Blog

„Cudowny chłopak. Biały ptak”

Dowiedz się jak zamówić seans

Przeciwko nienawiści

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Kilka lat temu wszyscy zakochaliśmy się w historii Auggiego. Dzisiaj „Cudowny chłopak ” nadal pozostaje ukochanym filmem nauczycieli, rodziców i wychowawców. Jego kontynuacja, „Cudowny chłopak. Biały ptak ”, niesie ten sam pełen empatii przekaz, co oryginalny film i jest co najmniej tak samo poruszająca.

Zobacz zwiastun filmu „Cudowny chłopak. Biały ptak”:

Tym razem twórcy skupiają się na postaci Juliana, czyli chłopca, który w pierwszej części był prześladowcą Auggiego. Dorastający chłopiec zaczyna żałować swojego czynu, ale dopiero historia opowiedziana przez babcię pozwoli mu uświadomić sobie, jak wielkie znaczenie mają wrażliwość wobec słabszych i reagowanie na ich krzywdę. Widz razem z Julianem przenosi się do czasów młodości Sary: do Francji w dobie II wojny światowej. W godzinie największej próby dziewczynce pomógł lekceważony przez innych, poruszający się o kulach kolega z klasy…

Jakie zagadnienia edukacyjne znajdziesz w filmie „Cudowny chłopak. Biały ptak”?

  • Empatia, tolerancja, akceptowanie inności, w tym niepełnosprawności.
  • Prześladowanie w szkole i bullying: podobnie jak w pierwszej części, jednym z najważniejszych tematów filmu jest odrzucenie przez grupę.
  • Wartościowe konteksty dla edukacji historycznej: II wojna światowa, zagłada Żydów, okupacja nazistowska w różnych krajach Europy.
  • Wartościowe konteksty dla edukacji polonistycznej: literatura wojenna, motyw tragicznej miłości, śmierci i dorastania, kompozycja szkatułkowa, retrospekcja.
  • Antysemityzm i ksenofobia, w tym ich współczesne przejawy, takie jak niechęć do uchodźców czy internetowa agresja względem innych religii.
  • Odwaga, asertywność i umiejętność przeciwstawienia się grupie jako jedne z najważniejszych kompetencji społecznych.
  • „Nie bądź obojętny, reaguj na zło” – to główne przesłanie filmu, który wyraźnie pokazuje, w jaki sposób pozornie błahe przyzwolenie na wyśmiewanie kolegi może urosnąć do przyzwolenia na niewybaczalne zbrodnie.
  • Każdy może odpokutować za swoje winy – także Julian, dawny szkolny prześladowca, może zrozumieć własne błędy i za nie zadośćuczynić.
  • Prawdziwe bohaterstwo to odwaga czynienia dobra wbrew grupie.
  • Co to znaczy być dobrym kolegą? Jak dbać o dobre relacje w grupie rówieśniczej? Jakich zachowań nie wolno tolerować? Kto w filmie wykazał się prawdziwie koleżeńską postawą, a kto nie?
  • Czego możemy dowiedzieć się od osób starszych? Dlaczego warto interesować się przeszłością? Każdy człowiek ma jakąś fascynującą historię do opowiedzenia.
Kadr z filmu „Cudowny chłopak. Biały ptak”, reż. Marc Forster, prod, USA 2023, dystrybucja w Polsce: Monolith Films.

Film „Cudowny chłopak. Biały ptak” polecamy wszystkim historykom, polonistom i wychowawcom, którzy chcieliby na swoich zajęciach poruszyć któreś z wymienionych wyżej zagadnień edukacyjnych… lub po prostu pójść z klasą na wciągający, poruszający, doskonale zrealizowany film dla młodzieży. Nie mamy wątpliwości, że „Cudowny chłopak. Biały ptak” takim właśnie filmem jest.

Na film „Cudowny chłopak. Biały ptak” zapraszamy do kin już w styczniu 2024 roku. Dla grup szkolnych seans jest dostępny ze specjalną wideoprelekcją edukacyjną.

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans
Sprawdź materiały edukacyjne

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

ELFY ROZRABIAJĄ

Materiały edukacyjne do filmu „Elfy rozrabiają" (reż. Ute von Münchow-Pohl, Niemcy 2024, dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

OSKAR, PATKA I ZŁOTO BAŁTYKU

Materiały edukacyjne do filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” (reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

FREDDY. PUDEL NIE Z TEJ ZIEMI

Materiały edukacyjne do filmu „Freddy. Pudel nie z tej Ziemi” (reż. Alexs Stadermann, Australia, Niemcy, Hiszpania, Meksyk 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Jeden na milion

Materiały edukacyjne do filmu „Jeden na milion” (reż. Jon Gunn, USA 2025, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Fantastyczny Angelo

Materiały edukacyjne do filmu „Fantastyczny Angelo” (reż. Vincent Paronnaud, Alexis Ducord, Francja Luksemburg 2024, dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Dziewczyna z igłą

Materiały edukacyjne do filmu „Dziewczyna z igłą” (reż. Magnus von Horn, Dania Polska Szwecja 2024, dystrybucja w Polsce: Gutek Film)

Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka

Materiały edukacyjne do filmu „Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka” (reż. Juan Jesús García Galocha, Pedro Solís García, Hiszpania 2024, dystrybucja w Polsce: Best Film)

Bambi. Opowieść leśna

Materiały edukacyjne do filmu "Bambi. Opowieść leśna" (reż. Michel Fessler, Francja 2024, czas trwania: 77 min, dystrybucja: M2 Films)

„Basia. Radzę sobie”

Materiały edukacyjne do filmu "Basia. Radzę sobie" (reż. Marcin Wasilewski,, Polska 2024, czas trwania: 52 min, dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)