Blog

Święto ognia

Dowiedz się jak zamówić seans

W poszukiwaniu radości życia

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Feel-good movie w sam raz na jesień? Polecamy najnowszy film Kingi Dębskiej. „Święto ognia” to pogodna opowieść o poszukiwaniu szczęścia – niezależnie od zewnętrznych okoliczności. Dlaczego uważamy, że to dobry wybór na wyjście do kina z uczniami szkół średnich? Zobacz kilka argumentów.

Zobacz zwiastun filmu „Święto ognia”:

Inkluzywna opowieść o wchodzeniu w dorosłość

Poznajcie Nastkę. To urodzona optymistka, która uwielbia komiksy i gorącą czekoladę. Pogodna dwudziestolatka ma wiele marzeń i planów na przyszłość. Czy barierą do ich zrealizowania może okazać się fakt, że bohaterka zmaga się z niepełnosprawnością? Nastka od dzieciństwa bowiem porusza się na wózku i trudno jej komunikować się ze światem zewnętrznym. Pomaga jej w tym specjalny program… Mimo to dziewczyna nie traci optymizmu i wiary w to, że może spełnić swoje marzenia.

Kadr z filmu „Święto ognia” (reż. Kinga Dębska, prod. Polska 2023, dystrybucja: Kino Świat)

„Święto ognia” to film, który pozwala nam spojrzeć na świat z perspektywy bohaterki z niepełnosprawnością. Dzięki temu seans uczy otwartości na ludzi, którzy się od nas różnią. Ma także szansę uwrażliwić młodego widza na problemy, z którymi mogą spotykać się takie osoby. Jednocześnie hart ducha bohaterki, jej samozaparcie i odwaga w dążeniu do celu pokazują, że niepełnosprawność nie musi być barierą w realizowaniu własnych aspiracji. Odważna postawa Nastki może stać się inspiracją dla uczniów.

O tym, że relacje są ważne

„Święto ognia” to także film, który przypomina, jak ważne są udane relacje rodzinne (i nie tylko!). To one mogą być dla nas oparciem w trudnych chwilach. Doskonałym tego przykładem jest więź między Nastką a jej starszą siostrą – Łucją. Każda z bohaterek mierzy się z odmiennymi problemami. Każda z nich napotyka na swojej drodze różne trudności. Anastazja i Łucja wiedzą jednak, że w razie potrzeby mogą liczyć na swoją obecność. Bohaterki towarzyszą sobie w chwilach triumfu i radości, ale dzielą ze sobą także trudne przeżycia. To piękny obraz siostrzeństwa, który nie opiera się na rywalizacji, a na wzajemnym zrozumieniu i wsparciu.

Kadr z filmu „Święto ognia” (reż. Kinga Dębska, prod. Polska 2023, dystrybucja: Kino Świat)

Film przypomni młodym widzom także o tym, że nowe relacje pozwalają nam się rozwijać i otwierać na świat. Przekona się o tym także Anastazja i jej najbliżsi, kiedy w ich życiu pojawi się przebojowa sąsiadka Józefina. To właśnie dzięki niej bohaterowie nauczą się, jak czerpać radość z życia mimo codziennych trudności.

Jaką cenę warto płacić za marzenia?

Ważnym wątkiem w filmie jest kariera baletowa ambitnej i utalentowanej siostry Anastazji, Łucji. Bohaterka stawia wszystko na jedną kartę, kiedy pojawia się przed nią szansa zagrania głównej roli w spektaklu „Święto ognia”. Przed nią droga pełna wyrzeczeń, dyscypliny i mozolnych ćwiczeń…

Co zrobi Łucja, kiedy dozna kontuzji, która może stanąć na przeszkodzie w realizacji jej marzeń? Czy da sobie czas na odpoczynek i odzyskanie formy? A może za wszelką cenę będzie dążyła do realizacji zamierzonego celu?

Kadr z filmu „Święto ognia” (reż. Kinga Dębska, prod. Polska 2023, dystrybucja: Kino Świat)

Film ma szansę zostawić młodych widzów z ważną refleksją na temat tego, że czasem… warto odpuścić. Sytuacja, w jakiej znajduje się Łucja, ma szansę przypomnieć uczniom, że należy słuchać sygnałów swojego ciała i zadbać o czas na odpoczynek oraz regenerację.

Przy okazji warto dodać, że film jest bardzo interesującą propozycją dla nauczycieli tańca i muzyki. Seans ma szansę rozbudzić zainteresowanie uczniów tymi dziedzinami. Może być również niebanalnym punktem wyjścia do przeprowadzenia lekcji na temat podstaw baletu i tańca współczesnego.

Na seans filmu „Święto ognia” zapraszamy do kin od 6 października.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

OSKAR, PATKA I ZŁOTO BAŁTYKU

Materiały edukacyjne do filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” (reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

FREDDY. PUDEL NIE Z TEJ ZIEMI

Materiały edukacyjne do filmu „Freddy. Pudel nie z tej Ziemi” (reż. Alexs Stadermann, Australia, Niemcy, Hiszpania, Meksyk 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Jeden na milion

Materiały edukacyjne do filmu „Jeden na milion” (reż. Jon Gunn, USA 2025, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Fantastyczny Angelo

Materiały edukacyjne do filmu „Fantastyczny Angelo” (reż. Vincent Paronnaud, Alexis Ducord, Francja Luksemburg 2024, dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Dziewczyna z igłą

Materiały edukacyjne do filmu „Dziewczyna z igłą” (reż. Magnus von Horn, Dania Polska Szwecja 2024, dystrybucja w Polsce: Gutek Film)

Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka

Materiały edukacyjne do filmu „Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka” (reż. Juan Jesús García Galocha, Pedro Solís García, Hiszpania 2024, dystrybucja w Polsce: Best Film)

Bambi. Opowieść leśna

Materiały edukacyjne do filmu "Bambi. Opowieść leśna" (reż. Michel Fessler, Francja 2024, czas trwania: 77 min, dystrybucja: M2 Films)

„Basia. Radzę sobie”

Materiały edukacyjne do filmu "Basia. Radzę sobie" (reż. Marcin Wasilewski,, Polska 2024, czas trwania: 52 min, dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Piep*zyć Mickiewicza 2

Materiały edukacyjne do filmu „Piep*zyć Mickiewicza 2” (reż. Sara Bustamante-Drozdek, Polska 2025, dystrybucja: Forum Film Poland).