Blog

Powtórka do matury z FILMEM W SZKOLE: motyw rodziny. Dziewięć filmowych tytułów, które możesz wykorzystać na egzaminie!

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Do egzaminów maturalnych zostały zaledwie dwa tygodnie. Zastanawiasz się, jakie zagadnienia warto przypomnieć? Przygotowaliśmy dla Ciebie przydatną ściągawkę z materiałami, które będą dla Ciebie dodatkowym wsparciem w trakcie powtórek. Dziś skupimy się na jednym z tematów, który może pojawić się na rozprawce problemowej z języka polskiego: motywie rodziny.

Do egzaminów maturalnych zostały zaledwie dwa tygodnie. Zastanawiasz się, jakie zagadnienia warto przypomnieć? Przygotowaliśmy dla Ciebie przydatną ściągawkę z materiałami, które będą dla Ciebie dodatkowym wsparciem w trakcie powtórek. Dziś skupimy się na jednym z tematów, który może pojawić się na rozprawce problemowej z języka polskiego: motywie rodziny.

Kadr z filmu „Baby bump”, reż. Kuba Czekaj, prod. Polska 2015 (dystrybucja: Balapolis)

Socjologowie określają rodzinę jako podstawową komórkę społeczną. Na istniejące w jej obrębie więzi można spojrzeć z różnych perspektyw. W centrum zainteresowania mogą znaleźć się relacje rodzicielskie i małżeńskie, jak również te łączące nas z dalekimi krewnymi. W kontekście rodziny możemy dyskutować na temat konfliktu pokoleń oraz ról, jakie odgrywamy ze względu na płeć. Funkcje familijnych więzi także są różnorodne. Rodzina może być źródłem bezwarunkowego wsparcia i poczucia bezpieczeństwa, a z drugiej strony – opresji i cierpienia. Wystarczy przywołać choćby jej tradycyjny model, który już w czasach romantyzmu postrzegano jako zagrożenie dla wolności jednostki.

Tematyka rodzinna jest także przedmiotem zainteresowania wielu twórców filmowych. W swoich dziełach często podejmują oni problem skomplikowanych więzi. Ekranowe familie mogą być dla bohaterów ważnym źródłem wsparcia i pomocy, ale także miejscem trudnych konfrontacji z innymi postawami i punktami widzenia. Konserwatywny model rodziny bywa zaś portretowany jako rodzaj opresyjnej wspólnoty, ograniczającej wolność postaci.

Motyw rodziny na ekranie

Zastanawiasz się, w jaki sposób można omówić motyw rodziny, odwołując się do konkretnych dzieł kinematografii? Wybraliśmy dla Ciebie dziewięć pozycji filmowych, z którymi warto się zapoznać. Zachęcamy do skorzystania z naszych materiałów edukacyjnych do następujących tytułów:

  • „Baby bump”– by podyskutować o relacji między matką a dzieckiem w trudnym okresie dorastania,
  • „Cicha noc” – by omówić problem familijnych konfliktów (a także problemów związanych z emigracją),
  • „Córka trenera” – jeśli chcesz poruszyć temat rodzicielskich ambicji i oczekiwań (oraz konfliktu pokoleń),
  • „Mad Max” – by porozmawiać o motywach miłości i rodzicielstwa w kontekście ról płciowych,
  • „Makbet” – by omówić filmową adaptację dzieła Szekspira, w której rozwinięty został wątek małżeńskiej relacji,
  • „Mój piękny syn” – by porozmawiać o tym, w jaki sposób nałóg oddziałuje na więzi z najbliższymi,
  • „Mustang” – materiały będą przydatne w dyskusji o tradycyjnych formach rodziny, które często są źródłem opresji,
  • „Pokój” – by pokazać przykład archetypicznej, bezwarunkowej miłości matki do dziecka,
  • „Twój Simon” – by omówić przykład rodziny, która jest źródłem wsparcia niezależnie od sytuacji.
Kadr z filmu „Córka trenera”, reż. Łukasz Grzegorzek, prod. Polska 2018 (dystrybucja: Akson Dystrybucja Sp. z o.o.)

Chcesz wiedzieć więcej?

Z rekomendowanych przez nas materiałów możesz skorzystać zarówno w wersji podstawowej, jak i PREMIUM. W cenie 19,90 zł za kwartał zyskujesz pełny dostęp do bazy materiałów dydaktycznych. Dzięki naszym bogatym zasobom (wśród których znajdziesz m.in. scenariusze zajęć czy lekcje wideo) uzupełnisz interesujące Cię konteksty w niebanalny sposób.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Był sobie kot”

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)