Blog

„Pati i klątwa Posejdona”

Dowiedz się jak zamówić seans

Kolejny hit twórców „Nel i tajemnicy Kurokota”

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

„Pati i klątwa Posejdona” będzie idealną propozycją na integracyjne wyjście, np. z okazji Mikołajek. Pełna fantastycznych przygód podróż małej myszki po cudach starożytnej Grecji rozbudzi w najmłodszych ciekawość świata i zainteresowanie historią. Francuska animacja łączy rozrywkę, humor, mądry i odpowiedzialny przekaz.

Zobacz zwiastun filmu „Pati i klątwa Posejdona”:

Akcja filmu jest osadzona w starożytnej Grecji. Główna bohaterka to tytułowa Pati, czyli mała myszka, która mimo drobnej postury ma wielkie marzenia i romantyczną duszę, marzącą o wielkich przygodach. Jej ulubionym herosem jest Jazon, który za młodu wyruszył na legendarną wyprawę po złote runo. Aktualnie jest już w bardzo zaawansowanym wieku i zajmuje jedną z najbardziej poważanych pozycji w mieście. Pati chce przeżyć podobną przygodę co Argonauci, ale pomysł ten stara się wybić jej z głowy najlepszy przyjaciel: wielki, puszysty kocur Sam. Towarzysz głównej bohaterki obawia się o jej bezpieczeństwo. Pozostałe zwierzęta pokpiwają z marzeń Pati. Kiedy jednak niezadowolony z wyglądu swojego nowego posągu Posejdon rzuca klątwę na całe miasto, przydarza się idealna okazja, aby udowodnić wszystkim swoją wartość i ocalić mieszkańców. Pati wyrusza razem z Jazonem i grupą innych przyjaciół na niebezpieczną wyprawę po trójząb godny posągu obrażonego Posejdona.

Kadr z filmu „Pati i klątwa Posejdona” (reż. David Alaux, Francja 2022, dystrybucja: Młode Horyzonty).

Na jakich przedmiotach przyda się „Pati i klątwa Posejdona”?

„Pati i klątwa Posejdona”, najnowszy film twórców „Nel i tajemnicy Kurokota”, jest pełna mitologicznych i antycznych nawiązań. Taka forma pierwszego kontaktu z kulturą starożytną to najlepszy sposób na rozbudzenie zainteresowania mitologią – olimpijscy bogowie i antyczni herosi niczym nie różnią się w filmie od postaci z bajek, superbohaterów Marvela, bo przecież bardzo podobną funkcję pełnili dla opowiadających sobie o ich przygodach Greków. Twórcy zadbali także o takie detale, jak odtworzenie antycznej architektury czy pozostawienie na drodze Pati autentycznych starożytnych lokacji, np. Syrakuz. Dziecku, które spotka się z postacią Cyklopa w animacji, łatwiej będzie zrozumieć, kim był Polifem podczas czytania mitu o Odyseuszu w starszych klasach szkoły podstawowej – a być może sięgnie po mity wcześniej, samodzielnie.

Oprócz historyczno-polonistycznych walorów „Pati i klątwa Posejdona” bardzo ciekawie i poruszająco mówi o przyjaźni. Z kim utożsamia się Twoi uczniowie: z Pati, która potrzebuje wolności i przestrzeni dla siebie, czy z Samem, który troszczy się o przyjaciółkę i boi jej niebezpiecznych marzeń? Dwójka głównych bohaterów będzie musiała nauczyć się wzajemnego szacunku względem swoich wyborów i odmiennych poglądów na różne kwestie. To historia o tym, że różnice charakterów nie wykluczają przyjaźni, a przeciwstawne zdania – udanej współpracy. Grunt w tym, żeby wypracować skuteczną formę komunikacji i nie uciekać się do podstępów ani manipulacji (jak Sam, okłamujący Pati „dla jej własnego dobra”). Uważam, że rozwinięcie właśnie tego aspektu z uczniami może być wyjątkowo udanym dodatkiem do wspólnego seansu.

Kadr z filmu „Pati i klątwa Posejdona” (reż. David Alaux, Francja 2022, dystrybucja: Młode Horyzonty).

Walory filmu „Pati i klątwa Posejdona”:

  • Inteligentne dialogi oraz zabawne, pozbawione agresji żarty;
  • Umiejętnie przemycone ciekawostki z historii i mitologii,
  • Wciągająca, satysfakcjonująca akcja, oparta na schemacie narracyjnym „podróży bohatera”;
  • Sympatyczni bohaterowie, z którymi łatwo się utożsamić i którzy mierzą się z podobnymi problemami, co wiele dzieci (poczucie bycia niedocenionym, potrzeba udowodnienia własnej wartości, pierwsze nieporozumienia z kolegami),
  • Lekcja współpracy, przyjaźni i tego, jak dogadywać się pomimo różnic,
  • Fantazyjny, rozbudzający wyobraźnię i pięknie zaprojektowany świat.

Na film „Pati i klątwa Posejdona” zapraszamy do kin od 3 listopada!

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

HITPIG. ŚWINIAK ZAWODOWIEC

Materiały edukacyjne do filmu „Hitpig. Świniak zawodowiec” (reż. Cinzia Angelini, David Feiss, Wielka Brytania, Kanada, USA 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films).

NIESAMOWITE PRZYGODY SKARPETEK

Materiały edukacyjne do filmu „Niesamowite przygody skarpetek” (reż. Elżbieta Wąsik, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

ELFY ROZRABIAJĄ

Materiały edukacyjne do filmu „Elfy rozrabiają" (reż. Ute von Münchow-Pohl, Niemcy 2024, dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

OSKAR, PATKA I ZŁOTO BAŁTYKU

Materiały edukacyjne do filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” (reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

FREDDY. PUDEL NIE Z TEJ ZIEMI

Materiały edukacyjne do filmu „Freddy. Pudel nie z tej Ziemi” (reż. Alexs Stadermann, Australia, Niemcy, Hiszpania, Meksyk 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Jeden na milion

Materiały edukacyjne do filmu „Jeden na milion” (reż. Jon Gunn, USA 2025, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Fantastyczny Angelo

Materiały edukacyjne do filmu „Fantastyczny Angelo” (reż. Vincent Paronnaud, Alexis Ducord, Francja Luksemburg 2024, dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Dziewczyna z igłą

Materiały edukacyjne do filmu „Dziewczyna z igłą” (reż. Magnus von Horn, Dania Polska Szwecja 2024, dystrybucja w Polsce: Gutek Film)

Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka

Materiały edukacyjne do filmu „Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka” (reż. Juan Jesús García Galocha, Pedro Solís García, Hiszpania 2024, dystrybucja w Polsce: Best Film)