Blog

Świętuj Dzień Chłopaka

....z Filmem w Szkole!

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Jak najlepiej uczcić Dzień Chłopaka? Oczywiście: kinowym seansem! Opowieść o poszukiwaczach skarbu, inwazji kosmitów, a może o rywalizacji człowieka ze sztuczną inteligencją? Sprawdź, jakie propozycje filmowe przygotowaliśmy dla uczniów w różnym wieku.

Dla klas 1-3, 4-6 i 7-8 – „Kompas szkieletora”

Wartka opowieść o grupie młodych poszukiwaczy skarbów: czy można wymarzyć sobie lepszy seans na Dzień Chłopaka? „Kompas szkieletora” to przygodowa propozycja, którą rekomendujemy przede wszystkim uczniom szkół podstawowych. Głównym bohaterem filmu jest trzynastoletni Champ. Chłopak wkrótce ma przeprowadzić się wraz z rodzicami do innego miasta i opuścić zgraną paczkę towarzyszy z dzieciństwa. Najpierw przeżyje jednak ze swoimi kompanami niesamowitą przygodę, kiedy wpadnie na trop zaginionego skarbu. Młodzi bohaterowie odważnie ruszą w wyprawę, w trakcie której… skonfrontują się z tajemniczą historią z przeszłości.

Brzmi intrygująco? Zajrzyj do naszego artykułu, w którym piszemy więcej o fabule i edukacyjnych walorach filmu. Znajdziesz w nim wartościowe dydaktycznie wątki warte omówienia po projekcji.

Ale to nie wszystko! Nasz zespół przygotował również broszurę ze scenariuszami lekcji do filmu. Pobierz je TUTAJ za darmo i zorganizuj niezapomniane zajęcia po seansie! Korzystanie z mapy i kompasu, ćwiczenia z kreatywnego pisania – zobacz, jakie jeszcze aktywności możesz zorganizować po projekcji.

Dla klas 1-3, 4-6 i 7-8 –„Kosmici w mojej szkole” 

Ta przezabawna animacja ma szansę podbić serca uczniów szkół podstawowych. „Kosmici w mojej szkole” to film, który nawiązuje do klasyki kina przygodowego. Angażująca fabuła nie pozwala się nudzić nawet przez chwilę! Głównym bohaterem filmu jest Norman. Interesujący się kosmosem nastolatek nie jest zbyt popularny wśród kolegów z klasy. Czy ta sytuacja ulegnie zmianie, kiedy okaże się, że chłopak może ocalić szkołę (i świat!) przed inwazją kosmitów? Czy z pomocą zgranej paczki przyjaciół uda mu się powstrzymać zamiary złowrogiego Zoltharda, pragnącego władzy nad całym Wszechświatem?

Z pewnością warto przekonać się w kinie. Nadal się wahasz? By odkryć rozrywkowy i edukacyjny potencjał filmu, zajrzyj do naszego artykułu.  

Dla klas 7-8 i szkół średnich – „Twórca”

Rywalizacja między człowiekiem a sztuczną inteligencją to obecnie gorący temat. Czy interesuje on także Twoich uczniów? Jeśli tak, polecamy im „Twórcę”. Najnowsze dzieło Garetha Edwardsa (odpowiedzialnego m.in. za reżyserię filmu „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie”) ukazuje historię konfliktu między ludźmi a siłami AI. Ludzkość powołuje zespół, mający na celu kompletne zniszczenie sztucznej inteligencji. Jednym z bohaterów biorących w tej misji jest Joshua, agent służb specjalnych. Z jakimi dylematami etycznymi i moralnymi zmierzy się na drodze do realizacji celu? Zachwycający wizualnie „Twórca” może być punktem wyjścia do ciekawych i niezwykle aktualnych dyskusji.

Dla szkół średnich – „Georgie ma się dobrze”

„Georgie ma się dobrze” to ciepła, mądra opowieść o dorastaniu oraz o trudnej relacji między ojcem a córką. Główna bohaterka filmu jest dwunastoletnią dziewczyną, która swoim sprytem i zaradnością ma szansę prawdziwie zaimponować młodym widzom. Skąd jednak tak duża samodzielność w tak młodym wieku? Otóż Georgie po śmierci swojej mamy sama musi zatroszczyć się o swój byt. Od czasu tego trudnego wydarzenia bohaterka nie potrafi nikomu zaufać i z nikim nawiązać głębszych więzi. Czy to się zmieni, kiedy w jej życiu po wielu latach pojawi się ojciec? „Georgie ma się dobrze” w słodko-gorzki sposób pokazuje, że budowanie relacji od zera nie zawsze jest łatwe. Warto jednak podjąć ten trud i otworzyć się na drugą osobę – może się okazać, że odkryjemy w niej nie tylko przyjaciela, ale i… rodzinę.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).

Pocałunek Klimta

Materiały edukacyjne do filmu „Pocałunek Klimta" (reż. Ali Ray, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja w Polsce: Kino Maestro).

Pati i klątwa Posejdona

Materiały edukacyjne do filmu „Pati i klątwa Posejdona” (reż. David Alaux, Eric Tosti, Francja 2022, czas trwania: 95 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty).

Figurant

Materiały edukacyjne do filmu „Figurant" (reż. Robert Gliński, prod. Polska 2023, 112 min., dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa)

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Neneh: Gwiazda baletu

Materiały edukacyjne do filmu ‚,Neneh: Gwiazda baletu" (reż. Ramzi Ben Sliman, prod. Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films)