Blog

Powtórka do matury z FILMEM W SZKOLE: motyw rodziny. Dziewięć filmowych tytułów, które możesz wykorzystać na egzaminie!

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Do egzaminów maturalnych zostały zaledwie dwa tygodnie. Zastanawiasz się, jakie zagadnienia warto przypomnieć? Przygotowaliśmy dla Ciebie przydatną ściągawkę z materiałami, które będą dla Ciebie dodatkowym wsparciem w trakcie powtórek. Dziś skupimy się na jednym z tematów, który może pojawić się na rozprawce problemowej z języka polskiego: motywie rodziny.

Do egzaminów maturalnych zostały zaledwie dwa tygodnie. Zastanawiasz się, jakie zagadnienia warto przypomnieć? Przygotowaliśmy dla Ciebie przydatną ściągawkę z materiałami, które będą dla Ciebie dodatkowym wsparciem w trakcie powtórek. Dziś skupimy się na jednym z tematów, który może pojawić się na rozprawce problemowej z języka polskiego: motywie rodziny.

Kadr z filmu „Baby bump”, reż. Kuba Czekaj, prod. Polska 2015 (dystrybucja: Balapolis)

Socjologowie określają rodzinę jako podstawową komórkę społeczną. Na istniejące w jej obrębie więzi można spojrzeć z różnych perspektyw. W centrum zainteresowania mogą znaleźć się relacje rodzicielskie i małżeńskie, jak również te łączące nas z dalekimi krewnymi. W kontekście rodziny możemy dyskutować na temat konfliktu pokoleń oraz ról, jakie odgrywamy ze względu na płeć. Funkcje familijnych więzi także są różnorodne. Rodzina może być źródłem bezwarunkowego wsparcia i poczucia bezpieczeństwa, a z drugiej strony – opresji i cierpienia. Wystarczy przywołać choćby jej tradycyjny model, który już w czasach romantyzmu postrzegano jako zagrożenie dla wolności jednostki.

Tematyka rodzinna jest także przedmiotem zainteresowania wielu twórców filmowych. W swoich dziełach często podejmują oni problem skomplikowanych więzi. Ekranowe familie mogą być dla bohaterów ważnym źródłem wsparcia i pomocy, ale także miejscem trudnych konfrontacji z innymi postawami i punktami widzenia. Konserwatywny model rodziny bywa zaś portretowany jako rodzaj opresyjnej wspólnoty, ograniczającej wolność postaci.

Motyw rodziny na ekranie

Zastanawiasz się, w jaki sposób można omówić motyw rodziny, odwołując się do konkretnych dzieł kinematografii? Wybraliśmy dla Ciebie dziewięć pozycji filmowych, z którymi warto się zapoznać. Zachęcamy do skorzystania z naszych materiałów edukacyjnych do następujących tytułów:

  • „Baby bump”– by podyskutować o relacji między matką a dzieckiem w trudnym okresie dorastania,
  • „Cicha noc” – by omówić problem familijnych konfliktów (a także problemów związanych z emigracją),
  • „Córka trenera” – jeśli chcesz poruszyć temat rodzicielskich ambicji i oczekiwań (oraz konfliktu pokoleń),
  • „Mad Max” – by porozmawiać o motywach miłości i rodzicielstwa w kontekście ról płciowych,
  • „Makbet” – by omówić filmową adaptację dzieła Szekspira, w której rozwinięty został wątek małżeńskiej relacji,
  • „Mój piękny syn” – by porozmawiać o tym, w jaki sposób nałóg oddziałuje na więzi z najbliższymi,
  • „Mustang” – materiały będą przydatne w dyskusji o tradycyjnych formach rodziny, które często są źródłem opresji,
  • „Pokój” – by pokazać przykład archetypicznej, bezwarunkowej miłości matki do dziecka,
  • „Twój Simon” – by omówić przykład rodziny, która jest źródłem wsparcia niezależnie od sytuacji.
Kadr z filmu „Córka trenera”, reż. Łukasz Grzegorzek, prod. Polska 2018 (dystrybucja: Akson Dystrybucja Sp. z o.o.)

Chcesz wiedzieć więcej?

Z rekomendowanych przez nas materiałów możesz skorzystać zarówno w wersji podstawowej, jak i PREMIUM. W cenie 19,90 zł za kwartał zyskujesz pełny dostęp do bazy materiałów dydaktycznych. Dzięki naszym bogatym zasobom (wśród których znajdziesz m.in. scenariusze zajęć czy lekcje wideo) uzupełnisz interesujące Cię konteksty w niebanalny sposób.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).