Blog

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją: porozmawiajmy o emocjach

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. Ustanowiony przez Ministerstwo Zdrowia w roku 2001, niestety nie traci na aktualności.

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Ustanowiony przez Ministerstwo Zdrowia w roku 2001, niestety nie traci na aktualności.

Oczekiwania otoczenia i rówieśników, presja mediów społecznościowych, zdalna nauka, używki, cyberzagrożenia. Współczesne dzieci i młodzież zewsząd otaczane są stresującymi bodźcami. Trudy okresów dojrzewania, zmian na świecie, na które nawet dorośli nie są gotowi, rosnące napięcie — to wszystko wpływa na nastrój i zdrowie najmłodszych. Coraz częściej kończy się na diagnozie depresji.

Statystyki dotyczące ilości samobójstw czy okaleczeń wśród dzieci i młodzieży mrożą krew w żyłach. Nieobecność psychologów w szkołach nie pomaga we wczesnym wychwyceniu i pomocy uczniom szczególnie podatnym na zagrożenia, jakie niesie choroba.

Warto jednak rozmawiać — o emocjach, o uczuciach. Warto analizować — nie tylko za pomocą klasycznych szkolnych lektur — kroki i decyzje bohaterów walczących z własnymi emocjami. My, jak zawsze, jako podstawę do takiej dyskusji polecamy film. A szczególnie — pięć filmów, które w wyjątkowy sposób mówią o walce z własnymi demonami.

„Amy”, reż. Asif Kapadia, dla szkół ponadpodstawowych

Wierzymy, że kino może wesprzeć rodziców i nauczycieli pragnących ustrzec swoich podopiecznych przed niebezpiecznymi wyborami. Seans wstrząsającego dokumentu o przedwcześnie zakończonym życiu utalentowanej wokalistki Amy Winehouse sprowokuje ważne refleksje i dyskusje, z których wnioski mogą na długo zapisać się w pamięci młodych widzów.

„Cudowny chłopak”, reż. Stephen Chbosky, dla klas IV-VI i VII-VIII

Auggie to wspaniały chłopak, który różni się wyglądem od swoich rówieśników. To właśnie dlatego zwykły dzień w szkole jest dla niego sporym wyzwaniem. Kiedy nadejdzie czas na zakończenie edukacji domowej i dołączenie do rówieśników, nie będzie łatwo. Czego Auggie nauczy się w szkole, a czego szkoła nauczy się od niego?

„Mój piękny syn”, reż. Felix Van Groeningen, dla szkół ponadpodstawowych

Filmowi rodzice stają przed trudnymi dylematami, ich stojący u progu dorosłości synowie muszą stoczyć walkę z nałogiem, z kolei widzowie tych poruszających i trzymających w napięciu produkcji konfrontują się z problemem uzależnień i bezsilnością bohaterów wobec obezwładniającej mocy narkotyków.

„Powrót Bena”, reż. Peter Hedges, dla klas VII-VIII

Kiedy nastoletni Ben dzięki odwykowi zyskuje wątłą i wiecznie zagrożoną trzeźwość umysłu, wraca do domu na Boże Narodzenie. Tam spotyka się nie tylko ze wspaniałą kochającą rodziną, ale i z konsekwencjami swojej słabości – cierpieniem najbliższych i niedokończonymi porachunkami z narkotykowym gangiem.

„Żałuję!”, reż. Dave Schram, dla klas VII-VIII

Główny bohater David, zaprzyjaźniający się stopniowo z klasowym wyrzutkiem – niedocenionym, lecz utalentowanym i empatycznym Jochemem, daje świadectwo, że nie należy przymykać oczu na przemoc rówieśniczą. Przeciwnie – warto zdobyć się na niełatwy ruch i zaprotestować, zanim przyjdzie nam się mierzyć z wyrzutami sumienia i nieodwracalnością naszych decyzji. Ta poruszająca historia daje okazję do owocnych dyskusji o terapeutycznej sile.

Chcesz wiedzieć więcej?
Koniecznie zapoznaj się z naszymi poprzednimi publikacjami mówiącymi o radzeniu sobie z emocjami własnymi i uczniów za pomocą kina. Szczególnie polecam artykuł Ku wzajemnemu zrozumieniu. Filmowe opowieści z morałem i Widz na kozetce. Filmoterapia wobec kryzysów społecznych, rodzinnych i wewnętrznych.

Karolina Kulig

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)