Blog

FILM W SZKOLE i na wakacjach: Morskie opowieści

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Graliście już w tym roku ze swoimi dziećmi w wakacyjne skojarzenia? Nawet jeśli nie jesteście fanami tzw. plażingu czy amatorami sportów wodnych, zapewne hasła związane z wypoczynkiem u brzegu morza nie musiały długo czekać na wywołanie. Szum fal, krzyk mew i orzeźwiająca bryza – trudno wyobrazić sobie bardziej wakacyjne okoliczności. Wizyta nad wielką wodą to świetna okazja do wielu edukacyjnych odkryć. Podobnie jak seanse polecanych przez nas filmów o morskich i oceanicznych przygodach oraz przygotowane przez nas dydaktyczne aktywności!

Graliście już w tym roku ze swoimi dziećmi w wakacyjne skojarzenia? Nawet jeśli nie jesteście fanami tzw. plażingu czy amatorami sportów wodnych, zapewne hasła związane z wypoczynkiem u brzegu morza nie musiały długo czekać na wywołanie. Szum fal, krzyk mew i orzeźwiająca bryza – trudno wyobrazić sobie bardziej wakacyjne okoliczności. Wizyta nad wielką wodą to świetna okazja do wielu edukacyjnych odkryć. Podobnie jak seanse polecanych przez nas filmów o morskich i oceanicznych przygodach oraz przygotowane przez nas dydaktyczne aktywności!

Bogactwo podwodnego świata

Pamiętacie uroczego błazenka Nemo i spontaniczną ultramarynową Dory? Czy umiecie wyobrazić sobie lepszych niż oni przewodników po bogactwie podwodnego świata? Już nawet krótka wizyta na barwnej rafie koralowej w ich towarzystwie mogłaby sprawić małym widzom przyjemność. Co dopiero zaś wielka przygoda: poszukiwanie rodziców Dory w bezkresnym oceanie!

Edukacyjne walory „Gdzie jest Dory?” nie kończą się na pokazaniu różnorodności podwodnego życia (dla wzmocnienia rodzinnej frajdy najmłodszym odbiorcom możecie zaproponować zabawę w nazywanie pojawiających się na ekranie stworzeń). Seans może być także ważną lekcją różnorodności w społeczeństwie. Film uczy, że każdy ma swoje nietypowe cechy, które czynią go wyjątkowym (należą do nich m.in. krótsza płetwa Nemo czy słaba pamięć Dory). Dzięki projekcji młodzi widzowie wezmą udział w poszukiwaniach nie tylko błękitnej rybiej rodzinki, ale i zrozumienia dla własnych i cudzych szczególności.

Każdy jest inny i każdy inaczej pamięta – to przesłanie podkreśla scenariusz zajęć przygotowany przez Kingę Sibilską z Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Poznaniu, doskonale nadający się do realizacji także podczas rodzinnych wakacji. Sprawdźcie, jak uruchomić czujność, pamięć i kreatywność swoich pociech, tworząc z nimi mapę dźwięków i obrazów uchwyconych w czasie wspólnego spaceru.

Baby Dory" Clip - Finding Dory - YouTube
Kadr z filmu „Gdzie jest Dory”, reż. Andrew Stanton, prod. USA 2016 (dystrybucja w Polsce: Disney)

Poszukiwanie skarbów morza i oceanu

Dla animowanej Vaiany rejs jest spełnieniem marzeń o dalekiej wyprawie oraz misją ratunkową dla plemienia pogrążonego w klęsce nieurodzaju. O wzbogacających aspektach tej przygody pisałam już w tekście na temat dziecięcego i młodzieżowego kina drogi (wspominałam w nim także o żeglującym „Doktorze Dolittle”), zachęcając do stworzenia łódki wartości z rodzinną historią uwiecznioną na żaglu.

Dziś chciałabym przypomnieć o wyjątkowym i pięknym przedmiocie, z którym związana jest intryga filmu „Vaiana. Skarb oceanu” – o sercu bogini Te Fiti. Bez niego władczyni lądów i wód nie jest w stanie zadbać o harmonię w naturze. Vaiana wyrusza przed siebie, aby oddać znaleziony klejnot właścicielce.

Także Wy możecie poszukać cennych skarbów przyrody – dostrzec cud nie tylko w morskich muszlach, kamieniach czy wodorostach, ale też górskich czy leśnych znaleziskach. Może wykorzystacie je do tworzenia własnego serca Te Fiti? Plastyczne działania inspirowane „Vaianą” poleca Martyna Łukasiewicz z Muzeum Narodowego w Poznaniu. Przekonajcie się, jak mogą one wpłynąć na Waszą kreatywność i więzi rodzinne.

Restoring the Heart of Te Fiti - Moana Movie Scene - YouTube
Kadr z filmu „Vaiana. Skarb oceanu”, reż. Ron Clements, John Musker, prod. USA 2016 (dystrybucja w Polsce: Disney)

Mali ekolodzy w obronie wielkiej wody

Losy Vaiany pokazują, że spotkanie z morzem to doświadczenie budzące podziw i respekt wobec natury oraz pragnienie jej ocalenia (równoznaczne przecież z walką o naszą przyszłość). Dwa poruszające australijskie filmy aktorskie, „Chłopiec z burzy” oraz „Szajbus i pingwiny”,  niosą podobne proekologiczne przesłanie. Wskazują, że bogactwo przyrody jest cenniejsze niż skarby, ku którym kieruje ludzka zachłanność. Przekonują, że każdy może mieć dobry wpływ na środowisko – nawet pies (tytułowy Szajbus)!Sympatyczni bohaterowie, piękne zdjęcia morskich ptaków (pingwinów w „Szajbusie…” i pelikanów w „Chłopcu…”) i trzymające w napięciu historie ratowania zagrożonych krajobrazów z pewnością zainspirują młodych widzów do włączenia się w ochronę środowiska. Rozwojowi tego nowego zainteresowania przysłużą się aktywności proponowane w scenariuszach zajęć opracowanych przez przyrodnika Marcina Siuchnę („Chłopiec…”) i absolwentkę ochrony środowiska Joannę Lisiecką („Szajbus…”).

Storm Boy': Review | Reviews | Screen
Kadr z filmu „Chłopiec z burzy”, reż. Shawn Seet, prod. Australia 2019 (dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Seans polecanych filmów może być dla dzieci ważnym przeżyciem, a wspólne aktywności proponowane w scenariuszach zajęć – doświadczeniem wzbogacającym wakacyjne przygody. Sięgnijcie po nie niezależnie od tego, czy wakacje spędzacie nad morzem, czy z dala od niego. A może morza i morskiej tematyki już Wam w zupełności wystarczy? W takim przypadku pod tagiem NATURA poszukajcie innych filmowych krajobrazów.

Agnieszka Powierska

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).

Pocałunek Klimta

Materiały edukacyjne do filmu „Pocałunek Klimta" (reż. Ali Ray, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja w Polsce: Kino Maestro).

Pati i klątwa Posejdona

Materiały edukacyjne do filmu „Pati i klątwa Posejdona” (reż. David Alaux, Eric Tosti, Francja 2022, czas trwania: 95 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty).

Figurant

Materiały edukacyjne do filmu „Figurant" (reż. Robert Gliński, prod. Polska 2023, 112 min., dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa)

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Neneh: Gwiazda baletu

Materiały edukacyjne do filmu ‚,Neneh: Gwiazda baletu" (reż. Ramzi Ben Sliman, prod. Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films)