Blog

Przeżyj z uczniami „Mecz  o wszystko”… w kinie!

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Mundialowa gorączka w pełni! Czy Twoi uczniowie również śledzą pełne emocji rozgrywki Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej? Jeśli tak, zabierz ich do kina na „Mecz o wszystko”!

Mundialowa gorączka w pełni! Czy Twoi uczniowie również śledzą pełne emocji rozgrywki Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej? Jeśli tak, zabierz ich do kina na „Mecz o wszystko”! To motywująca opowieść o Dylanie – młodym napastniku drużyny piłkarskiej. Wskutek nieszczęśliwego wypadku chłopak stoczy poruszającą walkę nie tylko z przeciwnikami na boisku, ale przede wszystkim – z własnymi ograniczeniami.

Dlaczego „Mecz o wszystko” to świetna propozycja dla klas 4-6 i 7-8? Inspirująca historia młodego piłkarza zmagającego się z niepełnosprawnością to tytuł z ogromnym edukacyjnym potencjałem. Sprawdź kilka tematów, które możesz podjąć z klasą w dyskusji po seansie:

Oswajanie tematu niepełnosprawności. Głównego bohatera filmu, Dylana, poznajemy jako pełnego zapału, utalentowanego sportowca. Wskutek nieszczęśliwego wypadku chłopak zaczyna jednak poruszać się na wózku. Jak Dylan zareaguje na wieść o tym, że być może już nigdy nie zagra z kolegami na boisku? Jak zachowają się w tej trudnej sytuacji jego kumple z murawy? Film w bardzo wyważony sposób podejmuje temat niepełnosprawności, pokazując codzienne problemy i bariery, jakim muszą stawiać czoła takie osoby.

Warto rozwijać sportową pasję! Dzięki temu możemy nadać swojemu życiu konkretny kierunek, a przy okazji… zdobyć wiernych przyjaciół. Dylan musi zacząć poruszać się na wózku, a jednak nie traci zapału do gry. Chce wieść tak samo ciekawe i aktywne życie jak przed wypadkiem. Film pokazuje, że nie w każdym przypadku jest to możliwe i bezpieczne. Jednocześnie pozostawia młodego widza z krzepiącym przesłaniem: jeśli nie można przełamać danej bariery siłą woli, wystarczy znaleźć sposób, by ją ominąć. Postawa Dylana udowadnia, że prawdziwa pasja daje nam poczucie życiowego celu, co pozwala nam mierzyć się z różnymi życiowymi trudnościami. Motywująca opowieść zachęci także Twoich uczniów do podejmowania inicjatywy i poszukiwania własnych hobby.

Przeciwdziałanie wykluczeniu rówieśniczemu. Po wypadku Dylan będzie musiał zmierzyć się nie tylko z własnymi fizycznymi ograniczeniami, ale również z różnymi reakcjami swoich rówieśników i dorosłych. Czy najbliżsi bohatera podejdą do tematu niepełnosprawności z postawą pełną otwartości, wsparcia, zaciekawienia? A może jednak będą demotywować chłopca i podcinać mu skrzydła? Jedno jest pewne: „Mecz życia” będzie piękną filmową lekcją empatii oraz akceptacji, pokazującą, dlaczego należy przeciwdziałać wykluczeniu i stygmatyzacji. To seans obowiązkowy dla wszystkich uczniów, wychowawców i rodziców.

Siła tkwi w zgranej drużynie. Film „Mecz o wszystko” pokaże Twoim uczniom także, na czym polega prawdziwy team spirit. Przy okazji udowodni im, że przysłowie prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie nie jest tylko przebrzmiałym frazesem. Wsparcie bliskich osób jest kluczowe do tego, by wytrwać na drodze do celu. Pozwala też zachować hart ducha nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Dylan zawsze może liczyć na swojego najlepszego kompana z drużyny, Youssefa. I choć chłopiec musi zaakceptować fakt, że najlepszy przyjaciel zastąpił go na czele drużyny, ich relacja przetrwa wszelkie podbramkowe sytuacje – nie tylko na boisku. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – piękne przesłanie tej krzepiącej opowieści na długo zostanie w pamięci Twoich uczniów.

Zabierz uczniów na „Mecz o wszystko” – w kinach już od 9 grudnia!

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Neneh: Gwiazda baletu

Materiały edukacyjne do filmu ‚,Neneh: Gwiazda baletu" (reż. Ramzi Ben Sliman, prod. Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films)

Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy

Materiały edukacyjne do filmu „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja/ Szwajcaria 2023, 83 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films).

Siła naszych marzeń

Materiały edukacyjne do filmu „Siła naszych marzeń” (reż. Christian Duguay, Francja 2022, 109 min., dystrybucja: Best Film).

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Raport Pileckiego

Materiały edukacyjne do filmu „Raport Pileckiego" (reż. Krzysztof Łukasiewicz, Polska 2023, 117 min., dystrybucja w Polsce: TVP Dystrybucja Kinowa)

Blisko

Materiały edukacyjne do filmu „Blisko” (reż. Lukas Dhont, Belgia/Holandia/Francja 2022, 103 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Bezmiar

Materiały edukacyjne do filmu „Bezmiar” (reż. Emanuele Crialese, Włochy/Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Mavka i strażnicy lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Mavka i strażnicy lasu” (reż. Oleg Malamuzh, Oleksandra Ruban, Ukraina 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films).