Blog

„Kompas szkieletora”

Fantastyczna podróż na przedłużenie wakacji!

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

„Kompas szkieletora” to wspaniały przykład kina przygodowego dla dzieci i młodzieży. Przypomina „Szatana z siódmej klasy”, „Pana Samochodzika”, powieści Alfreda Szklarskiego, Edmunda Niziurskiego i Marka Twaina.

Polecamy ten tytuł zwłaszcza na Dzień Chłopaka, bo z pewnością rozbudzi w chłopcach żądzę przygód i wyzwań; ale również dziewczynki z łatwością wciągną się w tę opowieść oraz docenią, że w paczce Champa znalazło się miejsce także dla dwóch wyrazistych i charakternych koleżanek.

Zobacz zwiastun filmu „Kompas szkieletora”:

Trzynastoletni Champ Brown wkrótce wyprowadzi się wraz z rodzicami ze swojego miasteczka. Oznacza to pożegnanie z przyjaciółmi z dzieciństwa. Tymczasem okazuje się, że grupę młodych poszukiwaczy przygód czekają jeszcze niemałe tarapaty i niesamowita wyprawa – znajoma okolica skrywa bowiem pewien sekret. Chłopiec znajduje w lesie szkielet poszukiwacza złota z XIX wieku, tajemniczy kompas i pożółkły ze starości dziennik. Odważni badacze są gotowi rozwiązać zagadkę i podążyć śladami zaginionego skarbu. Nie odstraszy ich nawet ryzyko, jakie niesie podróż w czasie!

Walory edukacyjne filmu „Kompas szkieletora”:

Jak mówi na początku „Kompasu szkieletora” główny bohater filmu, Champ, historia nie jest zamkniętą księgą. To przeszłość ukształtowała teraźniejszość, o czym razem z chłopcem przekonają się także widzowie. „Kompas szkieletora” wykorzystuje popularny motyw podróży w czasie po to, by skutecznie przekonać młodych odbiorców, że poznawanie przeszłości jest najlepszą przygodą, a najlepsze scenariusze napisało życie.

Pełen wakacyjnego uroku „Kompas szkieletora” jest wręcz wzorcową opowieścią przygodową dla młodzieży. Będzie idealną propozycją na klasowe wyjście z okazji Dnia Chłopaka, czy po prostu świetną okazją do zintegrowania klasy po wakacjach. Wspólne wyprawy Champa i jego paczki pozwolą poczuć się tak, jakby lato jeszcze trwało. Z pewnością zainspirują też do spędzenia większej ilości czasu na świeżym powietrzu, w lesie, pośród zieleni.

Klasa będzie się świetnie bawić rozwiązując z bohaterami kolejne zagadki i wyruszając w pełną niebezpieczeństw podróż śladami skarbu Czirokezów. Nauczyciel doceni, że film porusza wiele wartościowych edukacyjnie tematów. Champ mierzy się z wieloma dylematami: wie, że to jego ostatnie lato z kolegami, ponieważ razem z rodzicami się przeprowadza. Dorasta i drażni go, że decyzję o zmianie miejsca zamieszkania podjęto bez jego zgody, że odebrano mu sprawczość i potraktowano jak dziecko. Podoba mu się koleżanka z paczki i coraz więcej potrafi zrobić sam. Być może uda mu się nawet odnaleźć skarb i ocalić swój ukochany dom. To bohater, z którym łatwo się utożsamić i z którym uczniowie znajdą wiele punktów wspólnych.

JUŻ WKRÓTCE DOSTĘPNE MATERIAŁY EDUKACYJNE! Specjalnie na potrzeby tego filmu przygotowaliśmy scenariusze lekcji dla uczniów klas 4-8:

  • Dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych mamy lekcję przygotowaną przez Marcina Siuchno, w której uczniowie poznają takie zagadnienia, jak poruszanie się po nieznanym terenie, korzystanie z mapy czy zasady działania kompasu.
  • Nauczycielom przedmiotów humanistycznych, zwłaszcza polonistom i historykom, polecamy scenariusz autorstwa Wojciecha Kobusa i Dagmary Świerkowskiej – Kobus. Znajdą w nim zadania z zakresu kreatywnego pisania i storytellingu, w sposób empiryczny rozbudzające zainteresowanie historią i dorobkiem kulturowym minionych wieków.

Film „Kompas szkieletora” jest dostępny dla grup ze specjalną prelekcją edukacyjną. Lekcja jest dedykowana uczniom klas 4-8 i dotyczy polskich zagadek historycznych, np. złotego pociągu z Wałbrzycha, a także wyjaśnia, czym są gatunki literackie i filmowe.

„Kompas szkieletora” obok pełnej humoru, przygodowo-kryminalnej historii oferuje takie walory edukacyjne, jak:

  • Rozbudzenie zainteresowania historią. Film już w pierwszych scenach mówi o tym, że poznanie przeszłości pozwala lepiej rozumieć teraźniejszość i że tak naprawdę historia cały czas na nas wpływa. „Kompas szkieletora” udowadnia, że badanie minionych wydarzeń może być wspaniałą, wypełnioną zagadkowymi odkryciami przygodą.
  • Poruszanie się w terenie i inne praktyczne umiejętności. Ważną rolę w filmie odgrywają tematy związane w odnajdywaniem drogi w lesie, badaniem nieznanego terytorium, korzystaniem z kompasu. Przygotujcie się na prawdziwie survivalową wyprawę!
  • Zgrana paczka przyjaciół to skarb cenniejszy niż złoto Czirokezów! O tym przekona się Champ i widzowie, kiedy to dzięki wspólnemu działaniu, lojalności i przyjaźni uda mu się rozwikłać zagadkę sprzed wieków: a nawet pomóc tacie, który znajduje się w trudnej sytuacji.
  • Kino przygodowe i literatura przygodowa oraz ich konwencje. „Kompas szkieletora” umiejętnie korzysta z tradycji gatunkowych (kryminał, film przygodowy, film młodzieżowy), a także z popularnych motywów (poszukiwanie skarbu, podróż w czasie, rozwiązywanie tajemniczych szyfrów i zagadek).
  • Dorastanie i związane z nim wyzwania. Pierwsze zauroczenia, szukanie swojego miejsca w grupie, akceptowanie straty i zmiany jako nieodłącznych części życia, a także odnajdywanie się w roli lidera i pomysłodawcy: te wakacje okażą się dla Champa prawdziwą szkołą przetrwania i przyspieszonym kursem dorosłości!

Zapraszamy do kin na „Kompas szkieletora” już od 25 sierpnia!

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans
Sprawdź materiały edukacyjne

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Neneh: Gwiazda baletu

Materiały edukacyjne do filmu ‚,Neneh: Gwiazda baletu" (reż. Ramzi Ben Sliman, prod. Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films)

Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy

Materiały edukacyjne do filmu „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja/ Szwajcaria 2023, 83 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films).

Siła naszych marzeń

Materiały edukacyjne do filmu „Siła naszych marzeń” (reż. Christian Duguay, Francja 2022, 109 min., dystrybucja: Best Film).

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Raport Pileckiego

Materiały edukacyjne do filmu „Raport Pileckiego" (reż. Krzysztof Łukasiewicz, Polska 2023, 117 min., dystrybucja w Polsce: TVP Dystrybucja Kinowa)

Blisko

Materiały edukacyjne do filmu „Blisko” (reż. Lukas Dhont, Belgia/Holandia/Francja 2022, 103 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Bezmiar

Materiały edukacyjne do filmu „Bezmiar” (reż. Emanuele Crialese, Włochy/Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Mavka i strażnicy lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Mavka i strażnicy lasu” (reż. Oleg Malamuzh, Oleksandra Ruban, Ukraina 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films).