Blog

„Wyspa Puffinów”

Dowiedz się jak zamówić seans

Ekologia i empatia

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Przeglądając ofertę kinowych hitów dla dzieci, nie przegapcie „Wyspy Puffinów. Nowych przyjaciół”. Ten, pełen ciepła i humoru, film o sympatycznych maskonurach, znanych z wielokrotnie nagradzanego serialu telewizyjnego, przypadnie do gustu nie tylko najmłodszym widzom.

Tym razem Oona i Baba stawiają czoła niebezpieczeństwu. Z Wyspy Puffinów znika ostatnie małe jajko maskonurów! Bohaterowie postanawiają je odnaleźć przed nadchodzącą burzą. Wspólnie z przyjaciółmi ruszają na pełną emocji i przygód wyprawę. Towarzyszą im w niej nowe zwierzęta, które trafiły na Wyspę, dlatego że potężna nawałnica zniszczyła ich dom. Czy Oona i Baba nauczą się rozumieć inne ptaki? I czy – nowo przybyli – Isabelle i Phoenix odnajdą na Wyspie poczucie bezpieczeństwa?

Zobacz zwiastun filmu „Wyspa Puffinów”

Przyjazna estetyka

Producenci filmu poważnie potraktowali dziecięcego odbiorcę – jego wrażliwość i wyobraźnię.  „Wyspa Puffinów” zachwyca subtelną, pastelową animacją, która doskonale odpowiada postrzeganiu świata przez najmłodszych. Film pełen jest jasnych, radosnych barw, a sportretowane postaci mają wiele uroku. Warto docenić również montaż „Wyspy Puffinów”, który tworzy spokojny rytm narracji, dostosowany do dziecięcych zdolności skupienia uwagi. Młody widz nie będzie więc narażony na nadmiar bodźców, a logiczna i uporządkowana fabuła pozwoli mu bez obaw zanurzyć się w filmowej opowieści. „Wyspa Puffinów” nie tylko dostarczy wartościowej rozrywki, ale także będzie sprzyjać skupieniu uwagi oraz rozwijaniu umiejętności obserwacji świata i logicznego myślenia.

Kadr z filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele”, reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023 (dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Z szacunkiem o zwierzętach

Film w przystępny sposób zaznajamia widzów z życiem zwierząt zamieszkujących niewielką wyspę na oceanie. Niewątpliwym atutem animacji jest wierność w przedstawianiu charakterystycznych cech i instynktów każdego gatunku (m. in. ryjówek, żółwi czy królików). Zachowania poszczególnych bohaterów są zgodne z obserwacjami zoologicznymi. Oglądając „Wyspę Puffinów”, dzieci mogą wzbogacić więc swoją wiedzę na temat świata przyrody, jednocześnie budując szacunek do różnorodności natury. Film szczególnie ciekawie przedstawia mało znany w Polsce gatunek morskich ptaków, maskonurów. Widz naocznie przekonuje się, jak odważnie potrafią one walczyć o zajęte przez siebie terytoria i z jakim poświęceniem dbają o potomstwo.

Edukacja ekologiczna

Wyspa Puffinów jest gościnną i spokojną enklawą. Film porusza jednak temat miejsc mniej przyjaznych, nawiązując do problemu zmian klimatycznych i zanieczyszczeń środowiska. Nowi mieszkańcy Puffin Rock przybywają tu dlatego, że w wyniku burzy stracili swój azyl. Jedna z bohaterek, która wciąż wspomina traumatyczną ucieczkę z dawnego domu, długo nie potrafi odnaleźć się  w nowym miejscu. Film uczy wrażliwości i empatii w stosunku do tych ludzi i zwierząt, którzy dotkliwie odczuwają konsekwencje kryzysu ekologicznego.

Kadr z filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele”, reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023 (dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Językiem dzieci o wartościach

Choć akcja „Wyspa Puffinów” toczy się na niewielkiej wyspie i dotyczy stosunkowo nielicznej kolonii maskonurów, filmowa opowieść ma wydźwięk uniwersalny. Promuje ważne wartości, takie jak przyjaźń, solidarność w obliczu zagrożenia i zrozumienie dla wzajemnej odmienności. Warto też dodać, że w „Wyspie Puffinów” odnajdziemy wiele aluzji do problemów współczesnego świata. Aluzje te wyrażone są poprzez zrozumiałe dla dzieci przenośnie i obrazy. Jedną z poruszonych w ten sposób kwestii jest temat migracji i tworzenia społeczeństwa, w którym każdy – również przybysz – może poczuć się bezpiecznie.

Na film „Wyspa Puffinów” zapraszamy do kin od 12 stycznia!

Agata Szulc-Woźniak

Dowiedz się jak zamówić seans
Sprawdź materiały edukacyjne

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)