Blog

FILM W SZKOLE i na wakacjach: Drogocenna droga, czyli podróż z filmowymi bohaterami

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Choć podróż jest jednym z pierwszych skojarzeń z wakacjami, to w tym roku, ze względu na pandemię, czas wolny nie musi wcale iść w parze z wyprawami. Jeśli Ty i Twoja rodzina czujecie głód przeżyć związanych ze zmianą miejsca, zalecamy, by choć częściowo zaspokoić go filmowymi ekspedycjami czy wycieczkami. Zajmij swoje dzieci (niezależnie od ich wieku!) seansem z legalnych źródeł, do których kierujemy z serwisu FILM W SZKOLE. Zachęć do rozwijających działań proponowanych w naszych scenariuszach lekcji oraz do ważnych refleksji podpowiadanych przez krótkie filmy edukacyjne.

Choć podróż jest jednym z pierwszych skojarzeń z wakacjami, to w tym roku, ze względu na pandemię, czas wolny nie musi wcale iść w parze z wyprawami. Jeśli Ty i Twoja rodzina czujecie głód przeżyć związanych ze zmianą miejsca, zalecamy, by choć częściowo zaspokoić go filmowymi ekspedycjami czy wycieczkami. Zajmij swoje dzieci (niezależnie od ich wieku!) seansem z legalnych źródeł, do których kierujemy z serwisu FILM W SZKOLE. Zachęć do rozwijających działań proponowanych w naszych scenariuszach lekcji oraz do ważnych refleksji podpowiadanych przez krótkie filmy edukacyjne.

Złapcie wiatr w żagle, odkryjcie „Skarb oceanu”
(propozycja dla 6-9-latków)

Kiedy Vaiana, córka wodza ludu zamieszkującego jedną z wysp Oceanii, wyrusza w rejs wbrew woli rodziców, śpiewa: „Gdzie się ziemia i morze chcą zejść, coś woła! Daleko stąd marzenia są!”. Jak się okaże, bohaterkę czeka nie tylko spełnienie żeglarskich pragnień, ale i odkrycie prawdy o przeszłości swojego plemienia.

Inspirujący film spod szyldu niezawodnego Disneya inspiruje do podejmowania wartościowych aktywności. Zobacz w scenariuszu lekcji do „Vaiany. Skarbu oceanu”, opracowanym przez Martynę Łukasiewicz z Muzuem Narodowego w Poznaniu, jak zbudować z dzieckiem „łódź wartości”… z patyczków po lodach! Na żaglu uwiecznijcie ważną dla Was rodzinną historię. Żaglówka, w którą włożycie tyle pracy, ciepłych wspomnień i ważnych idei na pewno daleko Was poniesie!

Kadr z filmu „Vaiana. Skarb oceanu”, reż. Ron Clements, John Musker, prod. USA 2016
(dystrybucja: Disney)

Podróż w niezwykłym towarzystwie Doktora Dolittle
(propozycja dla 9-12-latków)

Rozmawiający ze zwierzętami ekscentryczny lekarz, pracujący nad samooceną nieśmiały goryl, struś-malkontent i mądra papuga… Kto się nie da namówić na podróż w tak barwnym towarzystwie? Choć celem wyprawy jest znalezienie owocu mającego uleczyć brytyjską królową, każdy z filmowych bohaterów zdobędzie w drodze coś więcej. Zachęć swoje dzieci do wybrania się z nimi – „Doktor Dolittle” na pewno dostarczy im pozytywnych wrażeń i ważnych refleksji.

Przy okazji szalonej podróży u boku Doktora Dolittle młodzi widzowie mają szansę przyuczyć się języków zwierząt. Pomoże w tym dzisiejsza premiera FILMU W SZKOLE – lekcja wideo, w której do wsłuchania się w głos zwierząt przekonują charyzmatyczna Zosia Tomasik, kocia behawiorystka Aleksandra Matylla z Koterapii oraz aktywistka Malwina Malinowska z prozwierzęcej Fundacji Viva!.

Jeśli szukasz pomysłów na rodzinne popołudnie, zajrzyj do scenariusza lekcji „Gdy wyjście za próg może zmienić życie. O małych i dużych podróżach w tekstach kultury” autorstwa dr Magdaleny Bednarek, literaturoznawczyni z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Może zainspiruje Cię do przeprowadzenia pełnych magii podchodów?

Kadr z filmu „Doktor Dolittle”, reż. Stephen Gaghan, prod. USA 2020
(dystrybucja: United International Pictures)

Ważne podróże młodych badaczy kultury

Wysokiej klasy rozrywka może być okazją do zgłębiania motywów kulturowych. Dowodzi tego m.in. polecany już na blogu kilkakrotnie kapitalny „Green Book” (dla widzów w wieku 15+). Droga dwóch bohaterów z kompletnie różnych światów to dla widza wspaniałe, pogłębiające wrażliwość przeżycie oraz poruszająca lekcja historii i kultury Ameryki lat 60. To także okazja do spostrzeżenia złożoności i wagi tematu podróży. Film edukacyjny zainspirowany produkcją uhonorowaną trzema Oscarami przypomina doniosłe wędrówki, które na zawsze zmieniły krajobraz kultury. Omawia ważną odmianę twórczości filmowej – kino drogi, sięgając po najbardziej kultowe tytuły – wskazówki nie do ominięcia dla dojrzewającego humanisty i młodego kinofila!

Kolejną propozycją odkrywającą przed widzami wszechświat motywu podroży są kultowe „Gwiezdne wojny”. Zachęcamy do zapoznania się ze scenariuszem lekcji opracowanym przez Stanisława Bitkę, doktoranta Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM. Warto przestudiować go zarówno po seansie „Łotra 1. Gwiezdnych wojen – historii”, jak i „Przebudzenia Mocy” – VII epizodu sagi (oba tytuły dla widzów w wieku 13+). Autor konspektu pomaga dokonać widzom ważnego odkrycia – wiele powieści i filmów opartych jest na bardzo podobnym schemacie (niekoniecznie dosłownie rozumianej) podróży bohatera. Struktura raz rozpoznana stanie się dostrzegalna w nieprawdopodobnie wielu tekstach kultury!

Kadr z filmu „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy”, reż. J.J. Abrams, prod. USA 2015
(dystrybucja: Disney)

Dalsze drogowskazy

A skoro motyw podróży jest tak wszechobecny – powyższe tytuły nie mogą go wyczerpać. Na FILM W SZKOLE mamy także wiele innych propozycji związanych z przemierzaniem kilometrów. Niech drogowskazem do dalszych okryć będzie tag PODRÓŻ. Życzymy niezapomnianych przeżyć!

Agnieszka Powierska

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)