemaniu dorosłych przez nie rozumiane, zostaje w filmie zestawione z dziecięcym światem emocji. Dorośli bohaterowie filmu „Totem” oddzielają chorobę od świata dzieci, umierający ojciec Sol pragnie uniknąć wzroku córki. Sol jednak ponad wszystko chce spędzać z nim czas. Dziewczynka widzi i czuje więcej niż dorosłym się wydaje. Brak zrozumienia i uwagi rodziny, bagatelizacja jej uczuć, skazuje dziewczynkę na osamotnienie w swoich emocjach i ciche przeżywanie straty.
- Odpowiadanie na potrzeby dziecka. Dzieci w swej ciekawości świata zadają pytania o rzeczy najważniejsze. Pytania pozostawione bez odpowiedzi skłaniają je zaś do poszukiwania ich w innych źródłach. Sol pyta sztuczną inteligencję o koniec świata, jej pytanie zdradza głęboki smutek i melancholię, a także brak oparcia w najbliższych. Dziewczynka pokazuje swoją głęboką potrzebę uporządkowania świata, który pod wpływem przeczucia straty rodzica rozpada się i traci sens.
- Radzenie sobie z chorobą. Umierający tata dziewczynki początkowo nie pojawia się na przyjęciu na swoją cześć. Jego zmaganie z chorobą i jej wpływem na fizyczność są silniejsze niż pragnienie spędzenia czasu z bliskimi. Śmierć w filmie jest więc czymś bardzo intymnym, ale jednocześnie wpisanym w życie każdej rodziny, każdego domu. Seans może być punktem wyjścia do rozmów o sposobach radzenia sobie z problemami zdrowotnymi dotykającymi nas samych i nam najbliższych.
- Pożegnanie i godzenie się ze stratą. Pusty pokój, który zostaje po śmierci jego właściciela zachowuje pamięć po swoich mieszkańcach. W filmie mamy do czynienia z duchowością wpisaną w przedmioty, rzeczy należące do zmarłych. Tytułowy „totem” to termin określający zjawiska związane z relacjami człowieka z przodkami. Obecna w filmie magia i mistycyzm to również dobry temat do dyskusji o różnorodnych dla kultur na całym świecie podejść do śmierci.
- Terapeutyczna moc natury. Psy, ptaki, owady – przestrzeń rodzinnego domu w filmie nie jest zarezerwowana dla ludzi, w toku fabuły zwierzęta pojawiają się regularnie. Natura puka do drzwi, jest obiektem fascynacji, sposobem na ukojenie nerwów. Wiedza Sol zdradza jej pasję do świata zwierząt. Świat przyrody to nie tylko coś, co daje ukojenie, ale stanowi też o energii domu, który jak żywy organizm współistnieje w filmie z naturą.
- Relacje rodzinne. Sieć stosunków łączących bohaterów tworzy główną oś narracyjną filmu. W filmie obserwujemy wachlarz różnych zachowań – od kłótni rodzeństwa po nienachalną troskę i okazywaną wprost miłość. Seans może skłonić więc do rozmów o złożonych, często trudnych relacjach z rodziną.
- Kobiecość i ciało. W filmie obecna jest aura siostrzeństwa, ciało i fizjologia kobiecych bohaterek nie są objęte tabu, a mamy nie czują wstydu przed córkami. Ta postawa promuje akceptację i otwartość na fizjologię i własne ciało.
- Dziecięcy świat emocji. Oprócz tego, że dzieci chłoną i przejmują uczucia najbliższych dorosłych, są też autonomicznymi jednostkami, które w sposób bezkrytyczny i pozbawiony ocen postrzegają świat. Świat ten jednak budzi w nich konkretne wrażenia i odczucia. W filmie dzieciństwo pozbawione jest właściwej mu beztroski, a smutek, żal i melancholia nie są zarezerwowane dla dorosłych. Zagubienie, ból właściwe są dla ludzi, niezależnie od wieku.
Film „Totem” polecamy szczególnie dorosłym widzom, którzy chcą lepiej zrozumieć świat dziecięcych emocji. Seans grupowy sprawdzi się jako sposób na rozpoczęcie z klasą tematów, takich jak: strata, smutek czy relacje rodzinne.
Chcesz zamówić seans filmu „Totem”? Skontaktuj się z wybranym kinem.
Jagoda Roszak