Blog

„Akademia pana Kleksa”

Hołd dla siły wyobraźni

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Jedna z najbardziej oczekiwanych premier ostatnich miesięcy już za moment wchodzi na ekrany kin! Klasyczna opowieść o słynnym profesorze, Ambrożym Kleksie, powraca w nowej, spektakularnej odsłonie. Czym (poza olśniewającą stroną wizualną i oprawą muzyczną w wykonaniu popularnych artystów) „Akademia pana Kleksa” ma szansę zachwycić młodych widzów? I czego mają szansę nauczyć się od niezwykłego pedagoga?

Zobacz zwiastun filmu „Akademia pana Kleksa”:

Nowa odsłona „Akademii pana Kleksa” dla młodszych odbiorców będzie niezapomnianą wyprawą do świata wyobraźni. Dla starszych – sentymentalną podróżą do krainy z lat dzieciństwa (którą mogą pamiętać np. z lektury książki Jana Brzechwy i seansu kultowego filmu z lat 80.). Uczniowie wraz z Adą Niezgódką, 11-letnią bohaterką opowieści, odwiedzą tytułową Akademię, a w trakcie tej niezwykłej przygody zyskają… kilka praktycznych supermocy. Jakich? Odpowiedź odkryjesz poniżej!

Po pierwsze: wyobraźnia

W trakcie swojego pobytu w Akademii bohaterka uczęszcza na zajęcia Ambrożego Kleksa, który korzysta w swojej pracy z wielu niesztampowych metod (Nauczycielko/Nauczycielu – z pewnością warto będzie nimi się zainspirować!). Niezwykły pedagog zachęca swoich uczniów, by otworzyli się na świat fantazji i wyobraźni. Pokazuje, jak wielka wartość tkwi w twórczym myśleniu oraz przełamywaniu utartych schematów.

Kadr z filmu „Akademia pana Kleksa”, reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023 (dystrybucja: Next Film).

Jak kreatywność pomaga nam w życiu? Dlaczego warto ją rozwijać? I czemu warto uczyć się nowych umiejętności poprzez… zabawę? Po seansie spróbuj odszukać odpowiedź na to pytanie wraz z młodymi widzami. Pomogą Ci w tym darmowe materiały edukacyjne od dystrybutora filmu.

Po drugie: empatia

Prawdziwą supermocą Ady Niezgódki jest jej zdolność rozpoznawania i współodczuwania stanów innych istot, jakie spotyka na swojej drodze. To dzięki tej cennej umiejętności jest w stanie nawiązywać wartościowe, głębokie relacje. W trakcie pobytu w magicznej Akademii bohaterka poznaje wiele nietypowych postaci (takich jak choćby szpak Mateusz), którym próbuje pomóc.

Kadr z filmu „Akademia pana Kleksa”, reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023 (dystrybucja: Next Film).

„Akademia pana Kleksa” pokazuje, że mimo istniejących między nami różnic możemy odnaleźć konsensus  – wystarczy tylko otwartość na drugą istotę i jej perspektywę. Film promuje ponadczasowe wartości, takie jak przyjaźń, altruizm i solidarność. Pokazuje także, dlaczego w procesie naszego rozwoju tak ważna jest akceptacja i wsparcie dla innych.

Po trzecie: wiara w siebie

W toku rozwoju akcji Ada przełamuje swój strach, doświadcza wielu nowych rzeczy i zyskuje cenne umiejętności. Przy wsparciu profesora Kleksa i swoich nowych kompanów bohaterka odkrywa swój wielki potencjał. Dzięki temu staje się bardziej asertywna i pewna swoich racji. Nie boi się przejmować inicjatywy, słucha swojej intuicji i odważnie podąża wybraną przez siebie ścieżką.

Seans „Akademii pana Kleksa” ma szansę zachęcić także młodych widzów do odważnego poszukiwania własnej drogi życiowej. Film udowadnia, że można sprostać każdemu wyzwaniu (zwłaszcza, jeśli możemy liczyć na wsparcie inspirującego mentora i lojalnych kompanów).

„Akademia Pana Kleksa” w kinach już od 5 stycznia. Zarezerwuj seans ze specjalną wideoprelekcją dla grup szkolnych, a po seansie skorzystaj z darmowych materiałów edukacyjnych od dystrybutora filmu (znajdziesz je tutaj).

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans
Sprawdź materiały edukacyjne

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).