Blog

milosc pisana braillem film

WALENTYNKI W SZKOLE – Najbardziej wartościowe filmy o miłości [cz. 1]

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Miłość niejedno ma imię, a szkoła – zadanie. Do wielu wyzwań wychowawców należy nauczenie swoich podopiecznych rozumienia własnych emocji oraz uczuć. Walentynki to świetna okazja do zorganizowania zajęć na ten temat, a kino ma do zaoferowania mnóstwo pouczających opowieści o miłości. Które filmy pasują na szkolne Walentynki?

Miłość niejedno ma imię, a szkoła – zadanie. Do wielu wyzwań wychowawców należy nauczenie swoich podopiecznych rozumienia własnych emocji oraz uczuć. Walentynki to świetna okazja do zorganizowania zajęć na ten temat, a kino ma do zaoferowania mnóstwo pouczających opowieści o miłości. Które filmy pasują na szkolne walentynki?

Więcej propozycji filmowych znajdziesz w drugiej części zestawienia.

„Piękna i Bestia” (reż. Bill Condon, USA 2017, 129’)

Klasy 4-6

Chyba nikomu nie trzeba przypominać fabuły tej klasycznej baśni. Remake Disneyowskiej animacji z Emmą Watson w roli głównej zachowuje urok oryginału, wzbogacając go o dodatkowe znaczenia. To uniwersalna opowieść o miłości silniejszej od najgorszej klątwy; uczy tolerancji dla inności i przypomina, że „dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Baśniowa konwencja sprawdzi się na walentynkowej lekcji dedykowanej młodszym uczniom.

Dowiedz się więcej o walorach edukacyjnych „Pięknej i Bestii” – o, tutaj.

„Miłość pisana Braillem” (reż. Michel Boujenah, Francja 2016, 85’)

Klasy 4-6 i 7-8

Kompleksy, nieśmiałość, lęk przed odrzuceniem… to przez nie dzieciom i nastolatkom czasem wydaje się, że nie zasługują na miłość i boją się pierwszego uczucia. Pokrzepiająca „Miłość pisana Braillem” oswaja te obawy. W dojrzały sposób podchodzi zarówno do tematu pierwszej miłości, jak i niepełnosprawności. Historia uczy wyrozumiałości i łagodności: do innych i do swoich własnych niedoskonałości. Opowiada o sile odwagi i optymistycznego podejścia do życia.

Kadr z filmu: „Miłość pisana Braillem” (reż. Michel Boujenah, Francja 2016, dystrybucja w Polsce: Vivarto)

Czego jeszcze uczniowie nauczą się z „Miłości pisanej Braillem”? Pobierz nasze materiały!

 „La La Land” (reż. Damien Chazelle, USA 2016, 126’)

Szkoła ponadpodstawowa

To film o miłości do swojej pasji, do drugiej połówki i… do kina. Romantyczny musical z Emmą Stone i Ryanem Goslingiem z pewnością zachwyci uczniów wdzięcznie opowiedzianą historią i chwytliwymi piosenkami. Będzie również dobrze rezonował z problemami i obawami młodych ludzi. Co zrobić, kiedy miłość do ukochanej osoby nie idzie w parze z naszymi planami życiowymi? Albo gdy pojawiają się pierwsze nieporozumienia w związku, a marzenia boleśnie zderzą się z rzeczywistością?

Przeczytaj o walorach edukacyjnych „La La Land”.

 „C’mon C’mon” (reż. Mike Mills, USA 2021, 109’)

Szkoły ponadpodstawowe

Kto powiedział, że Walentynki to święto wyłącznie miłości romantycznej? Ten poruszający film o przyjaźni chłopca i mężczyzny (oraz o kilku innych ważnych relacjach) miał niedawno premierę i nadal można go zobaczyć w kinach. Serdecznie do tego zachęcamy, bo to nie tylko mądra lekcja o uczuciach, ale i filmowa uczta najwyższej jakości. „C’mon c’mon” pokaże nastolatkom, że empatia, troska i uważność potrafią zburzyć najwyższy mur, a każdy udany związek z drugą osobą zaczyna się od zaakceptowania samego siebie.

mike mills c'mon c'mon
Kadr z filmu:  „C’mon C’mon” (reż. Mike Mills, USA 2021, dystrybucja w Polsce: Gutek Films)

Pobierz materiały dydaktyczne przygotowane specjalnie dla „C’mon C’mon”.

Skorzystaj z pakietu premium i za jedynie 19,90 zł uzyskaj dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych z naszej bazy!

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).