Blog

„Wyfrunięci”

Korzyści podróży

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Czy wiedzieliście, że kaczki to wyjątkowo czujne ptaki? Potrafią spać z jednym otwartym okiem, żeby w porę zareagować na nadchodzące niebezpieczeństwo! Kiedy odpoczywają w grupie, funkcję wartowników przejmują te zwierzęta, które znajdują się na zewnątrz gromady.

Mack, głowa kaczej rodziny Mallardów z filmu „Wyfrunięci”, jest więc chyba typowym reprezentantem swojego gatunku. Ostrożny, nieufny, wręcz bojaźliwy, zniechęca swoje dzieci do podejmowania ryzyka. Kiedy rodzina rozważa podróż na Jamajkę, w ślad za migrującym stadem dzikich kaczek, sprzeciwia się temu pomysłowi. Czy odważy się przełamać swoje lęki i podjąć ryzyko dla dobra bliskich? Co okaże się silniejsze – miłość do rodziny, czy nieracjonalny strach przed zagrożeniami?

„Wyfrunięci” to dobrze przemyślana, ciepła i rodzinna animacja, która rozbawi widzów w każdym wieku. Stanowi doskonały wybór na integracyjne wyjście z klasą. Jakie edukacyjne wątki kryją się w tej historii?

Zobacz zwiastun filmu „Wyfrunięci”

Troska i kontrola rodziców

„Wyfrunięci” poruszają stosunkowo rzadko podejmowany w kinie problem nadopiekuńczości. Rodzic, który próbuje za wszelką cenę chronić dziecko, nie jest dla niego pomocą, ale przeszkodą do pokonania. Przejmowanie odpowiedzialności za najmłodszych utrudnia im samodzielne podejmowanie decyzji i podważa ich pewność siebie. Na szczęście Mack w porę zauważa, że próba obrony dzieci przed możliwymi (i niemożliwymi) niebezpieczeństwami jest daremna. Dzięki temu daje swoim dzieciom szansę, by dorosły.

Rodzina to siła

Ciekawym pomysłem twórców filmu jest postawienie w centrum opowieści całej, wielopokoleniowej rodziny. Widz ma szansę śledzić zmieniającą się dynamikę relacji między bohaterami. Może też przekonać się, jakie radości i problemy niesie przebywanie w większej grupie. Portret zgranej i kochającej się rodziny, która radzi sobie z przeciwnościami losu i negocjuje swoje potrzeby to niezwykle pokrzepiający, szczególnie współcześnie, obraz.

Kadr z filmu „Wyfrunięci”, Francja, USA 2023, dystrybucja w Polsce: UIP

Ryzyko czy rutyna?

Film odpowiedzialnie i w sposób zrozumiały dla młodych widzów podejmuje ważne motywy kina drogi, takie jak: wolność, samopoznanie, gotowość na nieznane i kontakt z innością. Wskazuje, że podejmowanie ryzyka jest potrzebne, a nowe wyzwania uczą nas elastyczności i kreatywności. Podróż odmienia zwłaszcza Macka, który, wbrew własnym wątpliwościom, okazuje się odważny, a nawet skłonny do brawury. Wielokrotnie ratuje rodzinę z opresji i nie wiadomo, kiedy staje się zapalonym miłośnikiem podróżowania. Czy warto porzucić rutynę? „Wyfrunięci” sprawią, że nie będziecie mieli co do tego wątpliwości.

Droga czy cel?

W drodze na Jamajkę kaczkom zdarza się pobłądzić, ale każde z przypadkowych miejsc, do których trafiają, przynosi im ważną naukę na temat świata i ich samych. Mallardowie ruszają z odsieczą wielu potrzebującym zwierzętom i stawiają czoła zdeterminowanemu szefowi kuchni, specjalizującemu się w przyrządzaniu drobiu. Ich przygody skłaniają do refleksji na temat tego, jak istotne w drodze do obranych przez nas celów są wszelkie przystanki (i zaplanowane, i niezaplanowane).

Prezentując rozmaite zalety podróżowania, animacja zwraca uwagę również na to, jak dojmująca może być tęsknota za miejscem, w którym dorastaliśmy i które dobrze znamy. Papuga Delroy, porwana przez szefa kuchni i uwięziona w złotej klatce, wygłasza chwytający za serce monolog na temat Jamajki, swojego „kraju lat dziecinnych”.

Kadr z filmu „Wyfrunięci”, Francja, USA 2023, dystrybucja w Polsce: UIP

Wolność

Animacja to także cenny głos na temat wolności, która jest nieodzownie potrzebna wszystkim zamieszkującym Ziemię istotom. Film przekonuje, że zniewolenie bywa wynikiem przemocy (uwięziony w klatce Delroy, tuczone gęsi), ale może mieć też wymiar wewnętrzny i wiązać się z ograniczeniami, które narzucamy sobie sami (strach przed przygodą, niechęć do podejmowania ryzyka, brak pewności siebie).

Dylematy moralne

Film stawia pytania o przyszłość naszej diety. Skłania do refleksji nad spożyciem mięsa (bardziej wrażliwych widzów może przekonać do ograniczenia drobiu w jadłospisie). Przemysłowa hodowla zwierząt przedstawiona zostaje w kolorowych barwach – tuczenie gęsi przebiega w komfortowych dla nich warunkach, porównywalnych do standardu all inclusive (masaże, basen, nieograniczony dostęp do bufetu). Zwierzęta są jednak nieświadome swojego losu i budzą w widzach współczucie.

Na film „Wyfrunięci” zapraszamy do kin od 5 stycznia!

Agata Szulc-Woźniak

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).