Blog

Sea sparkle

Sea sparkle

Morskie opowieści

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Odwaga, dorastanie, oswajanie utraty  – „Sea sparkle” to film, który w wyważony i zrozumiały dla młodego widza sposób podejmuje niełatwe zagadnienia. Dowiedz się, dlaczego seans może być świetnym wstępem do rozmowy z uczniami o trudnych emocjach.

Główną bohaterką filmu „Sea sparkle” jest dwunastoletnia Lena. Dziewczynka uwielbia żeglować (podobnie jak jej tata), jeździć na deskorolce i spędzać czas z przyjaciółmi. Beztroskie dzieciństwo bohaterki wkrótce zaburza jednak tajemniczy wypadek, któremu ulega na morzu jej ojciec. Zarówno jemu, jak i członkom jego załogi nie udaje się wrócić z wyprawy wędkarskiej. Otoczenie twierdzi, że do katastrofy mogło doprowadzić lekkomyślne zachowanie kapitana łodzi. Nie zgadza się z tym jednak Lena, która nie dopuszcza do siebie myśli o tym, że jej tata – doświadczony żeglarz – mógłby zachować się nieostrożnie.

Zobacz zwiastun filmu:

Dziewczynka wierzy, że prawdziwym sprawcą wypadku jest gigantyczny potwór z morskich głębin. Wraz ze swoimi kompanami – przyjaciółką Kaz oraz pracującym w oceanarium Vincentem – postanawia odnaleźć tajemniczą bestię. Pragnie w ten sposób udowodnić niedowiarkom, że to właśnie groźne morskie stworzenie jest winne zaginięciu jej ojca.

Czy Twoi uczniowie wiedzą, jak radzić sobie z trudnymi emocjami – smutkiem, złością, bólem po utracie bliskiej osoby? Jeśli nie, ta piękna, poetycka opowieść ma szansę pomóc Twoim podopiecznym oswoić niełatwe doświadczenia. „Sea sparkle” opowiada o nich językiem przystępnym i zrozumiałym dla młodego widza. To jednak niejedyna wartość, jaka płynie z seansu.

Jakie walory edukacyjne znajdziesz w filmie „Sea sparkle”?

  • Subtelna opowieść o dorastaniu. Główną bohaterkę „Sea sparkle” poznajemy w specyficznym momencie życia: nie jest już małym dzieckiem, za moment stanie się nastolatką. Uwielbia beztroską zabawę, ale mierzy się też z pierwszymi poważnymi problemami. Po raz pierwszy doświadcza utraty bliskiej osoby, która zachwieje fundamentami jej dzieciństwa. „Sea sparkle” w subtelny sposób podejmuje więc tematykę dojrzewania, wchodzenia w dorosłość i mierzenia się z wyzwaniami typowymi dla tego okresu w życiu.
  • Dlaczego warto mieć w życiu pasję? „Sea sparkle” to także seans, który pokaże młodym widzom, jak wielką wartość ma inwestowanie czasu w rozwijanie swoich hobby i zainteresowań. Pasja nadaje życiu sens i cel, a także pomaga nawiązywać i wzmacniać relacje. Doskonale wie o tym zarówno Lena, jak i jej ojciec – oboje uwielbiają żeglować i spędzać czas na morzu. Film ma szansę zachęcić młodych widzów do aktywnego spędzania wolnego czasu, a jednocześnie zawiera w sobie przestrogę. Pokazuje, że dlaczego w trakcie zabawy (np. nad wodą) należy zachować zasady ostrożności. Z pewnością warto będzie podjąć ten temat z młodymi widzami po seansie.
  • Trudne emocje: jak je wyrażać? Seans może być wstępem do wspólnej refleksji z klasą ten temat. Po zaginięciu ojca Lena mierzy się z emocjami takimi jak smutek, żal, złość, które mogą być bliskie także dorastającym widzom. Film pokazuje, że nie warto tłumić trudnych uczuć, a zamiast tego – otwarcie o nich rozmawiać.
  • Oswajanie żałoby. Lena mierzy się z traumatyczną sytuacją. Dwunastolatka traci ukochanego ojca. Nie potrafi dopuścić do siebie świadomości o jego śmierci i nie godzi się z jego odejściem. „Sea sparkle” w przystępny – zarówno dla młodych odbiorców, jak i ich opiekunów oraz wychowawców – sposób pokazuje poszczególne etapy żałoby, oswajając w ten sposób uczniów z trudnym tematem. Uświadamia też, jak istotne w tym niełatwym czasie jest wsparcie najbliższych osób.

Na seans „Sea sparkle” zapraszamy do kin.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).