Blog

„Sekrety mojego taty”

Poruszająca opowieść o pamięci i dorastaniu

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Już 1 września do polskich kin wchodzi niezwykła animacja, która dla uczniów szkół ponadpodstawowych będzie doskonałym uzupełnieniem lekcji o II wojnie światowej lub o literackich obrazach Zagłady.

„Sekrety mojego taty” zachwycają wzruszającym portretem relacji ojca i syna, a także wiarygodnym, pełnym uroku obrazem chłopięcego dorastania. Dla nastolatków będą lekcją wrażliwości – tej artystycznej i społecznej, a starszym odbiorcom oferują pogłębioną refleksję między innymi na temat traumy międzypokoleniowej.

O czym jest film „Sekrety mojego taty”?

Dwóch chłopców trafia na ślad rodzinnej tajemnicy i postanawia zmierzyć się z sekretem ukrywanym przez ich ojca od lat. Mądra i wzruszająca animacja, która opowiada o rodzinie żyjącej w cieniu Holokaustu. To obraz o ocalałych i triumfie ludzkiego ducha. Film powstał na podstawie autobiograficznej powieści graficznej izraelskiego pisarza i znanego rysownika Michela Kichki. Głównym producentem „Sekretów mojego taty” jest Marc Jousset – dyrektor artystyczny nominowanego do Oscara i Złotego Globu oraz nagrodzonego Nagrodą Jury na międzynarodowym festiwalu filmowym w Cannes „Persepolis”.

Michel i jego młodszy brat Charly dorastają w Belgii w latach 60-tych. Obaj wiedzą, że ich tata skrywa tajemnicę, o której nie chce nikomu powiedzieć. To milczenie rzuca cień na szczęśliwe życie rodzeństwa. Chłopcy wiedzą tylko, że ich ojciec przyjechał do Belgii, kiedy miał 20 lat i tu założył rodzinę. Michel i Charly czują jednak, że muszą poznać problemy, z którymi ich tata zmagał się w dzieciństwie, aby móc wyrosnąć na silnych i niezależnych ludzi. Nadszedł czas, aby uwolnić się od przeszłości.

Zobacz zwiastun filmu „Sekrety mojego taty”:

 Dlaczego nauczyciele i edukatorzy polecają „Sekrety mojego taty”?

Kluczem do lekcji o Zagładzie jest na pewno utożsamienie wojny ze złem, nie ma znaczenia, kto ją wywołał i z jakiego powodu, na pewno nie powinno się też wprowadzać narracji, w której byłaby ona utożsamiana z bohaterstwem, przygodą czy miłością do ojczyzny — a niestety szkolne analizy mają takie zabarwienie. Dzięki filmowi „Sekrety mojego taty” młodzież może rozważyć, jakie skutki dla następnych pokoleń ma Shoah, jak wpływa na ludzi i dostrzec czym jest trauma wojenna, bez idealizowania, bez ofiarności. Film powstał na podstawie autobiograficznej opowieści autora komiksu „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki, w której nie brakuje ironicznych komentarzy i opisów codziennego życia dwójki młodych bohaterów, których dzieciństwo odbywa się w cieniu przerażającej tajemnicy skrywanej przez ojca, którego rodzina zginęła w Holokauście.”
Aneta Korycińska, założycielka firmy Baba od polskiego, nauczycielka języka polskiego, redaktorka, oligofrenopedagożka, podcasterka.

Film „Sekrety mojego taty” jest doskonały do edukowania o Holokauście, sama chętnie pokażę go moim uczniom! Historia pokazana w tej animacji nie jest fikcją, jest oparta na faktach, a tak należy młodzieży mówić o historii – pokazując prawdę. Przy odpowiednim wprowadzeniu i przygotowaniu młodzieży, ten film może być doskonałym materiałem edukacyjnym.”
Agnieszka Krasnodębska, nauczycielka języka polskiego, autorka materiałów edukacyjnych i artykułów, współpracuje z wydawnictwami edukacyjnymi i naukowymi.

„Jak wielka historia wpływa na życie jednostki? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w pięknej, kameralnej opowieści o relacji między synem a ojcem – ocalałym więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego. „Sekrety mojego taty” mogą być wstępem do ważnej rozmowy m.in. na temat tego, w jaki sposób i dlaczego należy przeciwdziałać wykluczeniu i dyskryminacji.”
Paulina Kulesza, kulturoznawczyni i filmoznawczyni, edukatorka filmowa, koordynatorka projektu Akademia Filmowa Multikina i redaktorka Waszego ulubionego portalu FilmwSzkole.pl 😊

Zagadnienia edukacyjne w filmie „Sekrety mojego taty”:

  • Antysemityzm, ksenofobia i nietolerancja, a także ich realne konsekwencje. Dlaczego „Aushwitz nie spadło z nieba” i czemu musimy kultywować pamięć o tej tragedii? Dlaczego pogarda względem inności i nieczułość na zło wyrządzane słabszym to nadal aktualne problemy?
  • Wprowadzenie w tematykę Zagłady, Holokaustu i Shoah.
  • Kontekst do omawiania literatury wojennej i obozowej, np. „Zdążyć przed Panem Bogiem”, „Proszę państwa do gazu”.
  • Powstanie państwa Izrael i powojenne losy Żydów.
  • Motyw dorastania i dzieciństwa.
  • Relacja ojca i syna.
  • Syndrom tzw. drugiego pokolenia, czyli przenoszenie doświadczonej traumy z rodziców na dzieci.
  • Zdrowe i niezdrowe relacje rodzinne.
  • Dokument fabularyzowany i animowany, czyli niekonwencjonalne formy opowiadania prawdziwych wydarzeń.
  • Komiks jako coś więcej niż popkulturowe medium: przykłady komiksu wysokoartystycznego.
  • Twórczość autobiograficzna i wspomnieniowa.

Na film „Sekrety mojego taty” zapraszamy do kina już od 1 września!

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).