Blog

„Sekrety mojego taty”

Poruszająca opowieść o pamięci i dorastaniu

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Już 1 września do polskich kin wchodzi niezwykła animacja, która dla uczniów szkół ponadpodstawowych będzie doskonałym uzupełnieniem lekcji o II wojnie światowej lub o literackich obrazach Zagłady.

„Sekrety mojego taty” zachwycają wzruszającym portretem relacji ojca i syna, a także wiarygodnym, pełnym uroku obrazem chłopięcego dorastania. Dla nastolatków będą lekcją wrażliwości – tej artystycznej i społecznej, a starszym odbiorcom oferują pogłębioną refleksję między innymi na temat traumy międzypokoleniowej.

O czym jest film „Sekrety mojego taty”?

Dwóch chłopców trafia na ślad rodzinnej tajemnicy i postanawia zmierzyć się z sekretem ukrywanym przez ich ojca od lat. Mądra i wzruszająca animacja, która opowiada o rodzinie żyjącej w cieniu Holokaustu. To obraz o ocalałych i triumfie ludzkiego ducha. Film powstał na podstawie autobiograficznej powieści graficznej izraelskiego pisarza i znanego rysownika Michela Kichki. Głównym producentem „Sekretów mojego taty” jest Marc Jousset – dyrektor artystyczny nominowanego do Oscara i Złotego Globu oraz nagrodzonego Nagrodą Jury na międzynarodowym festiwalu filmowym w Cannes „Persepolis”.

Michel i jego młodszy brat Charly dorastają w Belgii w latach 60-tych. Obaj wiedzą, że ich tata skrywa tajemnicę, o której nie chce nikomu powiedzieć. To milczenie rzuca cień na szczęśliwe życie rodzeństwa. Chłopcy wiedzą tylko, że ich ojciec przyjechał do Belgii, kiedy miał 20 lat i tu założył rodzinę. Michel i Charly czują jednak, że muszą poznać problemy, z którymi ich tata zmagał się w dzieciństwie, aby móc wyrosnąć na silnych i niezależnych ludzi. Nadszedł czas, aby uwolnić się od przeszłości.

Zobacz zwiastun filmu „Sekrety mojego taty”:

 Dlaczego nauczyciele i edukatorzy polecają „Sekrety mojego taty”?

Kluczem do lekcji o Zagładzie jest na pewno utożsamienie wojny ze złem, nie ma znaczenia, kto ją wywołał i z jakiego powodu, na pewno nie powinno się też wprowadzać narracji, w której byłaby ona utożsamiana z bohaterstwem, przygodą czy miłością do ojczyzny — a niestety szkolne analizy mają takie zabarwienie. Dzięki filmowi „Sekrety mojego taty” młodzież może rozważyć, jakie skutki dla następnych pokoleń ma Shoah, jak wpływa na ludzi i dostrzec czym jest trauma wojenna, bez idealizowania, bez ofiarności. Film powstał na podstawie autobiograficznej opowieści autora komiksu „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki, w której nie brakuje ironicznych komentarzy i opisów codziennego życia dwójki młodych bohaterów, których dzieciństwo odbywa się w cieniu przerażającej tajemnicy skrywanej przez ojca, którego rodzina zginęła w Holokauście.”
Aneta Korycińska, założycielka firmy Baba od polskiego, nauczycielka języka polskiego, redaktorka, oligofrenopedagożka, podcasterka.

Film „Sekrety mojego taty” jest doskonały do edukowania o Holokauście, sama chętnie pokażę go moim uczniom! Historia pokazana w tej animacji nie jest fikcją, jest oparta na faktach, a tak należy młodzieży mówić o historii – pokazując prawdę. Przy odpowiednim wprowadzeniu i przygotowaniu młodzieży, ten film może być doskonałym materiałem edukacyjnym.”
Agnieszka Krasnodębska, nauczycielka języka polskiego, autorka materiałów edukacyjnych i artykułów, współpracuje z wydawnictwami edukacyjnymi i naukowymi.

„Jak wielka historia wpływa na życie jednostki? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w pięknej, kameralnej opowieści o relacji między synem a ojcem – ocalałym więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego. „Sekrety mojego taty” mogą być wstępem do ważnej rozmowy m.in. na temat tego, w jaki sposób i dlaczego należy przeciwdziałać wykluczeniu i dyskryminacji.”
Paulina Kulesza, kulturoznawczyni i filmoznawczyni, edukatorka filmowa, koordynatorka projektu Akademia Filmowa Multikina i redaktorka Waszego ulubionego portalu FilmwSzkole.pl 😊

Zagadnienia edukacyjne w filmie „Sekrety mojego taty”:

 • Antysemityzm, ksenofobia i nietolerancja, a także ich realne konsekwencje. Dlaczego „Aushwitz nie spadło z nieba” i czemu musimy kultywować pamięć o tej tragedii? Dlaczego pogarda względem inności i nieczułość na zło wyrządzane słabszym to nadal aktualne problemy?
 • Wprowadzenie w tematykę Zagłady, Holokaustu i Shoah.
 • Kontekst do omawiania literatury wojennej i obozowej, np. „Zdążyć przed Panem Bogiem”, „Proszę państwa do gazu”.
 • Powstanie państwa Izrael i powojenne losy Żydów.
 • Motyw dorastania i dzieciństwa.
 • Relacja ojca i syna.
 • Syndrom tzw. drugiego pokolenia, czyli przenoszenie doświadczonej traumy z rodziców na dzieci.
 • Zdrowe i niezdrowe relacje rodzinne.
 • Dokument fabularyzowany i animowany, czyli niekonwencjonalne formy opowiadania prawdziwych wydarzeń.
 • Komiks jako coś więcej niż popkulturowe medium: przykłady komiksu wysokoartystycznego.
 • Twórczość autobiograficzna i wspomnieniowa.

Na film „Sekrety mojego taty” zapraszamy do kina już od 1 września!

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Neneh: Gwiazda baletu

Materiały edukacyjne do filmu ‚,Neneh: Gwiazda baletu" (reż. Ramzi Ben Sliman, prod. Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films)

Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy

Materiały edukacyjne do filmu „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja/ Szwajcaria 2023, 83 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films).

Siła naszych marzeń

Materiały edukacyjne do filmu „Siła naszych marzeń” (reż. Christian Duguay, Francja 2022, 109 min., dystrybucja: Best Film).

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Raport Pileckiego

Materiały edukacyjne do filmu „Raport Pileckiego" (reż. Krzysztof Łukasiewicz, Polska 2023, 117 min., dystrybucja w Polsce: TVP Dystrybucja Kinowa)

Blisko

Materiały edukacyjne do filmu „Blisko” (reż. Lukas Dhont, Belgia/Holandia/Francja 2022, 103 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Bezmiar

Materiały edukacyjne do filmu „Bezmiar” (reż. Emanuele Crialese, Włochy/Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Mavka i strażnicy lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Mavka i strażnicy lasu” (reż. Oleg Malamuzh, Oleksandra Ruban, Ukraina 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films).