WALENTYNKI W SZKOLE – Najbardziej wartościowe filmy o miłości [cz. 1]

Miłość niejedno ma imię, a szkoła – zadanie. Do wielu wyzwań wychowawców należy nauczenie swoich podopiecznych rozumienia własnych emocji oraz uczuć. Walentynki to świetna okazja do zorganizowania zajęć na ten temat, a kino ma do zaoferowania mnóstwo pouczających opowieści o miłości. Które filmy pasują na szkolne walentynki?

Więcej propozycji filmowych znajdziesz w drugiej części zestawienia.

„Piękna i Bestia” (reż. Bill Condon, USA 2017, 129’)

Klasy 4-6

Chyba nikomu nie trzeba przypominać fabuły tej klasycznej baśni. Remake Disneyowskiej animacji z Emmą Watson w roli głównej zachowuje urok oryginału, wzbogacając go o dodatkowe znaczenia. To uniwersalna opowieść o miłości silniejszej od najgorszej klątwy; uczy tolerancji dla inności i przypomina, że „dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Baśniowa konwencja sprawdzi się na walentynkowej lekcji dedykowanej młodszym uczniom.

Dowiedz się więcej o walorach edukacyjnych „Pięknej i Bestii” – o, tutaj.

„Miłość pisana Braillem” (reż. Michel Boujenah, Francja 2016, 85’)

Klasy 4-6 i 7-8

Kompleksy, nieśmiałość, lęk przed odrzuceniem… to przez nie dzieciom i nastolatkom czasem wydaje się, że nie zasługują na miłość i boją się pierwszego uczucia. Pokrzepiająca „Miłość pisana Braillem” oswaja te obawy. W dojrzały sposób podchodzi zarówno do tematu pierwszej miłości, jak i niepełnosprawności. Historia uczy wyrozumiałości i łagodności: do innych i do swoich własnych niedoskonałości. Opowiada o sile odwagi i optymistycznego podejścia do życia.

Kadr z filmu: „Miłość pisana Braillem” (reż. Michel Boujenah, Francja 2016, dystrybucja w Polsce: Vivarto)

Czego jeszcze uczniowie nauczą się z „Miłości pisanej Braillem”? Pobierz nasze materiały!

 „La La Land” (reż. Damien Chazelle, USA 2016, 126’)

Szkoła ponadpodstawowa

To film o miłości do swojej pasji, do drugiej połówki i… do kina. Romantyczny musical z Emmą Stone i Ryanem Goslingiem z pewnością zachwyci uczniów wdzięcznie opowiedzianą historią i chwytliwymi piosenkami. Będzie również dobrze rezonował z problemami i obawami młodych ludzi. Co zrobić, kiedy miłość do ukochanej osoby nie idzie w parze z naszymi planami życiowymi? Albo gdy pojawiają się pierwsze nieporozumienia w związku, a marzenia boleśnie zderzą się z rzeczywistością?

Przeczytaj o walorach edukacyjnych „La La Land”.

 „C’mon C’mon” (reż. Mike Mills, USA 2021, 109’)

Szkoły ponadpodstawowe

Kto powiedział, że Walentynki to święto wyłącznie miłości romantycznej? Ten poruszający film o przyjaźni chłopca i mężczyzny (oraz o kilku innych ważnych relacjach) miał niedawno premierę i nadal można go zobaczyć w kinach. Serdecznie do tego zachęcamy, bo to nie tylko mądra lekcja o uczuciach, ale i filmowa uczta najwyższej jakości. „C’mon c’mon” pokaże nastolatkom, że empatia, troska i uważność potrafią zburzyć najwyższy mur, a każdy udany związek z drugą osobą zaczyna się od zaakceptowania samego siebie.

mike mills c'mon c'mon
Kadr z filmu:  „C’mon C’mon” (reż. Mike Mills, USA 2021, dystrybucja w Polsce: Gutek Films)

Pobierz materiały dydaktyczne przygotowane specjalnie dla „C’mon C’mon”.

Skorzystaj z pakietu premium i za jedynie 19,90 zł uzyskaj dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych z naszej bazy!

Katarzyna Kebernik