Blog

Nasza klasa = наш клас. Polecamy materiały dla nauczycieli przygotowujących się do przyjęcia uczniów z Ukrainy

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Jak przygotować się do wymagającego dnia, w którym do Twoich podopiecznych dołączą młodzi Ukraińcy z doświadczeniem uchodźczym? Wybór wartościowych materiałów, które Ci to ułatwią, jest bardzo duży. Polecimy Ci kilka szczególnie przydatnych i inspirujących źródeł. Zaoszczędź czas na poszukiwaniach i przeczytaj nasze rekomendacje.

Jak przygotować się do wymagającego dnia, w którym do Twoich podopiecznych dołączą młodzi Ukraińcy z doświadczeniem uchodźczym? Wybór wartościowych materiałów, które Ci to ułatwią, jest bardzo duży. Polecimy Ci kilka szczególnie przydatnych i inspirujących źródeł. Zaoszczędź czas na poszukiwaniach i przeczytaj nasze rekomendacje.

Pierwszy dzień w nowej szkole to trudny moment dla wszystkich. A co, jeśli przeżywa się go po bolesnym rozstaniu z domem, niełatwej podróży, w obcym kraju o niezrozumiałym języku, w okolicznościach niepozwalających na poczucie bezpieczeństwa, stabilności, komfortu?

Taki pierwszy dzień w polskiej szkole ma za sobą już około 85 000 uczniów z Ukrainy (z szacowanych 700 000 dzieci, które w ostatnich tygodniach przybyły do Polski z powodu wojny).

Zaledwie 10% z nich ma możliwość uczenia się w klasach przygotowawczych pozwalających na stopniowe oswojenie się ze zmianami.

Zdecydowana większość dołączyła do istniejących już klas. Uczniowie i nauczyciele stają więc przed szczególnym zadaniem. Wielu specjalistów podpowiada, jak sobie z nim poradzić. Poniżej polecamy kilka wartych uwagi, bezpłatnych źródeł wiedzy dla nauczycieli i edukatorów.

Konferencja „Ukraina w edukacji” (Inspirownia Edukacyjna, Rysunkowy język polski)

Nauczycielki i blogerki Katarzyna Drausal (Inspirownia Edukacyjna) i Irmina Żarska (Rysunkowy język polski) poświęciły nowej sytuacji edukacyjnej dwudniową wielowątkową konferencję „Ukraina w edukacji”. Wśród dostępnych online nagrań możesz wysłuchać wielu bardzo praktycznych i czasem nieoczywistych wskazówek– np. w wystąpieniu Anny Jurewicz na temat dobrego przyjęcia i skutecznej integracji ukraińskich dzieci.

Masz szansę też m.in.:

A skoro mowa o szukaniu spokoju w sobie, pamiętaj o naszych materiałach edukacyjnych przygotowanych w oparciu o metodę filmoterapii. Emocjom swoim i uczniowskim przyjrzysz się np. z pomocą konspektu zamieszczonego tutaj. Tym razem możesz go wykorzystać nie jako scenariusz lekcji, lecz podstawę do własnej refleksji. (Zwróć uwagę na to, że omawianie emocji w nowej klasie może być trudne dla ucznia zmagającego się z wojenną traumą).

Webinary Centrum Edukacji Obywatelskiej

Centrum Edukacji Obywatelskiej przygotowało i przypomniało w ostatnich tygodniach wiele artykułów, które mogą Ci się przydać w najbliższym czasie. W projekcie „Polska – Ukraina. Razem w szkole” podjęte zostały tematy związane z pomocą (prawną, psychologiczną, organizacyjną) dla osób z doświadczeniem migracyjnym. Opracowano również zagadnienia z obszaru edukacji medialnej i międzykulturowej.

Nurtujące nas pytanie o to, jak przygotować się na przyjęcie ucznia lub uczennicy z Ukrainy, zostało postawione w webinarach Centrum Edukacji Obywatelskiej kilku ekspertom.

Dr Izabela Czerniejewska, dr Agnieszka Tomasik (z którą współpracowaliśmy, tworząc scenariusze lekcji do filmów „Twój Simon”, „Cudowny chłopak”) i Andrzej Niedbała doradzają dyrektorom w zakresie wsparcia nauczycieli i uczniów oraz komunikacji z rodzicami. Mówią o skutecznych krokach w integracji grup międzynarodowych, przedstawiając ich znaczenie z punktu widzenia potrzeb dołączających do społeczności uczniów z Ukrainy.

Anna Stramowska, Barbara Gierczyńska-Wasłowicz i Karolina Napierała dzielą się doświadczeniami pracy w klasie. Podpowiadają, jakie kroki poczynić jeszcze przed zmianą składu zespołu, ale też jak zorganizować powitanie i zawiązać wspólnotę nawet mimo bariery językowej.

„Ukraińscy uczniowie w naszej klasie – poradnik dla nauczycieli (Szkoła Edukacji)

Dużą zaletą poradnika dla nauczycieli opracowanego przez Szkołę Edukacji we współpracy z ukraińskimi konsultantami jest podział na przedmioty. Uczysz języka ojczystego, matematyki, historii, WOS-u, przyrody albo biologii? Z materiałów dowiesz się, jak wygląda program Twojego przedmiotu w sąsiednim państwie.

Na stronie organizacji znajdziesz też webinary z udziałem asystentów międzykulturowych i propozycje działań dla wychowawców na różnych etapach formowania się nowego zespołu: w pierwszych dniach, tygodniach, ale także przy długoterminowym funkcjonowaniu.

„Słuchać, dawać przestrzeń i traktować z szacunkiem – rozmowa z dr Urszulą Markowską-Manistą o dobrym byciu razem dzieci ukraińskich i polskich” (Kosmos dla Dorosłych)

Być może każdy z nas w jakimś stopniu jest zaangażowany w pomoc Ukrainie. Jednak nie każdy z nas spotkał się z przybywającymi na tyle blisko, by uważnie wsłuchać się w ich potrzeby. Dlatego warto sięgnąć po rozmowę Marty Zabłockiej z dr Urszulą Markowską-Manistą. I zainspirować się obecną w tekście uważnością dla emocji oraz potrzeb młodych osób z doświadczeniem migracji. Lektura obowiązkowa dla każdego nauczyciela i rodzica!

Ponadto na stronie dostępny jest link do PDF-u z polsko- i ukraińskojęzycznymi tekstami i aktywnościami, które odciągną uwagę dzieci od trudnych przeżyć i pomogą im odbudować pewność siebie. Dwujęzyczne poszukiwanie uczniowskich supermocy możesz przeprowadzić w ramach ćwiczeń integracyjnych w klasie. Może zainspirujesz się naszym filmem edukacyjnym i kartą pracy na temat pasji?

Jakie źródła, webinary i artykuły związane z bieżącymi wyzwaniami szkolnymi Ty uważasz za godne polecenia? Z jakich materiałów najchętniej byś teraz korzystał_a? Napisz do nas w komentarzu albo mailu – spróbujemy odpowiedzieć na Twoje potrzeby w kolejnych tekstach na blogu.

Agnieszka Powierska

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

LEE. NA WŁASNE OCZY

Materiały edukacyjne do filmu „Lee. Na własne oczy” (reż. Ellen Kuras, USA, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 116 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Mój przyjaciel pingwin

Materiały edukacyjne do filmu „Mój przyjaciel pingwin” (reż. David Schurmann, USA, Brazylia 2024, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Media Squad).

Ozi: Głos deszczowego lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Ozi: Głos deszczowego lasu” (reż. Tim Harper, Wielka Brytania, Francja, USA 2023, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

Nierozłączni

Materiały edukacyjne do filmu „Nierozłączni” (reż. Jeremy Degruson, Francja, Hiszpania, Belgia 2023, czas trwania: 85 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films)

Niepewność. Zakochany Mickiewicz

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

Leonardo. Odkrywca

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Był sobie kot

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)

Jurek Maskonurek. Misja Puffinów

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

Jedno życie

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).