Blog

Edukacyjne walory filmu „Comedy Queen”

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Wartościowa edukacyjnie propozycja filmowa dla klas 7-8 i uczniów szkół średnich? „Comedy queen”, czyli zdobywca nagrody dla najlepszego filmu młodzieżowego na Festiwalu w Berlinie! Zobaczysz go już od 30 grudnia w polskich kinach. Dlaczego warto zabrać na ten tytuł nastolatków?

Wartościowa edukacyjnie propozycja filmowa dla klas 7-8 i uczniów szkół średnich? „Comedy queen”, czyli zdobywca nagrody dla najlepszego filmu młodzieżowego na Festiwalu w Berlinie! Zobaczysz go już od 30 grudnia w polskich kinach. Dlaczego warto zabrać na ten tytuł nastolatków?

Zobacz zwiastun filmu „Comedy Queen”:

Dojrzałe mówienie o emocjach, dostosowane do wieku poruszanie trudnych tematów, a do tego świetnie napisana główna bohaterka, wciągająca fabuła i humor – „Comedy Queen” to idealny film dla młodzieży. Scenariusz został oparty na powieści napisanej przez psycholożkę, która zainspirowała się historiami swoich pacjentów: dziećmi przeżywającymi żałobę pod stracie jednego lub obojga rodziców.

Taka właśnie trudna sytuacja jest udziałem trzynastoletniej Sashy. Jej mama po długich zmaganiach z depresją popełniła samobójstwo. Dziewczynka sporządza więc listę zadań, których realizacja ma jej pomóc zapomnieć o bólu i nie skończyć tak jak mama. Po pierwsze, zetnie włosy, by jej nie przypominać. Po drugie, nie będzie nic czytać, bo mama czytała za dużo. Po trzecie, nie będzie płakać, bo mama ciągle płakała. Po czwarte, nie będzie się opiekować żadną żywą istotą, bo to zbyt duża odpowiedzialność i można tę istotę skrzywdzić. Wreszcie, po piąte, zostanie komiczką, comedy queen, królową stand-upu – i tym samym sprawi, że jej tata po raz pierwszy od śmierci mamy zacznie się śmiać.

Kadr z filmu „Comedy Queen” (dystrybucja w Polsce: Vivarto)

W Sashy kotłuje się wiele sprzecznych emocji. Tęsknota za mamą i złość na to, że ją zostawiła. Poczucie, że tak wiele i tak szybko się zmienia, bo nie tylko została sama z tatą, ale też buzują w niej hormony i całkiem nowe uczucia. Wcielająca się w Sashę nastoletnia szwedzka aktorka, Sigrid Johnson, stworzyła wspaniałą kreację aktorską. To dzięki niej, doskonałemu scenariuszowi i pewnej reżyserii Sanny Lenken (autorki m.in. „Mojej chudej siostry”) „Comedy Queen” jest tak udaną produkcją, na której wzruszysz się Ty i wszyscy Twoi uczniowie. Seans obowiązkowy!

Walory edukacyjne filmu „Comedy Queen”

  • Radzenie sobie z bólem i cierpieniem. W trakcie filmu Sasha i jej tata przechodzą przez różne etapy żałoby. Każde z nich nieco inaczej radzi sobie ze stratą. Tata często płacze i pogrąża się we wspomnieniach. Sasha wypiera swoje cierpienie, rzuca się w wir zajęć i realizacji planów, udając, że wszystko jest w porządku. W końcu przekona się jednak, że danie upustu swoim emocjom przynosi ulgę i pozwala rozpocząć nowy rozdział.
  • O dojrzewaniu bez upiększeń. Sasha to bohaterka, z którą nastoletni widzowie z łatwością się utożsamią. Oprócz żałoby przeżywa wszystkie rozterki związane z dojrzewaniem. Intensywne emocje, napady złości, bunt przeciwko konwenansom, szukanie własnej drogi i stylu, relacje rówieśnicze – tego wszystkiego doświadcza nastolatka. Jest wyśmiewana przez koleżanki z klasy za swoje dziwne zachowanie, przeżywa pierwsze zauroczenie kolegą, oddala się od taty; nie zawsze zachowuje się wzorcowo, np. rzuca się z pięściami na dokuczającą jej dziewczynę i urywa się z lekcji. Fabuła jest jednak poprowadzona z takim wyczuciem, że rozumiemy każdą jej decyzję i stojące za nią motywacje.
  • Z wyczuciem o śmierci, depresji i pogodzeniu ze stratą. Tak ciężki temat, jak samobójstwo matki, może wydawać się zbyt przygnębiający do poruszenia w szkole. Jednak wychowanie polega też na tym, by przygotować młodego człowieka także na najtrudniejsze doświadczenia, nie zakłamywać rzeczywistości i uczyć wrażliwości oraz empatii względem tych, którzy przeżywają trudne chwile. „Comedy Queen” opowiada o tym wszystkim w sposób mądry i dostosowany do wieku odbiorców.
Kadr z filmu „Comedy Queen” (dystrybucja w Polsce: Vivarto)
  • Edukacja psychologiczna. Film wprowadza wątki związane z terapią, depresją, traumą. Normalizuje zmaganie się z problemami natury psychologicznej i pokazuje, jak sobie z nimi radzić.
  • Umiejętność łagodzenia bólu poprzez śmiech i konsekwencje tłumienia emocji. Drobne codzienne przyjemności i relacje z najbliższymi w końcu przyniosą Sashy ukojenie. Dziewczyna nauczy się, że chowanie bólu pod maską twardzielki to strategia działająca tylko przez bardzo krótki czas.
  • Potęga prawdziwej przyjaźni. Bardzo ważną rolę w życiu głównej bohaterki odegra jej wierna przyjaciółka. To jej wsparcie i wyrozumiałość względem różnych wyskoków przyczynią się do polepszenia sytuacji Sashy. Film jest pięknym portretem dziewczęcej przyjaźni.
  • Mądre tacierzyństwo. Najważniejszy dla Sashy jest jednak jej tata. Chociaż od śmierci mamy nie mogą się dogadać i dziewczynka odtrąca jego pomoc, to tak naprawdę całe jej staranie się o zostanie komiczką jest podyktowane chęcią rozbawienia taty. Nawet, kiedy się kłócą, jako widzowie nie mamy wątpliwości, że bardzo się kochają. Dla wychowawców, rodziców i nauczycieli tata Sashy może być również wzorem tego, jak postępować z nastolatkiem przeżywającym trudny emocjonalnie okres. Mężczyzna jest opiekuńczy i wspierający, ale niczego nie narzuca i daje córce dużo przestrzeni na przeżywanie żałoby po swojemu.
  • Świetnie poprowadzona historia. „Comedy Queen” jest przede wszystkim wspaniałym filmem obyczajowym dla młodzieży, dostarczającym zarówno humoru, jak i wzruszeń – a wciągające, immersyjne opowieści są wartością samą w sobie.

Film „Comedy Queen” w kinach już od 30 grudnia!

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)