Blog

Święto ognia

Dowiedz się jak zamówić seans

W poszukiwaniu radości życia

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Feel-good movie w sam raz na jesień? Polecamy najnowszy film Kingi Dębskiej. „Święto ognia” to pogodna opowieść o poszukiwaniu szczęścia – niezależnie od zewnętrznych okoliczności. Dlaczego uważamy, że to dobry wybór na wyjście do kina z uczniami szkół średnich? Zobacz kilka argumentów.

Zobacz zwiastun filmu „Święto ognia”:

Inkluzywna opowieść o wchodzeniu w dorosłość

Poznajcie Nastkę. To urodzona optymistka, która uwielbia komiksy i gorącą czekoladę. Pogodna dwudziestolatka ma wiele marzeń i planów na przyszłość. Czy barierą do ich zrealizowania może okazać się fakt, że bohaterka zmaga się z niepełnosprawnością? Nastka od dzieciństwa bowiem porusza się na wózku i trudno jej komunikować się ze światem zewnętrznym. Pomaga jej w tym specjalny program… Mimo to dziewczyna nie traci optymizmu i wiary w to, że może spełnić swoje marzenia.

Kadr z filmu „Święto ognia” (reż. Kinga Dębska, prod. Polska 2023, dystrybucja: Kino Świat)

„Święto ognia” to film, który pozwala nam spojrzeć na świat z perspektywy bohaterki z niepełnosprawnością. Dzięki temu seans uczy otwartości na ludzi, którzy się od nas różnią. Ma także szansę uwrażliwić młodego widza na problemy, z którymi mogą spotykać się takie osoby. Jednocześnie hart ducha bohaterki, jej samozaparcie i odwaga w dążeniu do celu pokazują, że niepełnosprawność nie musi być barierą w realizowaniu własnych aspiracji. Odważna postawa Nastki może stać się inspiracją dla uczniów.

O tym, że relacje są ważne

„Święto ognia” to także film, który przypomina, jak ważne są udane relacje rodzinne (i nie tylko!). To one mogą być dla nas oparciem w trudnych chwilach. Doskonałym tego przykładem jest więź między Nastką a jej starszą siostrą – Łucją. Każda z bohaterek mierzy się z odmiennymi problemami. Każda z nich napotyka na swojej drodze różne trudności. Anastazja i Łucja wiedzą jednak, że w razie potrzeby mogą liczyć na swoją obecność. Bohaterki towarzyszą sobie w chwilach triumfu i radości, ale dzielą ze sobą także trudne przeżycia. To piękny obraz siostrzeństwa, który nie opiera się na rywalizacji, a na wzajemnym zrozumieniu i wsparciu.

Kadr z filmu „Święto ognia” (reż. Kinga Dębska, prod. Polska 2023, dystrybucja: Kino Świat)

Film przypomni młodym widzom także o tym, że nowe relacje pozwalają nam się rozwijać i otwierać na świat. Przekona się o tym także Anastazja i jej najbliżsi, kiedy w ich życiu pojawi się przebojowa sąsiadka Józefina. To właśnie dzięki niej bohaterowie nauczą się, jak czerpać radość z życia mimo codziennych trudności.

Jaką cenę warto płacić za marzenia?

Ważnym wątkiem w filmie jest kariera baletowa ambitnej i utalentowanej siostry Anastazji, Łucji. Bohaterka stawia wszystko na jedną kartę, kiedy pojawia się przed nią szansa zagrania głównej roli w spektaklu „Święto ognia”. Przed nią droga pełna wyrzeczeń, dyscypliny i mozolnych ćwiczeń…

Co zrobi Łucja, kiedy dozna kontuzji, która może stanąć na przeszkodzie w realizacji jej marzeń? Czy da sobie czas na odpoczynek i odzyskanie formy? A może za wszelką cenę będzie dążyła do realizacji zamierzonego celu?

Kadr z filmu „Święto ognia” (reż. Kinga Dębska, prod. Polska 2023, dystrybucja: Kino Świat)

Film ma szansę zostawić młodych widzów z ważną refleksją na temat tego, że czasem… warto odpuścić. Sytuacja, w jakiej znajduje się Łucja, ma szansę przypomnieć uczniom, że należy słuchać sygnałów swojego ciała i zadbać o czas na odpoczynek oraz regenerację.

Przy okazji warto dodać, że film jest bardzo interesującą propozycją dla nauczycieli tańca i muzyki. Seans ma szansę rozbudzić zainteresowanie uczniów tymi dziedzinami. Może być również niebanalnym punktem wyjścia do przeprowadzenia lekcji na temat podstaw baletu i tańca współczesnego.

Na seans filmu „Święto ognia” zapraszamy do kin od 6 października.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)