Blog

‚,Strzępy”

Jak oswoić temat nieuleczalnej choroby?

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Jak rozmawiać z uczniami o chorobie – bez tabu? Dobrym pretekstem do podzielenia się refleksją na ten temat będzie seans filmu „Strzępy”. Dlaczego rekomendujemy ten seans przede wszystkim wychowawcom (i innym osobom pracującym z młodzieżą) oraz uczniom szkół ponadpodstawowych?

O chorobie bez tabu

„Strzępy” to polski dramat obyczajowy, który został uhonorowany nagrodami na zeszłorocznym festiwalu filmowym w Gdyni (m.in. za najlepszy debiut reżyserski i drugoplanową rolę męską). W centrum opowieści znajduje się rodzina Pateroków. Nauczyciel historii, Adam wraz ze swoją żoną Bogną, córką Zoją i ojcem Gerardem wiodą spokojne życie na Śląsku. Bohaterowie spędzają razem czas, dzielą ze sobą wspólne pasje i cieszą się codziennością. Wszystko jednak zmienia się w momencie, kiedy nestor rodu zaczyna zachowywać się w niecodzienny sposób. Szanowany, wykładający na politechnice profesor ma poważne problemy z pamięcią, a ponadto mierzy się z coraz częstszymi napadami agresji i złości. Wkrótce okazuje się, że to objawy szybko postępującej choroby Alzheimera…

Zobacz zwiastun filmu ‚,Strzępy”:

Według raportu WHO łączna liczba osób z demencją (w tym także z Alzheimerem) wyniesie 75,6 milionów do 2030 roku. W 2050 roku będzie to już 135 milionów osób. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że Twoi uczniowie mogą zetknąć się z sytuacją, gdy zachoruje bliska im osoba. A być może część z nich już mierzyła się z podobnym problemem w swojej rodzinie?

Jak oswoić tak trudny temat? Jednym ze sposobów może być filmowy seans. Po projekcji zachęć uczniów do tego, by otwarcie podzielili się emocjami, jakie zostały z nimi po projekcji. Jednocześnie w trakcie dyskusji warto będzie wskazać, w jakich miejscach można szukać fachowej pomocy (także psychologicznej) w trudnej sytuacji.

Jak choroba wpływa na więzi z najbliższymi?

„Strzępy” w bardzo realistyczny, a zarazem wyważony sposób portretują postępujące objawy choroby Alzheimera. Pokazują, że całkowicie zmienia ona nie tylko osobowość dotkniętej nią jednostki, ale także relacje w rodzinie, w której funkcjonuje. Początkowo ekscentryczne zachowanie dziadka Gerarda wzbudza niepokój u bliskich. Z jeszcze trudniejszym problemem przyjdzie im się zmierzyć jednak wtedy, kiedy wskutek postępującej choroby bohater zacznie stwarzać zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla otoczenia. Adam poświęci całe swoje dotychczasowe życie, by zająć się ojcem. Czy nie zapomni jednak o swoich najbliższych, którzy także potrzebują uwagi? I czy szlachetna chęć sprawowania samodzielnej opieki na Gerardem bardziej pomoże choremu, czy jednak… mu zaszkodzi?

Kadr z filmu „Strzępy” (reż. Beata Dzianowicz, Polska 2022, dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa).

Film pokaże młodym widzom, że bliscy nieuleczalnie chorej osoby często muszą mierzyć się ze skrajnie trudnymi decyzjami. Choroba często zmienia także dynamikę rodzinnych relacji. Do głosu dochodzą niełatwe uczucia, pojawiają się problemy w komunikacji, napięcia i konflikty. Warto uświadomić młodym widzom, że kluczowym (a zarazem najtrudniejszym) krokiem jest akceptacja nowej rzeczywistości. Pomóc może w tym zarówno szczera rozmowa z bliskimi, jak i szukanie profesjonalnego wsparcia.

O poszukiwaniu wsparcia

‚,Strzępy” pokazują także, że niektóre doświadczenia ciężko jest udźwignąć w pojedynkę. Bliscy Gerarda robią wszystko, by mu pomóc. Z czasem jednak jego choroba inicjuje kryzys w rodzinnych relacjach. Sytuacja, na którą bohaterowie w żaden sposób nie byli przygotowani, zaczyna ich przerastać. Czy Paterokowie przetrwają ten trudny czas?

Kadr z filmu „Strzępy” (reż. Beata Dzianowicz, Polska 2022, dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa).

W rozmowie z uczniami po seansie warto będzie podkreślić, że opieka nad osobą przewlekle chorą jest dużym wyzwaniem. Dlatego tak ważne jest wsparcie społeczne, które pomoże lepiej poradzić sobie w momentach kryzysowych.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).

Pocałunek Klimta

Materiały edukacyjne do filmu „Pocałunek Klimta" (reż. Ali Ray, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja w Polsce: Kino Maestro).

Pati i klątwa Posejdona

Materiały edukacyjne do filmu „Pati i klątwa Posejdona” (reż. David Alaux, Eric Tosti, Francja 2022, czas trwania: 95 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty).

Figurant

Materiały edukacyjne do filmu „Figurant" (reż. Robert Gliński, prod. Polska 2023, 112 min., dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa)

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Neneh: Gwiazda baletu

Materiały edukacyjne do filmu ‚,Neneh: Gwiazda baletu" (reż. Ramzi Ben Sliman, prod. Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films)