Blog

Filmowa lekcja z ks. Kaczkowskim. O walorach edukacyjnych filmu „Johnny”

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

„Johnny” to jedna z najbardziej oczekiwanych premier sezonu, która z pewnością ma szansę zainspirować Twoich uczniów. Czego nauczy ich ta niesamowita opowieść o niesieniu pomocy, dążeniu do odkupienia i poszukiwaniu swojego miejsca w życiu?

„Johnny”, filmowa historia niezwykłej przyjaźni pomiędzy ks. Janem Kaczkowskim a jednym z jego podopiecznych, jest jedną z najbardziej oczekiwanych premier nadchodzącego sezonu. To dzieło, które z pewnością ma szansę zainspirować także Twoich uczniów. Czego nauczy ich ta niesamowita opowieść o niesieniu pomocy, dążeniu do odkupienia i poszukiwaniu swojego miejsca w życiu? Dowiesz się w trakcie lektury naszego artykułu.

Pokonaj własne bariery

Film „Johnny” ukazuje postaci, które dążą do realizacji swoich życiowych celów, pokonując po drodze wiele życiowych trudności. Ksiądz Kaczkowski zmaga się z poważną chorobą. W znaczącym stopniu utrudnia ona jego codzienne funkcjonowanie. Mimo to bohater nie zraża się i z ogromnym zapałem oddaje się swoim codziennym obowiązkom. Patryk, jego podopieczny, zmaga się zaś z demonami trudnej przeszłości. Próbuje także przezwyciężyć niedoskonałości swojego charakteru. Seans pokaże Twoim uczniom, że każdy może osiągnąć założony przez siebie cel. Trudności, słabości i ograniczenia często można pokonać siłą woli i determinacją.

Pomagaj potrzebującym

Patryk, młody bohater filmu „Johnny”, w trakcie pracy w hospicjum ks. Jana Kaczkowskiego zaprzyjaźnia się z mieszkańcami ośrodka. Poświęca im swój wolny czas, poznaje ich radości i bolączki. Przy okazji odkrywa, że niesienie pomocy innym przynosi mu satysfakcję i nadaje jego życiu głębsze znaczenie. Patryk odnajduje w sobie pokłady wrażliwości, empatii i otwartości na potrzeby drugiego człowieka. Pomaganie, jakkolwiek bywa trudne, przynosi często poczucie życiowego spełnienia. Projekcja filmu to także świetny punkt wyjścia do omówienia motywu poświęcenia – w filmie i w literaturze.

Kadr z filmu „Johnny” (reż. Daniel Jaroszek, Polska 2022, 119 min., dystrybucja: Next Film)

Nikogo nie wykluczaj

Patryka i jego kolegów z hospicjum łatwo można określić mianem „trudnej młodzieży”. To osoby, które nie miały w życiu łatwego startu. Ksiądz Jan Kaczkowski dostrzega w nich jednak potencjał. Postanawia dać im szansę i angażuje ich do pomocy w założonym przez siebie hospicjum. Nikt nie zasługuje na to, by być wykluczonym. Każda osoba ma w sobie zalety – czasem wystarczy po prostu stworzyć warunki korzystne ku temu, by miały one szansę się ujawnić. Twoi podopieczni będą mieli szansę się o tym przekonać, obserwując na ekranie przemianę bohaterów, którzy odkrywają w sobie głęboko skrywaną empatię i chęć niesienia pomocy innym.

Odkryj swój cel w życiu

Patryk nieustannie ściąga na siebie kłopoty. Jest zagubionym życiowo chłopakiem, bez jasno zdefiniowanego celu, do którego chciałby dążyć. Od codziennych problemów i poczucia bezsensu ucieka w alkohol, narkotyki i imprezy. Spotkanie z księdzem Kaczkowskim jest dla niego prawdziwie przełomowym momentem. Tytułowy bohater narzuca Patrykowi codzienną rutynę, wyznaczając mu codziennie kilka prostych zadań do wykonania. Dzięki temu chłopak odkrywa swoją pasję do gotowania. Postanawia, że będzie dążył do tego, by zostać zawodowym kucharzem. Warto poszukiwać swojego celu, bo to on nadaje naszemu życiu kierunek i motywuje nas do działania. To przesłanie, które zostanie z młodymi widzami długo po projekcji filmu.

Kadr z filmu „Johnny” (reż. Daniel Jaroszek, Polska 2022, 119 min., dystrybucja: Next Film)

Oswój się z tematem choroby i śmierci

W jaki sposób zachowywać się wobec ludzi zmagających się z nieuleczalną chorobą? Jak oswoić się z tematem śmierci? Patryk odkrywa odpowiedź na to pytanie w trakcie pracy w hospicjum, gdzie towarzyszy cierpiącym ludziom w ich ostatnich chwilach. Niespodziewanym ciosem jest jednak dla niego wiadomość o tym, że ksiądz Kaczkowski, jego mentor i przyjaciel, zmaga się z ostatnim stadium nowotworu. Jak zachować się w sytuacji, kiedy choruje bliska nam osoba? W trakcie rozmowy z klasą po projekcji filmu przywołaj słowa ks. Jana Kaczkowskiego, które mogą stać się dla nich wskazówką: Najważniejsza sprawa to nie udawać: „Wszystko będzie dobrze”. Zamiast tego warto powiedzieć po prostu: „Bez względu na to, co się będzie działo, będę przy tobie”.

Chcesz poznać inne tematy, które warto będzie omówić na zajęciach? Zajrzyj do darmowych materiałów edukacyjnych od dystrybutora filmu, dzięki którym stworzysz inspirujące zajęcia – kliknij TU, by je pobrać.

By zyskać nielimitowany dostęp do wszystkich materiałów na naszej stronie, zapisz się do pakietu premium.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)