Materiały edukacyjne

Śubuk

Materiały edukacyjne do filmu „Śubuk” (reż. Jacek Lusiński, Polska 2022, 112 min, dystrybucja: Kino Świat).

Materiały edukacyjne

Scenariusz lekcji

Walory edukacyjne

Temat zajęć:
Spektrum autyzmu. Co powinniśmy o nim wiedzieć?


Kadr z filmu: „Śubuk” (dystrybucja Kino Świat).

Śubuk to imię syna głównej bohaterki, Kubusia, pisane wspak. To także jedyne słowo, które chłopiec wypowiada. Dlaczego? Kubuś jest w spektrum autyzmu. Niestety w latach 90. w Polsce (wtedy toczy się akcja filmu) nawet psychologowie nie mają wiedzy na temat tego zaburzenia. Maryśka, młoda mama samotnie wychowująca Kubusia, nie może zatem liczyć na wsparcie ani ze strony systemu oświaty, ani służby zdrowia. Nie podda się jednak. Zawalczy o godność swojego dziecka i o dostęp do edukacji.

Film jest inspirowany historią pierwszego polskiego maturzysty ze zdiagnozowanym spektrum autyzmu. Zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz na Festiwalu Filmowym w Gdyni i liczne pochwały za poruszający występ Małgorzaty Gorol w roli matki. Z twórcami współpracowali eksperci i ekspertki od spektrum autyzmu. Zachęcamy do przeczytania wywiadu z nimi, który znajdziecie w broszurze edukacyjnej (do pobrania na dole strony).


Zagadnienia edukacyjne:

  • Spektrum autyzmu. Czym jest i dlaczego nie trzeba się go bać?
  • Figura matki i motyw macierzyństwa w tekstach kultury.
  • Polskie lata 90. i okres transformacji.
  • Empatia, tolerancja i otwarcie się na cudzą inność.
  • Prawa obywatelskie i metody społecznego oporu. Jak można wpływać na politykę i lokalną społeczność?

Więcej o walorach edukacyjnych seansu przeczytasz w naszym artykule o „Śubuku”.

Zobacz, dlaczego edukatorzy i nauczyciele polecają „Śubuka”:

Zobacz zwiastun filmu "Śubuk":

Materiały edukacyjne

Pobierz materiały edukacyjne

Zaloguj się aby bezpłatnie korzystać z materiałów edukacyjnych lub jeżeli nie masz konta, zarejestruj się.

Dowiedz się jak zamówić seans

Polecane materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy

Materiały edukacyjne do filmu „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja/ Szwajcaria 2023, 83 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films).

Siła naszych marzeń

Materiały edukacyjne do filmu „Siła naszych marzeń” (reż. Christian Duguay, Francja 2022, 109 min., dystrybucja: Best Film).

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Raport Pileckiego

Materiały edukacyjne do filmu „Raport Pileckiego" (reż. Krzysztof Łukasiewicz, Polska 2023, 117 min., dystrybucja w Polsce: TVP Dystrybucja Kinowa)

Blisko

Materiały edukacyjne do filmu „Blisko” (reż. Lukas Dhont, Belgia/Holandia/Francja 2022, 103 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Bezmiar

Materiały edukacyjne do filmu „Bezmiar” (reż. Emanuele Crialese, Włochy/Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Kicia Kocia na pikniku

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia na pikniku” (reż. M. Stróżycka, J. Rokosz, D. Litwiniak, K. Majsner, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Najlepsze urodziny królika Karola

Materiały edukacyjne do filmu „Najlepsze urodziny królika Karola” (reż. Michael Ekblad, Niemcy, Holandia, Szwecja 2021, 75 min., dystrybucja: Kino Dzieci).