Blog

„Wyspa Puffinów”

Ekologia i empatia

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Przeglądając ofertę kinowych hitów dla dzieci, nie przegapcie „Wyspy Puffinów. Nowych przyjaciół”. Ten, pełen ciepła i humoru, film o sympatycznych maskonurach, znanych z wielokrotnie nagradzanego serialu telewizyjnego, przypadnie do gustu nie tylko najmłodszym widzom.

Tym razem Oona i Baba stawiają czoła niebezpieczeństwu. Z Wyspy Puffinów znika ostatnie małe jajko maskonurów! Bohaterowie postanawiają je odnaleźć przed nadchodzącą burzą. Wspólnie z przyjaciółmi ruszają na pełną emocji i przygód wyprawę. Towarzyszą im w niej nowe zwierzęta, które trafiły na Wyspę, dlatego że potężna nawałnica zniszczyła ich dom. Czy Oona i Baba nauczą się rozumieć inne ptaki? I czy – nowo przybyli – Isabelle i Phoenix odnajdą na Wyspie poczucie bezpieczeństwa?

Zobacz zwiastun filmu „Wyspa Puffinów”

Przyjazna estetyka

Producenci filmu poważnie potraktowali dziecięcego odbiorcę – jego wrażliwość i wyobraźnię.  „Wyspa Puffinów” zachwyca subtelną, pastelową animacją, która doskonale odpowiada postrzeganiu świata przez najmłodszych. Film pełen jest jasnych, radosnych barw, a sportretowane postaci mają wiele uroku. Warto docenić również montaż „Wyspy Puffinów”, który tworzy spokojny rytm narracji, dostosowany do dziecięcych zdolności skupienia uwagi. Młody widz nie będzie więc narażony na nadmiar bodźców, a logiczna i uporządkowana fabuła pozwoli mu bez obaw zanurzyć się w filmowej opowieści. „Wyspa Puffinów” nie tylko dostarczy wartościowej rozrywki, ale także będzie sprzyjać skupieniu uwagi oraz rozwijaniu umiejętności obserwacji świata i logicznego myślenia.

Kadr z filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele”, reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023 (dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Z szacunkiem o zwierzętach

Film w przystępny sposób zaznajamia widzów z życiem zwierząt zamieszkujących niewielką wyspę na oceanie. Niewątpliwym atutem animacji jest wierność w przedstawianiu charakterystycznych cech i instynktów każdego gatunku (m. in. ryjówek, żółwi czy królików). Zachowania poszczególnych bohaterów są zgodne z obserwacjami zoologicznymi. Oglądając „Wyspę Puffinów”, dzieci mogą wzbogacić więc swoją wiedzę na temat świata przyrody, jednocześnie budując szacunek do różnorodności natury. Film szczególnie ciekawie przedstawia mało znany w Polsce gatunek morskich ptaków, maskonurów. Widz naocznie przekonuje się, jak odważnie potrafią one walczyć o zajęte przez siebie terytoria i z jakim poświęceniem dbają o potomstwo.

Edukacja ekologiczna

Wyspa Puffinów jest gościnną i spokojną enklawą. Film porusza jednak temat miejsc mniej przyjaznych, nawiązując do problemu zmian klimatycznych i zanieczyszczeń środowiska. Nowi mieszkańcy Puffin Rock przybywają tu dlatego, że w wyniku burzy stracili swój azyl. Jedna z bohaterek, która wciąż wspomina traumatyczną ucieczkę z dawnego domu, długo nie potrafi odnaleźć się  w nowym miejscu. Film uczy wrażliwości i empatii w stosunku do tych ludzi i zwierząt, którzy dotkliwie odczuwają konsekwencje kryzysu ekologicznego.

Kadr z filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele”, reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023 (dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Językiem dzieci o wartościach

Choć akcja „Wyspa Puffinów” toczy się na niewielkiej wyspie i dotyczy stosunkowo nielicznej kolonii maskonurów, filmowa opowieść ma wydźwięk uniwersalny. Promuje ważne wartości, takie jak przyjaźń, solidarność w obliczu zagrożenia i zrozumienie dla wzajemnej odmienności. Warto też dodać, że w „Wyspie Puffinów” odnajdziemy wiele aluzji do problemów współczesnego świata. Aluzje te wyrażone są poprzez zrozumiałe dla dzieci przenośnie i obrazy. Jedną z poruszonych w ten sposób kwestii jest temat migracji i tworzenia społeczeństwa, w którym każdy – również przybysz – może poczuć się bezpiecznie.

Na film „Wyspa Puffinów” zapraszamy do kin od 12 stycznia!

Agata Szulc-Woźniak

Dowiedz się jak zamówić seans
Sprawdź materiały edukacyjne

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).