Blog

Przeżyj z uczniami „Mecz  o wszystko”… w kinie!

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Mundialowa gorączka w pełni! Czy Twoi uczniowie również śledzą pełne emocji rozgrywki Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej? Jeśli tak, zabierz ich do kina na „Mecz o wszystko”!

Mundialowa gorączka w pełni! Czy Twoi uczniowie również śledzą pełne emocji rozgrywki Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej? Jeśli tak, zabierz ich do kina na „Mecz o wszystko”! To motywująca opowieść o Dylanie – młodym napastniku drużyny piłkarskiej. Wskutek nieszczęśliwego wypadku chłopak stoczy poruszającą walkę nie tylko z przeciwnikami na boisku, ale przede wszystkim – z własnymi ograniczeniami.

Dlaczego „Mecz o wszystko” to świetna propozycja dla klas 4-6 i 7-8? Inspirująca historia młodego piłkarza zmagającego się z niepełnosprawnością to tytuł z ogromnym edukacyjnym potencjałem. Sprawdź kilka tematów, które możesz podjąć z klasą w dyskusji po seansie:

Oswajanie tematu niepełnosprawności. Głównego bohatera filmu, Dylana, poznajemy jako pełnego zapału, utalentowanego sportowca. Wskutek nieszczęśliwego wypadku chłopak zaczyna jednak poruszać się na wózku. Jak Dylan zareaguje na wieść o tym, że być może już nigdy nie zagra z kolegami na boisku? Jak zachowają się w tej trudnej sytuacji jego kumple z murawy? Film w bardzo wyważony sposób podejmuje temat niepełnosprawności, pokazując codzienne problemy i bariery, jakim muszą stawiać czoła takie osoby.

Warto rozwijać sportową pasję! Dzięki temu możemy nadać swojemu życiu konkretny kierunek, a przy okazji… zdobyć wiernych przyjaciół. Dylan musi zacząć poruszać się na wózku, a jednak nie traci zapału do gry. Chce wieść tak samo ciekawe i aktywne życie jak przed wypadkiem. Film pokazuje, że nie w każdym przypadku jest to możliwe i bezpieczne. Jednocześnie pozostawia młodego widza z krzepiącym przesłaniem: jeśli nie można przełamać danej bariery siłą woli, wystarczy znaleźć sposób, by ją ominąć. Postawa Dylana udowadnia, że prawdziwa pasja daje nam poczucie życiowego celu, co pozwala nam mierzyć się z różnymi życiowymi trudnościami. Motywująca opowieść zachęci także Twoich uczniów do podejmowania inicjatywy i poszukiwania własnych hobby.

Przeciwdziałanie wykluczeniu rówieśniczemu. Po wypadku Dylan będzie musiał zmierzyć się nie tylko z własnymi fizycznymi ograniczeniami, ale również z różnymi reakcjami swoich rówieśników i dorosłych. Czy najbliżsi bohatera podejdą do tematu niepełnosprawności z postawą pełną otwartości, wsparcia, zaciekawienia? A może jednak będą demotywować chłopca i podcinać mu skrzydła? Jedno jest pewne: „Mecz życia” będzie piękną filmową lekcją empatii oraz akceptacji, pokazującą, dlaczego należy przeciwdziałać wykluczeniu i stygmatyzacji. To seans obowiązkowy dla wszystkich uczniów, wychowawców i rodziców.

Siła tkwi w zgranej drużynie. Film „Mecz o wszystko” pokaże Twoim uczniom także, na czym polega prawdziwy team spirit. Przy okazji udowodni im, że przysłowie prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie nie jest tylko przebrzmiałym frazesem. Wsparcie bliskich osób jest kluczowe do tego, by wytrwać na drodze do celu. Pozwala też zachować hart ducha nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Dylan zawsze może liczyć na swojego najlepszego kompana z drużyny, Youssefa. I choć chłopiec musi zaakceptować fakt, że najlepszy przyjaciel zastąpił go na czele drużyny, ich relacja przetrwa wszelkie podbramkowe sytuacje – nie tylko na boisku. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – piękne przesłanie tej krzepiącej opowieści na długo zostanie w pamięci Twoich uczniów.

Zabierz uczniów na „Mecz o wszystko” – w kinach już od 9 grudnia!

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Był sobie kot”

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)