Blog

Przeżyj z uczniami „Mecz  o wszystko”… w kinie!

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Mundialowa gorączka w pełni! Czy Twoi uczniowie również śledzą pełne emocji rozgrywki Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej? Jeśli tak, zabierz ich do kina na „Mecz o wszystko”!

Mundialowa gorączka w pełni! Czy Twoi uczniowie również śledzą pełne emocji rozgrywki Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej? Jeśli tak, zabierz ich do kina na „Mecz o wszystko”! To motywująca opowieść o Dylanie – młodym napastniku drużyny piłkarskiej. Wskutek nieszczęśliwego wypadku chłopak stoczy poruszającą walkę nie tylko z przeciwnikami na boisku, ale przede wszystkim – z własnymi ograniczeniami.

Dlaczego „Mecz o wszystko” to świetna propozycja dla klas 4-6 i 7-8? Inspirująca historia młodego piłkarza zmagającego się z niepełnosprawnością to tytuł z ogromnym edukacyjnym potencjałem. Sprawdź kilka tematów, które możesz podjąć z klasą w dyskusji po seansie:

Oswajanie tematu niepełnosprawności. Głównego bohatera filmu, Dylana, poznajemy jako pełnego zapału, utalentowanego sportowca. Wskutek nieszczęśliwego wypadku chłopak zaczyna jednak poruszać się na wózku. Jak Dylan zareaguje na wieść o tym, że być może już nigdy nie zagra z kolegami na boisku? Jak zachowają się w tej trudnej sytuacji jego kumple z murawy? Film w bardzo wyważony sposób podejmuje temat niepełnosprawności, pokazując codzienne problemy i bariery, jakim muszą stawiać czoła takie osoby.

Warto rozwijać sportową pasję! Dzięki temu możemy nadać swojemu życiu konkretny kierunek, a przy okazji… zdobyć wiernych przyjaciół. Dylan musi zacząć poruszać się na wózku, a jednak nie traci zapału do gry. Chce wieść tak samo ciekawe i aktywne życie jak przed wypadkiem. Film pokazuje, że nie w każdym przypadku jest to możliwe i bezpieczne. Jednocześnie pozostawia młodego widza z krzepiącym przesłaniem: jeśli nie można przełamać danej bariery siłą woli, wystarczy znaleźć sposób, by ją ominąć. Postawa Dylana udowadnia, że prawdziwa pasja daje nam poczucie życiowego celu, co pozwala nam mierzyć się z różnymi życiowymi trudnościami. Motywująca opowieść zachęci także Twoich uczniów do podejmowania inicjatywy i poszukiwania własnych hobby.

Przeciwdziałanie wykluczeniu rówieśniczemu. Po wypadku Dylan będzie musiał zmierzyć się nie tylko z własnymi fizycznymi ograniczeniami, ale również z różnymi reakcjami swoich rówieśników i dorosłych. Czy najbliżsi bohatera podejdą do tematu niepełnosprawności z postawą pełną otwartości, wsparcia, zaciekawienia? A może jednak będą demotywować chłopca i podcinać mu skrzydła? Jedno jest pewne: „Mecz życia” będzie piękną filmową lekcją empatii oraz akceptacji, pokazującą, dlaczego należy przeciwdziałać wykluczeniu i stygmatyzacji. To seans obowiązkowy dla wszystkich uczniów, wychowawców i rodziców.

Siła tkwi w zgranej drużynie. Film „Mecz o wszystko” pokaże Twoim uczniom także, na czym polega prawdziwy team spirit. Przy okazji udowodni im, że przysłowie prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie nie jest tylko przebrzmiałym frazesem. Wsparcie bliskich osób jest kluczowe do tego, by wytrwać na drodze do celu. Pozwala też zachować hart ducha nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Dylan zawsze może liczyć na swojego najlepszego kompana z drużyny, Youssefa. I choć chłopiec musi zaakceptować fakt, że najlepszy przyjaciel zastąpił go na czele drużyny, ich relacja przetrwa wszelkie podbramkowe sytuacje – nie tylko na boisku. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – piękne przesłanie tej krzepiącej opowieści na długo zostanie w pamięci Twoich uczniów.

Zabierz uczniów na „Mecz o wszystko” – w kinach już od 9 grudnia!

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).