Blog

„Cudowny chłopak. Biały ptak”

Dowiedz się jak zamówić seans

Przeciwko nienawiści

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Kilka lat temu wszyscy zakochaliśmy się w historii Auggiego. Dzisiaj „Cudowny chłopak ” nadal pozostaje ukochanym filmem nauczycieli, rodziców i wychowawców. Jego kontynuacja, „Cudowny chłopak. Biały ptak ”, niesie ten sam pełen empatii przekaz, co oryginalny film i jest co najmniej tak samo poruszająca.

Zobacz zwiastun filmu „Cudowny chłopak. Biały ptak”:

Tym razem twórcy skupiają się na postaci Juliana, czyli chłopca, który w pierwszej części był prześladowcą Auggiego. Dorastający chłopiec zaczyna żałować swojego czynu, ale dopiero historia opowiedziana przez babcię pozwoli mu uświadomić sobie, jak wielkie znaczenie mają wrażliwość wobec słabszych i reagowanie na ich krzywdę. Widz razem z Julianem przenosi się do czasów młodości Sary: do Francji w dobie II wojny światowej. W godzinie największej próby dziewczynce pomógł lekceważony przez innych, poruszający się o kulach kolega z klasy…

Jakie zagadnienia edukacyjne znajdziesz w filmie „Cudowny chłopak. Biały ptak”?

 • Empatia, tolerancja, akceptowanie inności, w tym niepełnosprawności.
 • Prześladowanie w szkole i bullying: podobnie jak w pierwszej części, jednym z najważniejszych tematów filmu jest odrzucenie przez grupę.
 • Wartościowe konteksty dla edukacji historycznej: II wojna światowa, zagłada Żydów, okupacja nazistowska w różnych krajach Europy.
 • Wartościowe konteksty dla edukacji polonistycznej: literatura wojenna, motyw tragicznej miłości, śmierci i dorastania, kompozycja szkatułkowa, retrospekcja.
 • Antysemityzm i ksenofobia, w tym ich współczesne przejawy, takie jak niechęć do uchodźców czy internetowa agresja względem innych religii.
 • Odwaga, asertywność i umiejętność przeciwstawienia się grupie jako jedne z najważniejszych kompetencji społecznych.
 • „Nie bądź obojętny, reaguj na zło” – to główne przesłanie filmu, który wyraźnie pokazuje, w jaki sposób pozornie błahe przyzwolenie na wyśmiewanie kolegi może urosnąć do przyzwolenia na niewybaczalne zbrodnie.
 • Każdy może odpokutować za swoje winy – także Julian, dawny szkolny prześladowca, może zrozumieć własne błędy i za nie zadośćuczynić.
 • Prawdziwe bohaterstwo to odwaga czynienia dobra wbrew grupie.
 • Co to znaczy być dobrym kolegą? Jak dbać o dobre relacje w grupie rówieśniczej? Jakich zachowań nie wolno tolerować? Kto w filmie wykazał się prawdziwie koleżeńską postawą, a kto nie?
 • Czego możemy dowiedzieć się od osób starszych? Dlaczego warto interesować się przeszłością? Każdy człowiek ma jakąś fascynującą historię do opowiedzenia.
Kadr z filmu „Cudowny chłopak. Biały ptak”, reż. Marc Forster, prod, USA 2023, dystrybucja w Polsce: Monolith Films.

Film „Cudowny chłopak. Biały ptak” polecamy wszystkim historykom, polonistom i wychowawcom, którzy chcieliby na swoich zajęciach poruszyć któreś z wymienionych wyżej zagadnień edukacyjnych… lub po prostu pójść z klasą na wciągający, poruszający, doskonale zrealizowany film dla młodzieży. Nie mamy wątpliwości, że „Cudowny chłopak. Biały ptak” takim właśnie filmem jest.

Na film „Cudowny chłopak. Biały ptak” zapraszamy do kin już w styczniu 2024 roku. Dla grup szkolnych seans jest dostępny ze specjalną wideoprelekcją edukacyjną.

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans
Sprawdź materiały edukacyjne

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)