Blog

„Uwolnić Poly” – piękna opowieść o przyjaźni z kucykiem

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Twoim uczniom podobało się „Wiki i jej sekret”? Twoja klasa uwielbia filmy o zwierzętach? A może to ty szukasz dla swoich podopiecznych ciepłego, familijnego filmu z mądrym przesłaniem? W każdym z tych przypadku świetnie sprawdzi się „Uwolnić Poly” – wzruszający francuski film o przyjaźni dzesięcioletniej dziewczynki i kucyka uratowanego z cyrku.

Twoim uczniom podobało się „Wiki i jej sekret”? Twoja klasa uwielbia filmy o zwierzętach? A może to ty szukasz dla swoich podopiecznych ciepłego, familijnego filmu z mądrym przesłaniem? W każdym z tych przypadku świetnie sprawdzi się „Uwolnić Poly” – wzruszający francuski film o przyjaźni dzesięcioletniej dziewczynki i kucyka uratowanego z cyrku.

Zobacz zwiastun „Uwolnić Poly”:

„Uwolnić Poly” to najnowszy film reżysera „Belli i Sebastiana” oraz „Chłopca z chmur”, czyli prawdziwego mistrza rodzinnego kina przygodowego z ekologicznym przekazem i zwierzęcymi bohaterami. Wciągająca akcja poprowadzi widzów przez najpiękniejsze krajobrazy południowej Francji. „Uwolnić Poly” opowiada o Cecile, która po rozwodzie rodziców przenosi się z mamą do innego miasta. Musi odnaleźć się w nowym środowisku i znaleźć nowych kolegów.

Najważniejszym przyjacielem stanie się dla niej jednak nie człowiek, tylko kucyk. Tytułowy Poly to konik cyrkowy, bardzo okrutnie traktowany przez swoich właścicieli. Cecile obiecuje mu pomoc. Razem z dziewczynką i kucykiem ruszamy w podróż, która przyniesie im upragnioną wolność.

Film rekomendujemy dla klas: 3, 4, 5, 6.

Zobacz, jak nauczyciele i rodzice ocenili film „Uwolnić Poly”:

Pobierz bezpłatne materiały edukacyjne do filmu „Uwolnić Poly”:

Zagadnienia edukacyjne filmu „Uwolnić Poly”:

  • Zwierzę to nie zabawka. Jak dbać o pupila? Jakie są potrzeby zwierzątek domowych? Cecile musi nauczyć się, co sprawia przyjemność Polly’emu, co lubi jeść, a czego nie. Dziewczynka jest bardzo czuła i zaangażowana w opiekę nad konikiem. Ich relacja może posłużyć do dyskusji z dziećmi o tym, na czym polega odpowiedzialność za zwierzę.
  • Miejsce zwierząt nie jest w cyrku. Film będzie bardzo pomocny w pracy tych nauczycieli, którzy chcą wytłumaczyć uczniom, dlaczego cyrki, parki rozrywki, atrakcje turystyczne wykorzystujące zwierzęta są złe i nie należy ich wspierać. Historia Polly’ego silnie przemawia do emocji.
Kadr z filmu: „Uwolnić Poly” (reż. Nicolas Vanier, Francja 2020, dystrybucja w Polsce: Monolith Film)
  • Rozstanie rodziców. Główna bohaterka przeżywa rozstanie rodziców i nie rozumie jego powodów. W trakcie filmu uczy się akceptować rzeczy, których nie może zmienić.
  • Skuteczne planowanie działań. Od bohaterki widzowie mogą nauczyć się rozpisywać swoje działania i robić plany – np. przygotować punktową listę realizacji swojego celu.
  • Poszukiwanie przyjaciela. Cecile i Polly znajdują w sobie nawzajem przyjaciół i film dobrze pokazuje, jak należy budować mocne więzi z innymi. Relacja konika i dziewczynki jest pełna szacunku, oboje uczą się nawzajem od siebie, żadne nie stara się zdominować drugiego, a kiedy Cecile w końcu dosiada Polly’ego, to dzieje się to za jego zaproszeniem i zgodą. Cecille znajduje też przyjaciół w swojej grupie rówieśniczej, w której początkowo spotyka się z odrzuceniem.
Kadr z filmu: „Uwolnić Poly” (reż. Nicolas Vanier, Francja 2020, dystrybucja w Polsce: Monolith Film)
  • Adaptacja w nowym środowisku. Przeprowadzka do nowego miejsca i konieczność znalezienia nowych kolegów to ważne wątki „Uwolnić Polly” – oraz ważne tematy w szkolnym życiu.
  • Uprzedzenia i nietolerancja. Mama Cecille mierzy się z krytyką społeczeństwa jako rozwódka, samotna matka i przyjezdna. Cecille zaprzyjaźnia się z chłopcem z cyrku, przekonując się, że jest zupełnie inny od swojego taty. Niesympatyczny na pierwszy rzut oka motocyklista okazuje się wrażliwym na krzywdę zwierząt człowiekiem. Wesoły i kolorowy występ cyrkowy, którym zachwycają się dzieci, jest okupiony ogromnym cierpieniem tresowanych zwierząt. Film pokazuje, że nie warto oceniać po pozorach, że rzeczy czasem nie okazują się takie, jak na pierwszy rzut oka.
  • Wolność – czym jest i dlaczego jej pragniemy? Wspólna włóczęga Cecille i Polly’ego silnie przemawia do wyobraźni dziecka, ponieważ to opowieść o niczym nieskrępowanej wolności. W filmie wyraźnie podkreślono, że wykorzystywany, bity, przetrzymywany przez cyrkowców Polly nie jest szczęśliwy. Wolność jest dla nas ważna, a odebranie komuś wolności i całkowite podporządkowanie go sobie to zło.
Kadr z filmu: „Uwolnić Poly” (reż. Nicolas Vanier, Francja 2020, dystrybucja w Polsce: Monolith Film)
  • Uwrażliwienie na krzywdę. Film pokazuje cierpienie konika w cyrku, co może być trudne dla wrażliwych dzieci. Dzięki temu jednak uczy empatii, zwraca uwagę na realne problemy, kształtuje wrażliwość u młodego widza – zwłaszcza na ten najgorszy rodzaj krzywdy, czyli krzywdę dotykającą słabych i bezbronnych.
  • Ochrona zwierząt i środowiska. Film w przystępny dla swojej grupy wiekowej sposób wprowadza zagadnienia związane z ekologią, np. wegetarianizm. Piękne kadry przyrody same w sobie są reklamą dzikiej natury.

Na film „Uwolnić Poly” zapraszamy do kin od 2 grudnia!

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).