Blog

„Pati i klątwa Posejdona”

Dowiedz się jak zamówić seans

Kolejny hit twórców „Nel i tajemnicy Kurokota”

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

„Pati i klątwa Posejdona” będzie idealną propozycją na integracyjne wyjście, np. z okazji Mikołajek. Pełna fantastycznych przygód podróż małej myszki po cudach starożytnej Grecji rozbudzi w najmłodszych ciekawość świata i zainteresowanie historią. Francuska animacja łączy rozrywkę, humor, mądry i odpowiedzialny przekaz.

Zobacz zwiastun filmu „Pati i klątwa Posejdona”:

Akcja filmu jest osadzona w starożytnej Grecji. Główna bohaterka to tytułowa Pati, czyli mała myszka, która mimo drobnej postury ma wielkie marzenia i romantyczną duszę, marzącą o wielkich przygodach. Jej ulubionym herosem jest Jazon, który za młodu wyruszył na legendarną wyprawę po złote runo. Aktualnie jest już w bardzo zaawansowanym wieku i zajmuje jedną z najbardziej poważanych pozycji w mieście. Pati chce przeżyć podobną przygodę co Argonauci, ale pomysł ten stara się wybić jej z głowy najlepszy przyjaciel: wielki, puszysty kocur Sam. Towarzysz głównej bohaterki obawia się o jej bezpieczeństwo. Pozostałe zwierzęta pokpiwają z marzeń Pati. Kiedy jednak niezadowolony z wyglądu swojego nowego posągu Posejdon rzuca klątwę na całe miasto, przydarza się idealna okazja, aby udowodnić wszystkim swoją wartość i ocalić mieszkańców. Pati wyrusza razem z Jazonem i grupą innych przyjaciół na niebezpieczną wyprawę po trójząb godny posągu obrażonego Posejdona.

Kadr z filmu „Pati i klątwa Posejdona” (reż. David Alaux, Francja 2022, dystrybucja: Młode Horyzonty).

Na jakich przedmiotach przyda się „Pati i klątwa Posejdona”?

„Pati i klątwa Posejdona”, najnowszy film twórców „Nel i tajemnicy Kurokota”, jest pełna mitologicznych i antycznych nawiązań. Taka forma pierwszego kontaktu z kulturą starożytną to najlepszy sposób na rozbudzenie zainteresowania mitologią – olimpijscy bogowie i antyczni herosi niczym nie różnią się w filmie od postaci z bajek, superbohaterów Marvela, bo przecież bardzo podobną funkcję pełnili dla opowiadających sobie o ich przygodach Greków. Twórcy zadbali także o takie detale, jak odtworzenie antycznej architektury czy pozostawienie na drodze Pati autentycznych starożytnych lokacji, np. Syrakuz. Dziecku, które spotka się z postacią Cyklopa w animacji, łatwiej będzie zrozumieć, kim był Polifem podczas czytania mitu o Odyseuszu w starszych klasach szkoły podstawowej – a być może sięgnie po mity wcześniej, samodzielnie.

Oprócz historyczno-polonistycznych walorów „Pati i klątwa Posejdona” bardzo ciekawie i poruszająco mówi o przyjaźni. Z kim utożsamia się Twoi uczniowie: z Pati, która potrzebuje wolności i przestrzeni dla siebie, czy z Samem, który troszczy się o przyjaciółkę i boi jej niebezpiecznych marzeń? Dwójka głównych bohaterów będzie musiała nauczyć się wzajemnego szacunku względem swoich wyborów i odmiennych poglądów na różne kwestie. To historia o tym, że różnice charakterów nie wykluczają przyjaźni, a przeciwstawne zdania – udanej współpracy. Grunt w tym, żeby wypracować skuteczną formę komunikacji i nie uciekać się do podstępów ani manipulacji (jak Sam, okłamujący Pati „dla jej własnego dobra”). Uważam, że rozwinięcie właśnie tego aspektu z uczniami może być wyjątkowo udanym dodatkiem do wspólnego seansu.

Kadr z filmu „Pati i klątwa Posejdona” (reż. David Alaux, Francja 2022, dystrybucja: Młode Horyzonty).

Walory filmu „Pati i klątwa Posejdona”:

  • Inteligentne dialogi oraz zabawne, pozbawione agresji żarty;
  • Umiejętnie przemycone ciekawostki z historii i mitologii,
  • Wciągająca, satysfakcjonująca akcja, oparta na schemacie narracyjnym „podróży bohatera”;
  • Sympatyczni bohaterowie, z którymi łatwo się utożsamić i którzy mierzą się z podobnymi problemami, co wiele dzieci (poczucie bycia niedocenionym, potrzeba udowodnienia własnej wartości, pierwsze nieporozumienia z kolegami),
  • Lekcja współpracy, przyjaźni i tego, jak dogadywać się pomimo różnic,
  • Fantazyjny, rozbudzający wyobraźnię i pięknie zaprojektowany świat.

Na film „Pati i klątwa Posejdona” zapraszamy do kin od 3 listopada!

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Był sobie kot”

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)