Blog

„King: Mój przyjaciel lew” – poczytaj o walorach edukacyjnych filmu

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Uczysz w klasach I-III lub IV-VI i szukasz wartościowego filmu na wrześniowe wyjście z klasą do kina? Mamy dla Ciebie świetną propozycję. Zabierz swoich podopiecznych na film „King: Mój przyjaciel lew” – od 9 września na dużym ekranie! Już teraz poznaj kilka tematów, o których podyskutujesz z młodymi widzami po projekcji.

Uczysz w klasach I-III lub IV-VI i szukasz wartościowego filmu na wrześniowe wyjście z klasą do kina? Mamy dla Ciebie świetną propozycję. Zabierz swoich podopiecznych na film „King: Mój przyjaciel lew” – od 9 września na dużym ekranie! Już teraz poznaj kilka tematów, o których podyskutujesz z młodymi widzami po projekcji.

Czy przyjaźń między człowiekiem a dzikim zwierzęciem jest możliwa?

„King: Mój przyjaciel lew” opowiada historię Inés – nastolatki, która odnajduje w swoim domu małe lwiątko. Dziewczynka czuje się niezwykle samotna po śmierci swojej ukochanej mamy. Szybko nawiązuje więc więź ze zwierzęciem, starając się ukryć je przed czujnym wzrokiem domowników. Okazuje się jednak, że King (to imię nadane lwiątku przez bohaterkę) jest na celowniku służb specjalnych. Ich pracownicy nie mają dobrych zamiarów: chcą skazać zwierzę na życie w niewoli. Inés wraz z bratem Alexem wyrusza więc w zwariowaną, pełną przygód podróż, chcąc pomóc wrócić Kingowi do jego prawdziwego domu.

Kadr z filmu „King: Mój przyjaciel lew”, reż. David Moreau, Francja 2022 (dystrybucja: M2 Films)

W trakcie seansu widzowie będą mieli okazję zaobserwować niezwykłą relację rodzącą się między lwiątkiem a młodą bohaterką. Osamotniona dotąd Inés odkrywa w Kingu swojego najlepszego kompana. Postanawia się nim zaopiekować, ucząc się przy okazji cierpliwości oraz odpowiedzialności za drugą istotę. Projekcja filmu może być także wstępem do rozmowy na temat etycznych dylematów związanych z więzią między człowiekiem a dzikim zwierzęciem.

Kadr z filmu „King: Mój przyjaciel lew”, reż. David Moreau, Francja 2022 (dystrybucja: M2 Films)

Jakie ryzyko wiąże się z oswajaniem nieudomowionych istot? Dlaczego powinnyśmy pozwolić im zgodnie z naturą? Jak powinniśmy postępować wobec gatunków zagrożonych wyginięciem? Młodzi widzowie odnajdą odpowiedzi na te pytania w filmie. Przy okazji dowiedzą się, że ważnym elementem przyjaźni jest rezygnacja z własnych egoistycznych pobudek i kierowanie się przede wszystkim dobrem drugiej istoty – niezależnie od tego, czy jest ona zwierzęciem, czy człowiekiem. Udowadnia to zachowanie Inés, która mimo swojego przywiązania do lwiątka dokłada wszelkich starań, by pomóc mu odnaleźć bezpieczny dom.

Dlaczego potrzebujemy rezerwatów przyrody?

„King: Mój przyjaciel lew” zainspiruje także nauczycieli przedmiotów przyrodniczych. Film podejmuje bowiem m.in. temat rezerwatów przyrody. Bohaterowie chcą umieścić Kinga w jednym ze wspomnianych miejsc, by uchronić go przed życiem w niewoli.

Kadr z filmu „King: Mój przyjaciel lew”, reż. David Moreau, Francja 2022 (dystrybucja: M2 Films)

Seans może być punktem wyjścia do dyskusji na temat rezerwatów i ich znaczenia w kontekście ochrony przyrody. Czym różni się rezerwat od parku narodowego? Ile miejsc tego typu znajdziemy także w Polsce? Jakie są ich nazwy? Które gatunki zwierząt i roślin, w tym także tych zagrożonych wyginięciem, można w nich odnaleźć? Po projekcji porozmawiaj z uczniami także o tym, jakie formy ochrony przyrody są obecne w rezerwatach. Przypomnij im, że te obszary są objęte określonymi przepisami i procedurami, mającymi na celu zachowanie ekosystemów w naturalnym stanie. Ingerencja człowieka w przyrodę jest zaś w takich miejscach zabroniona lub ograniczona do niezbędnego minimum, by nie zaburzać równowagi ekologicznej środowiska.

Sztuka radzenia sobie z trudnymi emocjami

Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami? W jaki sposób zachować się w obliczu bolesnej straty? Dlaczego tak ważne jest, by szukać wsparcia u bliskich osób? Po seansie poszukaj odpowiedzi na te pytania wspólnie z uczniami.

Główną bohaterkę filmu „King: Mój przyjaciel lew” poznajemy w trudnym momencie: niedawno zmarła jej ukochana mama. Dziewczynka początkowo nie daje sobie przestrzeni na przepracowanie niewygodnych emocji związanych ze stratą. W skutek tego zamyka się na świat oraz na relacje z rówieśnikami i najbliższymi, w których mogłaby odnaleźć źródło wsparcia. To tylko pogłębia jej poczucie osamotnienia. Inés nie potrafi porozumieć się nawet z własnym bratem: zdarza się, że reaguje na inicjowane przez niego próby kontaktu nieuzasadnioną złością. Przypomnij swoim podopiecznym o tym, że agresywne zachowanie często jedynie maskuje nieumiejętność poradzenia sobie z trudnymi emocjami.

Kadr z filmu „King: Mój przyjaciel lew”, reż. David Moreau, Francja 2022 (dystrybucja: M2 Films)

Po seansie przeprowadź z uczniami szczerą rozmowę o konstruktywnych sposobach radzenia sobie z z niełatwymi uczuciami. Jeśli Twoi podopieczni zmagają się z trudnościami, zachęć ich do poszukania pomocy u zaufanej dorosłej osoby lub szkolnego psychologa.

Dobre relacje rodzinne są na wagę złota

Inés ostatecznie znajduje oparcie w swojej własnej rodzinie. Przyjaźń z lwiątkiem powoli pomaga jej zmienić własne nastawienie i otworzyć się na bliskich, co w konsekwencji prowadzi do polepszenia relacji z bratem oraz odnowienia kontaktu z dawno niewidzianym dziadkiem, Maxem. Jednak tym, co naprawdę umacnia więzi rodzinne, jest wspólna, pełna przygód wyprawa, mająca na celu przetransportowanie zwierzaka w bezpieczne miejsce.

Kadr z filmu „King: Mój przyjaciel lew”, reż. David Moreau, Francja 2022 (dystrybucja: M2 Films)

Bohaterowie uświadamiają sobie wtedy, że mogą liczyć na swoją wzajemną pomoc w najtrudniejszych sytuacjach. Warto dbać o więzi rodzinne, bo to one dają nam tak potrzebne poczucie oparcia i bezpieczeństwa, dzięki którym łatwiej jest radzić sobie z różnymi życiowymi perypetiami. Wybierz się z klasą do kina i pozwól, by Twoi uczniowie przekonali się o tym wspólnie z Inés.

Przykładowe zagadnienia edukacyjne, które możesz poruszyć po seansie:

  • Dzikie i udomowione: o zwierzętach wokół nas.
  • Dlaczego nie należy oswajać dzikich zwierząt? O etycznych dylematach w relacji człowiek – natura.
  • Park narodowy, rezerwat przyrody, ogród zoologiczny – czym się od siebie różnią? O sposobach ochrony dzikiej przyrody.
  • Otwórz się na relacje, rozmawiaj o emocjach – czyli dlaczego warto szukać wsparcia najbliższych.
  • „Kajtkowe przygody”, „Biały Kieł”, „Księga dżungli”… Przyjaźń między człowiekiem a dzikim zwierzęciem w filmie i literaturze.

Kliknij TUTAJ i pobierz bezpłatne materiały edukacyjne od dystrybutora filmu.

By zyskać pełen dostęp do naszej bazy rozwiązań edukacyjnych, zapisz się do pakietu premium.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).