Blog

„Trolle 3″

Nieokiełznany żywioł zabawy

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Ręka w górę, kto tęsknił za rozśpiewaną ekipą trolli! Mamy dla Was dobrą wiadomość – bracia wrócili i są w świetnej, muzycznej formie! Towarzyszą im żywiołowa i pełna entuzjazmu Poppy, a także… samochód-gąsienica z turbodoładowaniem w postaci superbohatera o trzech oczach, tańczące grzyby i tęczowe tunele. Nie zabraknie też flakonika do wyciskania muzycznego talentu. Brzmi… ekscentrycznie? Nie tylko brzmi.

Estetyka, w której utrzymane są  kolejne części filmowego cyklu ma tyle samo wielbicieli, co krytyków. Momentami w „Trollach” jest za dużo wszystkiego – efektów, kolorów, ruchu, dźwięku i niesmacznych żartów. Twórcy filmu zrobili naprawdę sporo, żeby nie stracić ani sekundy cennej uwagi widza. Akcja toczy się szybko, a w kulminacyjnych momentach nikt nie włącza hamulca bezpieczeństwa (wyobraźni). Jest ekspresyjnie, intensywnie i głośno. Jeśli w parkach rozrywki nie kręci Wam się w głowie, być może pokochacie „Trolle 3”. Szukacie seansu, podczas którego uczniowie nie będą się nudzić i rzucać w siebie popcornem? Dzieło Walta Dohrna i Tima Heitza to dobry wybór! A może oczekujecie od „Trolli” wartościowych treści edukacyjnych? Jeśli tak – znajdziecie je… na drugim planie.

Zobacz zwiastun filmu „Trolle 3″

Muzyczna rozrywka

Kto powiedział, że film dla dzieci ma pouczać lub prezentować pogłębiony obraz świata? Na pewno nie mówiły tego trolle. Twórcy filmu postawili na żarty (niektóre naprawdę świetne, choć czytelne raczej dla starszych widzów) i muzyczną rozrywkę na dobrym poziomie (usłyszymy m. in utwory „Fame”, czy „Better Place”, a także nowy singiel grupy NSync, do której należał kiedyś Justin Timberlake). „Trolle 3” to film, który trafia do widowni biegłej w popkulturze, ale także do odbiorców kochających atmosferę wielkich koncertów i widowiskowe efekty sceniczne. Animacja wprowadza więc młodych widzów w świat muzyki i kultury, rozwijając ich zainteresowania artystyczne.

Więzi rodzinne mają moc!

Boys band stworzony przez rodzeństwo trolli rozpadł się, ale członkowie zespołu bez wahania ruszają na pomoc Floydowi – bratu, który potrzebuje pomocy. Choć każdy z nich jest inny, choć wzajemnie się irytują i nie potrafią unikać burzliwych kłótni, bohaterowie skutecznie szukają porozumienia i kompromisów. Zrobią wszystko, by ich wspólny występ doprowadził do uwolnienia Floyda. O sile rodzinnych więzi (i o tym, że ich budowanie nie zawsze jest łatwe) przekonuje się również Poppy, która niespodziewanie odnajduje swoją siostrę. „Trolle 3” inspirują do rozmów o relacjach w rodzeństwie i uczą, że warto w nie inwestować.

Kadr z filmu „Trolle 3”, reż. Walt Dohrn, Tim Heitz, prod. USA 2023 (dystrybucja w Polsce: UIP).

Idealna harmonia to nie wszystko

Nikt nie jest doskonały. Trzeba przyznać, że „Trolle 3” przekazują tę prawdę wielopłaszczyznowo. Poszczególni bohaterowie mają swoje wady – Mruk jest marudny, John Dory apodyktyczny, a Poppy irytuje swoim gadulstwem. „Idealna harmonia”, której bracia poszukują na scenie, jest niemożliwa (a mimo to – wspólny występ okazuje się sukcesem). W filmie nie znajdziemy niedościgłych wzorów do naśladowania. Dotyczy to również wyglądu prezentowanych postaci. Zakochana w sobie, świeżo poślubiona para, Bridget i Gristle, została sportretowana jako ostentacyjnie wręcz nieurodziwa. Odejście od konwencjonalnych, idealizowanych wizerunków promuje akceptację różnorodności i unikalności. To istotne przesłanie dla młodych widzów, którzy często kształtują swoje wyobrażenie o świecie przez estetykę propagowaną w mediach społecznościowych, takich jak Instagram.

Kadr z filmu „Trolle 3”, reż. Walt Dohrn, Tim Heitz, prod. USA 2023 (dystrybucja w Polsce: UIP).

Sukces? Nie za wszelką cenę!

Velvet i Venieer porywają Floyda, by nieuczciwie wykorzystać jego talent. Bohaterowie, którzy grają role czarnych charakterów, są w stanie poświęcić życie trolla dla scenicznego sukcesu. Szczególnie kreacja charyzmatycznej Velvet może otworzyć dyskusję na temat tego, co jest moralne, a co nie, w dążeniu do kariery artystycznej. „Trolle 3” przekonują, że nic nie usprawiedliwia nieetycznych zachowań, a pragnąc osiągnąć sukces, nie powinniśmy szukać dróg na skróty.

Na film „Trolle 3″ zapraszamy do kin od 1 grudnia!

Agata Szulc-Woźniak

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).