Blog

„Cudowny chłopak. Biały ptak”

Przeciwko nienawiści

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Kilka lat temu wszyscy zakochaliśmy się w historii Auggiego. Dzisiaj „Cudowny chłopak ” nadal pozostaje ukochanym filmem nauczycieli, rodziców i wychowawców. Jego kontynuacja, „Cudowny chłopak. Biały ptak ”, niesie ten sam pełen empatii przekaz, co oryginalny film i jest co najmniej tak samo poruszająca.

Zobacz zwiastun filmu „Cudowny chłopak. Biały ptak”:

Tym razem twórcy skupiają się na postaci Juliana, czyli chłopca, który w pierwszej części był prześladowcą Auggiego. Dorastający chłopiec zaczyna żałować swojego czynu, ale dopiero historia opowiedziana przez babcię pozwoli mu uświadomić sobie, jak wielkie znaczenie mają wrażliwość wobec słabszych i reagowanie na ich krzywdę. Widz razem z Julianem przenosi się do czasów młodości Sary: do Francji w dobie II wojny światowej. W godzinie największej próby dziewczynce pomógł lekceważony przez innych, poruszający się o kulach kolega z klasy…

Jakie zagadnienia edukacyjne znajdziesz w filmie „Cudowny chłopak. Biały ptak”?

 • Empatia, tolerancja, akceptowanie inności, w tym niepełnosprawności.
 • Prześladowanie w szkole i bullying: podobnie jak w pierwszej części, jednym z najważniejszych tematów filmu jest odrzucenie przez grupę.
 • Wartościowe konteksty dla edukacji historycznej: II wojna światowa, zagłada Żydów, okupacja nazistowska w różnych krajach Europy.
 • Wartościowe konteksty dla edukacji polonistycznej: literatura wojenna, motyw tragicznej miłości, śmierci i dorastania, kompozycja szkatułkowa, retrospekcja.
 • Antysemityzm i ksenofobia, w tym ich współczesne przejawy, takie jak niechęć do uchodźców czy internetowa agresja względem innych religii.
 • Odwaga, asertywność i umiejętność przeciwstawienia się grupie jako jedne z najważniejszych kompetencji społecznych.
 • „Nie bądź obojętny, reaguj na zło” – to główne przesłanie filmu, który wyraźnie pokazuje, w jaki sposób pozornie błahe przyzwolenie na wyśmiewanie kolegi może urosnąć do przyzwolenia na niewybaczalne zbrodnie.
 • Każdy może odpokutować za swoje winy – także Julian, dawny szkolny prześladowca, może zrozumieć własne błędy i za nie zadośćuczynić.
 • Prawdziwe bohaterstwo to odwaga czynienia dobra wbrew grupie.
 • Co to znaczy być dobrym kolegą? Jak dbać o dobre relacje w grupie rówieśniczej? Jakich zachowań nie wolno tolerować? Kto w filmie wykazał się prawdziwie koleżeńską postawą, a kto nie?
 • Czego możemy dowiedzieć się od osób starszych? Dlaczego warto interesować się przeszłością? Każdy człowiek ma jakąś fascynującą historię do opowiedzenia.
Kadr z filmu „Cudowny chłopak. Biały ptak”, reż. Marc Forster, prod, USA 2023, dystrybucja w Polsce: Monolith Films.

Film „Cudowny chłopak. Biały ptak” polecamy wszystkim historykom, polonistom i wychowawcom, którzy chcieliby na swoich zajęciach poruszyć któreś z wymienionych wyżej zagadnień edukacyjnych… lub po prostu pójść z klasą na wciągający, poruszający, doskonale zrealizowany film dla młodzieży. Nie mamy wątpliwości, że „Cudowny chłopak. Biały ptak” takim właśnie filmem jest.

Na film „Cudowny chłopak. Biały ptak” zapraszamy do kin już w styczniu 2024 roku. Dla grup szkolnych seans jest dostępny ze specjalną wideoprelekcją edukacyjną.

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans
Sprawdź materiały edukacyjne

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).