Blog

‚,Strzępy”

Jak oswoić temat nieuleczalnej choroby?

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Jak rozmawiać z uczniami o chorobie – bez tabu? Dobrym pretekstem do podzielenia się refleksją na ten temat będzie seans filmu „Strzępy”. Dlaczego rekomendujemy ten seans przede wszystkim wychowawcom (i innym osobom pracującym z młodzieżą) oraz uczniom szkół ponadpodstawowych?

O chorobie bez tabu

„Strzępy” to polski dramat obyczajowy, który został uhonorowany nagrodami na zeszłorocznym festiwalu filmowym w Gdyni (m.in. za najlepszy debiut reżyserski i drugoplanową rolę męską). W centrum opowieści znajduje się rodzina Pateroków. Nauczyciel historii, Adam wraz ze swoją żoną Bogną, córką Zoją i ojcem Gerardem wiodą spokojne życie na Śląsku. Bohaterowie spędzają razem czas, dzielą ze sobą wspólne pasje i cieszą się codziennością. Wszystko jednak zmienia się w momencie, kiedy nestor rodu zaczyna zachowywać się w niecodzienny sposób. Szanowany, wykładający na politechnice profesor ma poważne problemy z pamięcią, a ponadto mierzy się z coraz częstszymi napadami agresji i złości. Wkrótce okazuje się, że to objawy szybko postępującej choroby Alzheimera…

Zobacz zwiastun filmu ‚,Strzępy”:

Według raportu WHO łączna liczba osób z demencją (w tym także z Alzheimerem) wyniesie 75,6 milionów do 2030 roku. W 2050 roku będzie to już 135 milionów osób. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że Twoi uczniowie mogą zetknąć się z sytuacją, gdy zachoruje bliska im osoba. A być może część z nich już mierzyła się z podobnym problemem w swojej rodzinie?

Jak oswoić tak trudny temat? Jednym ze sposobów może być filmowy seans. Po projekcji zachęć uczniów do tego, by otwarcie podzielili się emocjami, jakie zostały z nimi po projekcji. Jednocześnie w trakcie dyskusji warto będzie wskazać, w jakich miejscach można szukać fachowej pomocy (także psychologicznej) w trudnej sytuacji.

Jak choroba wpływa na więzi z najbliższymi?

„Strzępy” w bardzo realistyczny, a zarazem wyważony sposób portretują postępujące objawy choroby Alzheimera. Pokazują, że całkowicie zmienia ona nie tylko osobowość dotkniętej nią jednostki, ale także relacje w rodzinie, w której funkcjonuje. Początkowo ekscentryczne zachowanie dziadka Gerarda wzbudza niepokój u bliskich. Z jeszcze trudniejszym problemem przyjdzie im się zmierzyć jednak wtedy, kiedy wskutek postępującej choroby bohater zacznie stwarzać zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla otoczenia. Adam poświęci całe swoje dotychczasowe życie, by zająć się ojcem. Czy nie zapomni jednak o swoich najbliższych, którzy także potrzebują uwagi? I czy szlachetna chęć sprawowania samodzielnej opieki na Gerardem bardziej pomoże choremu, czy jednak… mu zaszkodzi?

Kadr z filmu „Strzępy” (reż. Beata Dzianowicz, Polska 2022, dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa).

Film pokaże młodym widzom, że bliscy nieuleczalnie chorej osoby często muszą mierzyć się ze skrajnie trudnymi decyzjami. Choroba często zmienia także dynamikę rodzinnych relacji. Do głosu dochodzą niełatwe uczucia, pojawiają się problemy w komunikacji, napięcia i konflikty. Warto uświadomić młodym widzom, że kluczowym (a zarazem najtrudniejszym) krokiem jest akceptacja nowej rzeczywistości. Pomóc może w tym zarówno szczera rozmowa z bliskimi, jak i szukanie profesjonalnego wsparcia.

O poszukiwaniu wsparcia

‚,Strzępy” pokazują także, że niektóre doświadczenia ciężko jest udźwignąć w pojedynkę. Bliscy Gerarda robią wszystko, by mu pomóc. Z czasem jednak jego choroba inicjuje kryzys w rodzinnych relacjach. Sytuacja, na którą bohaterowie w żaden sposób nie byli przygotowani, zaczyna ich przerastać. Czy Paterokowie przetrwają ten trudny czas?

Kadr z filmu „Strzępy” (reż. Beata Dzianowicz, Polska 2022, dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa).

W rozmowie z uczniami po seansie warto będzie podkreślić, że opieka nad osobą przewlekle chorą jest dużym wyzwaniem. Dlatego tak ważne jest wsparcie społeczne, które pomoże lepiej poradzić sobie w momentach kryzysowych.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).