Materiały edukacyjne

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).

Data premiery 3 listopada 2023

Materiały edukacyjne

Edukatorzy o filmie

Scenariusz lekcji

Walory edukacyjne

Temat zajęć:
Magiczna opowieść o uniwersalnych wartościach


Adaptacja powieści  Janusza Korczaka to wciągająca opowieść o tytułowym Kajtku, który odkrywa w sobie magiczne umiejętności. Nastoletni chłopiec jest wychowywany przez babcię i tatę. Jest szkolnym łobuziakiem, lubi dużo psocić i wykorzystywać swoje specjalne zdolności, aby zaimponować kolegom, zemścić się na nauczycielu czy zażartować.  Jego niezwykłe moce zawodzą jednak w obliczu poważniejszych wyborów, dobra i zła. Film może stanowić pretekst do rozmowy o trudnych relacji z bliskimi, reagowaniu na przemoc, kontakcie z nauczycielami, radzeniu sobie ze stratą czy tradycjach kultury żydowskiej. Seans zachęci również do przyjrzenia się postaci Janusza Korczaka, jego spojrzeniu na edukację, drugiego człowieka i pedagogice, którą z powodzeniem możemy wcielać w życie we współczesnej szkole. „Kajtek Czarodziej” to pełna przygód i humoru propozycja dla wszystkich klas szkół podstawowych.


Zagadnienia edukacyjne:

  • Prawa człowieka.
  • Relacje rodzinne.
  • Przyjaźń i empatia wobec innych.
  • Radzenie sobie ze stratą.
  • Reagowanie na przemoc wobec słabszych.
  • Kultura żydowska.
  • Tolerancja i akceptacja.
  • Synkretyzm gatunkowy – baśniowość i realizm w filmie.
  • Życie i twórczość Janusza Korczaka.

Zobacz zwiastun filmu "Kajtek Czarodziej":

Wysłuchaj opinii edukatorów o filmie:

Pobierz materiały edukacyjne do filmu

Dowiedz się jak zamówić seans
Przeczytaj artykuł

Polecane materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Pocałunek Klimta

Materiały edukacyjne do filmu „Pocałunek Klimta" (reż. Ali Ray, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja w Polsce: Kino Maestro).

Pati i klątwa Posejdona

Materiały edukacyjne do filmu „Pati i klątwa Posejdona” (reż. David Alaux, Eric Tosti, Francja 2022, czas trwania: 95 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty).

Figurant

Materiały edukacyjne do filmu „Figurant" (reż. Robert Gliński, prod. Polska 2023, 112 min., dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa)

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy

Materiały edukacyjne do filmu „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja/ Szwajcaria 2023, 83 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films).

Siła naszych marzeń

Materiały edukacyjne do filmu „Siła naszych marzeń” (reż. Christian Duguay, Francja 2022, 109 min., dystrybucja: Best Film).

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Blisko

Materiały edukacyjne do filmu „Blisko” (reż. Lukas Dhont, Belgia/Holandia/Francja 2022, 103 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)