Blog

FILM W SZKOLE i na wakacjach: Morskie opowieści

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Graliście już w tym roku ze swoimi dziećmi w wakacyjne skojarzenia? Nawet jeśli nie jesteście fanami tzw. plażingu czy amatorami sportów wodnych, zapewne hasła związane z wypoczynkiem u brzegu morza nie musiały długo czekać na wywołanie. Szum fal, krzyk mew i orzeźwiająca bryza – trudno wyobrazić sobie bardziej wakacyjne okoliczności. Wizyta nad wielką wodą to świetna okazja do wielu edukacyjnych odkryć. Podobnie jak seanse polecanych przez nas filmów o morskich i oceanicznych przygodach oraz przygotowane przez nas dydaktyczne aktywności!

Graliście już w tym roku ze swoimi dziećmi w wakacyjne skojarzenia? Nawet jeśli nie jesteście fanami tzw. plażingu czy amatorami sportów wodnych, zapewne hasła związane z wypoczynkiem u brzegu morza nie musiały długo czekać na wywołanie. Szum fal, krzyk mew i orzeźwiająca bryza – trudno wyobrazić sobie bardziej wakacyjne okoliczności. Wizyta nad wielką wodą to świetna okazja do wielu edukacyjnych odkryć. Podobnie jak seanse polecanych przez nas filmów o morskich i oceanicznych przygodach oraz przygotowane przez nas dydaktyczne aktywności!

Bogactwo podwodnego świata

Pamiętacie uroczego błazenka Nemo i spontaniczną ultramarynową Dory? Czy umiecie wyobrazić sobie lepszych niż oni przewodników po bogactwie podwodnego świata? Już nawet krótka wizyta na barwnej rafie koralowej w ich towarzystwie mogłaby sprawić małym widzom przyjemność. Co dopiero zaś wielka przygoda: poszukiwanie rodziców Dory w bezkresnym oceanie!

Edukacyjne walory „Gdzie jest Dory?” nie kończą się na pokazaniu różnorodności podwodnego życia (dla wzmocnienia rodzinnej frajdy najmłodszym odbiorcom możecie zaproponować zabawę w nazywanie pojawiających się na ekranie stworzeń). Seans może być także ważną lekcją różnorodności w społeczeństwie. Film uczy, że każdy ma swoje nietypowe cechy, które czynią go wyjątkowym (należą do nich m.in. krótsza płetwa Nemo czy słaba pamięć Dory). Dzięki projekcji młodzi widzowie wezmą udział w poszukiwaniach nie tylko błękitnej rybiej rodzinki, ale i zrozumienia dla własnych i cudzych szczególności.

Każdy jest inny i każdy inaczej pamięta – to przesłanie podkreśla scenariusz zajęć przygotowany przez Kingę Sibilską z Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Poznaniu, doskonale nadający się do realizacji także podczas rodzinnych wakacji. Sprawdźcie, jak uruchomić czujność, pamięć i kreatywność swoich pociech, tworząc z nimi mapę dźwięków i obrazów uchwyconych w czasie wspólnego spaceru.

Baby Dory" Clip - Finding Dory - YouTube
Kadr z filmu „Gdzie jest Dory”, reż. Andrew Stanton, prod. USA 2016 (dystrybucja w Polsce: Disney)

Poszukiwanie skarbów morza i oceanu

Dla animowanej Vaiany rejs jest spełnieniem marzeń o dalekiej wyprawie oraz misją ratunkową dla plemienia pogrążonego w klęsce nieurodzaju. O wzbogacających aspektach tej przygody pisałam już w tekście na temat dziecięcego i młodzieżowego kina drogi (wspominałam w nim także o żeglującym „Doktorze Dolittle”), zachęcając do stworzenia łódki wartości z rodzinną historią uwiecznioną na żaglu.

Dziś chciałabym przypomnieć o wyjątkowym i pięknym przedmiocie, z którym związana jest intryga filmu „Vaiana. Skarb oceanu” – o sercu bogini Te Fiti. Bez niego władczyni lądów i wód nie jest w stanie zadbać o harmonię w naturze. Vaiana wyrusza przed siebie, aby oddać znaleziony klejnot właścicielce.

Także Wy możecie poszukać cennych skarbów przyrody – dostrzec cud nie tylko w morskich muszlach, kamieniach czy wodorostach, ale też górskich czy leśnych znaleziskach. Może wykorzystacie je do tworzenia własnego serca Te Fiti? Plastyczne działania inspirowane „Vaianą” poleca Martyna Łukasiewicz z Muzeum Narodowego w Poznaniu. Przekonajcie się, jak mogą one wpłynąć na Waszą kreatywność i więzi rodzinne.

Restoring the Heart of Te Fiti - Moana Movie Scene - YouTube
Kadr z filmu „Vaiana. Skarb oceanu”, reż. Ron Clements, John Musker, prod. USA 2016 (dystrybucja w Polsce: Disney)

Mali ekolodzy w obronie wielkiej wody

Losy Vaiany pokazują, że spotkanie z morzem to doświadczenie budzące podziw i respekt wobec natury oraz pragnienie jej ocalenia (równoznaczne przecież z walką o naszą przyszłość). Dwa poruszające australijskie filmy aktorskie, „Chłopiec z burzy” oraz „Szajbus i pingwiny”,  niosą podobne proekologiczne przesłanie. Wskazują, że bogactwo przyrody jest cenniejsze niż skarby, ku którym kieruje ludzka zachłanność. Przekonują, że każdy może mieć dobry wpływ na środowisko – nawet pies (tytułowy Szajbus)!Sympatyczni bohaterowie, piękne zdjęcia morskich ptaków (pingwinów w „Szajbusie…” i pelikanów w „Chłopcu…”) i trzymające w napięciu historie ratowania zagrożonych krajobrazów z pewnością zainspirują młodych widzów do włączenia się w ochronę środowiska. Rozwojowi tego nowego zainteresowania przysłużą się aktywności proponowane w scenariuszach zajęć opracowanych przez przyrodnika Marcina Siuchnę („Chłopiec…”) i absolwentkę ochrony środowiska Joannę Lisiecką („Szajbus…”).

Storm Boy': Review | Reviews | Screen
Kadr z filmu „Chłopiec z burzy”, reż. Shawn Seet, prod. Australia 2019 (dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Seans polecanych filmów może być dla dzieci ważnym przeżyciem, a wspólne aktywności proponowane w scenariuszach zajęć – doświadczeniem wzbogacającym wakacyjne przygody. Sięgnijcie po nie niezależnie od tego, czy wakacje spędzacie nad morzem, czy z dala od niego. A może morza i morskiej tematyki już Wam w zupełności wystarczy? W takim przypadku pod tagiem NATURA poszukajcie innych filmowych krajobrazów.

Agnieszka Powierska

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)