Blog

Sea sparkle

Sea sparkle

Dowiedz się jak zamówić seans

Morskie opowieści

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Odwaga, dorastanie, oswajanie utraty  – „Sea sparkle” to film, który w wyważony i zrozumiały dla młodego widza sposób podejmuje niełatwe zagadnienia. Dowiedz się, dlaczego seans może być świetnym wstępem do rozmowy z uczniami o trudnych emocjach.

Główną bohaterką filmu „Sea sparkle” jest dwunastoletnia Lena. Dziewczynka uwielbia żeglować (podobnie jak jej tata), jeździć na deskorolce i spędzać czas z przyjaciółmi. Beztroskie dzieciństwo bohaterki wkrótce zaburza jednak tajemniczy wypadek, któremu ulega na morzu jej ojciec. Zarówno jemu, jak i członkom jego załogi nie udaje się wrócić z wyprawy wędkarskiej. Otoczenie twierdzi, że do katastrofy mogło doprowadzić lekkomyślne zachowanie kapitana łodzi. Nie zgadza się z tym jednak Lena, która nie dopuszcza do siebie myśli o tym, że jej tata – doświadczony żeglarz – mógłby zachować się nieostrożnie.

Zobacz zwiastun filmu:

Dziewczynka wierzy, że prawdziwym sprawcą wypadku jest gigantyczny potwór z morskich głębin. Wraz ze swoimi kompanami – przyjaciółką Kaz oraz pracującym w oceanarium Vincentem – postanawia odnaleźć tajemniczą bestię. Pragnie w ten sposób udowodnić niedowiarkom, że to właśnie groźne morskie stworzenie jest winne zaginięciu jej ojca.

Czy Twoi uczniowie wiedzą, jak radzić sobie z trudnymi emocjami – smutkiem, złością, bólem po utracie bliskiej osoby? Jeśli nie, ta piękna, poetycka opowieść ma szansę pomóc Twoim podopiecznym oswoić niełatwe doświadczenia. „Sea sparkle” opowiada o nich językiem przystępnym i zrozumiałym dla młodego widza. To jednak niejedyna wartość, jaka płynie z seansu.

Jakie walory edukacyjne znajdziesz w filmie „Sea sparkle”?

  • Subtelna opowieść o dorastaniu. Główną bohaterkę „Sea sparkle” poznajemy w specyficznym momencie życia: nie jest już małym dzieckiem, za moment stanie się nastolatką. Uwielbia beztroską zabawę, ale mierzy się też z pierwszymi poważnymi problemami. Po raz pierwszy doświadcza utraty bliskiej osoby, która zachwieje fundamentami jej dzieciństwa. „Sea sparkle” w subtelny sposób podejmuje więc tematykę dojrzewania, wchodzenia w dorosłość i mierzenia się z wyzwaniami typowymi dla tego okresu w życiu.
  • Dlaczego warto mieć w życiu pasję? „Sea sparkle” to także seans, który pokaże młodym widzom, jak wielką wartość ma inwestowanie czasu w rozwijanie swoich hobby i zainteresowań. Pasja nadaje życiu sens i cel, a także pomaga nawiązywać i wzmacniać relacje. Doskonale wie o tym zarówno Lena, jak i jej ojciec – oboje uwielbiają żeglować i spędzać czas na morzu. Film ma szansę zachęcić młodych widzów do aktywnego spędzania wolnego czasu, a jednocześnie zawiera w sobie przestrogę. Pokazuje, że dlaczego w trakcie zabawy (np. nad wodą) należy zachować zasady ostrożności. Z pewnością warto będzie podjąć ten temat z młodymi widzami po seansie.
  • Trudne emocje: jak je wyrażać? Seans może być wstępem do wspólnej refleksji z klasą ten temat. Po zaginięciu ojca Lena mierzy się z emocjami takimi jak smutek, żal, złość, które mogą być bliskie także dorastającym widzom. Film pokazuje, że nie warto tłumić trudnych uczuć, a zamiast tego – otwarcie o nich rozmawiać.
  • Oswajanie żałoby. Lena mierzy się z traumatyczną sytuacją. Dwunastolatka traci ukochanego ojca. Nie potrafi dopuścić do siebie świadomości o jego śmierci i nie godzi się z jego odejściem. „Sea sparkle” w przystępny – zarówno dla młodych odbiorców, jak i ich opiekunów oraz wychowawców – sposób pokazuje poszczególne etapy żałoby, oswajając w ten sposób uczniów z trudnym tematem. Uświadamia też, jak istotne w tym niełatwym czasie jest wsparcie najbliższych osób.

Na seans „Sea sparkle” zapraszamy do kin.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Hamlet

Materiały edukacyjne do filmu „Hamlet” (reż. Sean Mathias, Wielka Brytania 2024, czas trwania: 117 min, dystrybucja: KinoMaestro.pl).

Copernicus

Materiały edukacyjne do filmu „Copernicus” (reż. Miłosz Kozioł, Polska 2024, czas trwania: 26 min, Fundacja Edukacji i Sztuki).

LEE. NA WŁASNE OCZY

Materiały edukacyjne do filmu „Lee. Na własne oczy” (reż. Ellen Kuras, USA, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 116 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Mój przyjaciel pingwin

Materiały edukacyjne do filmu „Mój przyjaciel pingwin” (reż. David Schurmann, USA, Brazylia 2024, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Media Squad).

Ozi: Głos deszczowego lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Ozi: Głos deszczowego lasu” (reż. Tim Harper, Wielka Brytania, Francja, USA 2023, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

Nierozłączni

Materiały edukacyjne do filmu „Nierozłączni” (reż. Jeremy Degruson, Francja, Hiszpania, Belgia 2023, czas trwania: 85 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films)

Niepewność. Zakochany Mickiewicz

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

Leonardo. Odkrywca

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Był sobie kot

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)