Blog

ŚUBUK. O autyzmie bez uprzedzeń i upiększeń.

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Co to w ogóle za tytuł: „Śubuk”? To po prostu „Kubuś” pisane od tyłu – czyli imię głównego bohatera i jedyne słowo, które wypowiada. Bo „Śubuk” jest filmem o autyzmie. Takim, który uczciwie opowiada o tym zaburzeniu oraz o sytuacji osób, które mają z nim do czynienia na co dzień.

Co to w ogóle za tytuł: „Śubuk”? To po prostu „Kubuś” pisane od tyłu – czyli imię głównego bohatera i jedyne słowo, które wypowiada. Bo „Śubuk” jest filmem o autyzmie. Takim, który uczciwie opowiada o tym zaburzeniu oraz o sytuacji osób, które mają z nim do czynienia na co dzień.

Główna bohaterka filmu, Marysia, zachodzi w nieplanowaną ciążę. Mimo licznych wątpliwości i za namową siostry decyduje się urodzić dziecko. Szybko przekonuje się jednak, że jej synek rozwija się inaczej niż rówieśnicy. Nie mówi, nie rozpoznaje jej twarzy. Jest nieusłuchany, rozkojarzony, głośny, wykonuje dziwne gesty. Lekarze nie wiedzą, co mu dolega. W przedszkolu nikt nie umie z nim postępować, a opiekunki się go boją. Witamy w latach 90. w Polsce – tutaj nikt nic nie wie o autyzmie, a dla dzieci takich jak synek Marysi nie ma żadnych szkół. Bohaterka nie podda się tak łatwo. Podejmie walkę z systemem oświaty i służbą zdrowia o godne traktowanie swojego syna i dostęp do edukacji.

Kadr z filmu: „Śubuk”, reż. Jacek Lusiński, Polska 2022, dystrybucja: Kino Świat.

Historia Marysi i Kubusia jest kompilacją różnych historii matek walczących o swoje autystyczne dzieci. To determinacja rodziców doprowadziła do powstania pierwszych szkół dla osób z tym zaburzeniem. Scenariusz filmu nagrodzono na Festiwalu Filmowym w Gdyni, doskonałe recenzje zebrała również Małgorzata Gorol w roli matki. Również my, edukatorzy, szczerze polecamy „Śubuka” uwadze wszystkich nauczycieli szkół średnich i klas 8 szkoły podstawowej. Wprowadź swoich uczniów w temat autyzmu za sprawą wciągającej, filmowej opowieści!

Zobacz zwiastun filmu „Śubuk”:

Zapytaj w swoim kinie o możliwość obejrzenia „Śubuka” ze specjalną prelekcją edukacyjną o autyzmie. Prelekcja jest w cenie biletu i została przygotowana przez edukatorów portalu Film w Szkole. To przystępny wykład na temat spektrum autyzmu.

Pobierz bezpłatne materiały edukacyjne do filmu „Śubuk” od dystrybutora filmu:

Zobacz, dlaczego edukatorzy i nauczyciele polecają film „Śubuk”:

Walory edukacyjne filmu „Śubuk”:

  • Autyzm. Film pełni bardzo ważną funkcję edukowania o tym zaburzeniu. Pokazuje różne jego aspekty. Oswaja i normalizuje temat, pokazując osoby w spektrum autyzmu jako zasługujące na szacunek i wartościowe.
  • Empatia. „Śubuk” uczy wrażliwego spojrzenia na drugiego człowieka i nie oceniania innych po pozorach. Nawet nieuprzejmy sąsiad Marysi (zagrany przez Andrzeja Seweryna) okazuje się przy bliższym poznaniu dobrym, choć samotnym i nieufnym mężczyzną.
  • Portret matki. „Śubuk” przyda się licealistom jako lektura kontekstowa do omawiania motywu matki.
  • Lata 90. i polska transformacja. Film portretuje ważny epizod polskiej historii. Dobrze odtworzone realia schyłku ubiegłego wieku pozwolą uczniom lepiej zrozumieć przeszłość kraju i zachodzące w nim przemiany.
  • Dojrzewanie. Film opowiada nie tylko o dorastaniu chłopca z autyzmem, ale i o dojrzewaniu jego matki. Maryśka w ciągu akcji przeistacza się z młodej, lekko narwanej dziewczyny w prawdziwą lwicę, która dla swojego dziecka poruszy niebo i ziemię.
  • Siła zrzeszania się i moc współdziałania. „Śubuk” jest w dużej mierze opowieścią o walce z bezdusznością systemu. Bohaterka nie otrzyma wsparcia od służby zdrowia, urzędników, systemu edukacji. Będzie musiała wziąć sprawy w swoje ręce i sama zacząć nagłaśniać problem, strajkować. Historia Marysi i pozostałych matek niepełnosprawnych lub autystycznych dzieci udowadnia jednak, że taka walka ma sens. Ich starania przynoszą dzieciom możliwość nauki i szansę na lepszą przyszłość. W grupie siła! – taka jest wymowa „Śubuka”.
  • Tolerancja i otwarcie się na inność. „Śubuk” pokazuje, że nie warto bać się innych, a zamiast tego można spróbować się czegoś od nich nauczyć. Z takim wnioskiem pozostawia widza seans filmu.

Na film „Śubuk” zapraszamy do kin już od 2 grudnia.

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).