Blog

milosc pisana braillem film

WALENTYNKI W SZKOLE – Najbardziej wartościowe filmy o miłości [cz. 1]

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Miłość niejedno ma imię, a szkoła – zadanie. Do wielu wyzwań wychowawców należy nauczenie swoich podopiecznych rozumienia własnych emocji oraz uczuć. Walentynki to świetna okazja do zorganizowania zajęć na ten temat, a kino ma do zaoferowania mnóstwo pouczających opowieści o miłości. Które filmy pasują na szkolne Walentynki?

Miłość niejedno ma imię, a szkoła – zadanie. Do wielu wyzwań wychowawców należy nauczenie swoich podopiecznych rozumienia własnych emocji oraz uczuć. Walentynki to świetna okazja do zorganizowania zajęć na ten temat, a kino ma do zaoferowania mnóstwo pouczających opowieści o miłości. Które filmy pasują na szkolne walentynki?

Więcej propozycji filmowych znajdziesz w drugiej części zestawienia.

„Piękna i Bestia” (reż. Bill Condon, USA 2017, 129’)

Klasy 4-6

Chyba nikomu nie trzeba przypominać fabuły tej klasycznej baśni. Remake Disneyowskiej animacji z Emmą Watson w roli głównej zachowuje urok oryginału, wzbogacając go o dodatkowe znaczenia. To uniwersalna opowieść o miłości silniejszej od najgorszej klątwy; uczy tolerancji dla inności i przypomina, że „dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Baśniowa konwencja sprawdzi się na walentynkowej lekcji dedykowanej młodszym uczniom.

Dowiedz się więcej o walorach edukacyjnych „Pięknej i Bestii” – o, tutaj.

„Miłość pisana Braillem” (reż. Michel Boujenah, Francja 2016, 85’)

Klasy 4-6 i 7-8

Kompleksy, nieśmiałość, lęk przed odrzuceniem… to przez nie dzieciom i nastolatkom czasem wydaje się, że nie zasługują na miłość i boją się pierwszego uczucia. Pokrzepiająca „Miłość pisana Braillem” oswaja te obawy. W dojrzały sposób podchodzi zarówno do tematu pierwszej miłości, jak i niepełnosprawności. Historia uczy wyrozumiałości i łagodności: do innych i do swoich własnych niedoskonałości. Opowiada o sile odwagi i optymistycznego podejścia do życia.

Kadr z filmu: „Miłość pisana Braillem” (reż. Michel Boujenah, Francja 2016, dystrybucja w Polsce: Vivarto)

Czego jeszcze uczniowie nauczą się z „Miłości pisanej Braillem”? Pobierz nasze materiały!

 „La La Land” (reż. Damien Chazelle, USA 2016, 126’)

Szkoła ponadpodstawowa

To film o miłości do swojej pasji, do drugiej połówki i… do kina. Romantyczny musical z Emmą Stone i Ryanem Goslingiem z pewnością zachwyci uczniów wdzięcznie opowiedzianą historią i chwytliwymi piosenkami. Będzie również dobrze rezonował z problemami i obawami młodych ludzi. Co zrobić, kiedy miłość do ukochanej osoby nie idzie w parze z naszymi planami życiowymi? Albo gdy pojawiają się pierwsze nieporozumienia w związku, a marzenia boleśnie zderzą się z rzeczywistością?

Przeczytaj o walorach edukacyjnych „La La Land”.

 „C’mon C’mon” (reż. Mike Mills, USA 2021, 109’)

Szkoły ponadpodstawowe

Kto powiedział, że Walentynki to święto wyłącznie miłości romantycznej? Ten poruszający film o przyjaźni chłopca i mężczyzny (oraz o kilku innych ważnych relacjach) miał niedawno premierę i nadal można go zobaczyć w kinach. Serdecznie do tego zachęcamy, bo to nie tylko mądra lekcja o uczuciach, ale i filmowa uczta najwyższej jakości. „C’mon c’mon” pokaże nastolatkom, że empatia, troska i uważność potrafią zburzyć najwyższy mur, a każdy udany związek z drugą osobą zaczyna się od zaakceptowania samego siebie.

mike mills c'mon c'mon
Kadr z filmu:  „C’mon C’mon” (reż. Mike Mills, USA 2021, dystrybucja w Polsce: Gutek Films)

Pobierz materiały dydaktyczne przygotowane specjalnie dla „C’mon C’mon”.

Skorzystaj z pakietu premium i za jedynie 19,90 zł uzyskaj dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych z naszej bazy!

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Był sobie kot”

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)