Blog

„Pati i klątwa Posejdona”

Dowiedz się jak zamówić seans

Kolejny hit twórców „Nel i tajemnicy Kurokota”

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

„Pati i klątwa Posejdona” będzie idealną propozycją na integracyjne wyjście, np. z okazji Mikołajek. Pełna fantastycznych przygód podróż małej myszki po cudach starożytnej Grecji rozbudzi w najmłodszych ciekawość świata i zainteresowanie historią. Francuska animacja łączy rozrywkę, humor, mądry i odpowiedzialny przekaz.

Zobacz zwiastun filmu „Pati i klątwa Posejdona”:

Akcja filmu jest osadzona w starożytnej Grecji. Główna bohaterka to tytułowa Pati, czyli mała myszka, która mimo drobnej postury ma wielkie marzenia i romantyczną duszę, marzącą o wielkich przygodach. Jej ulubionym herosem jest Jazon, który za młodu wyruszył na legendarną wyprawę po złote runo. Aktualnie jest już w bardzo zaawansowanym wieku i zajmuje jedną z najbardziej poważanych pozycji w mieście. Pati chce przeżyć podobną przygodę co Argonauci, ale pomysł ten stara się wybić jej z głowy najlepszy przyjaciel: wielki, puszysty kocur Sam. Towarzysz głównej bohaterki obawia się o jej bezpieczeństwo. Pozostałe zwierzęta pokpiwają z marzeń Pati. Kiedy jednak niezadowolony z wyglądu swojego nowego posągu Posejdon rzuca klątwę na całe miasto, przydarza się idealna okazja, aby udowodnić wszystkim swoją wartość i ocalić mieszkańców. Pati wyrusza razem z Jazonem i grupą innych przyjaciół na niebezpieczną wyprawę po trójząb godny posągu obrażonego Posejdona.

Kadr z filmu „Pati i klątwa Posejdona” (reż. David Alaux, Francja 2022, dystrybucja: Młode Horyzonty).

Na jakich przedmiotach przyda się „Pati i klątwa Posejdona”?

„Pati i klątwa Posejdona”, najnowszy film twórców „Nel i tajemnicy Kurokota”, jest pełna mitologicznych i antycznych nawiązań. Taka forma pierwszego kontaktu z kulturą starożytną to najlepszy sposób na rozbudzenie zainteresowania mitologią – olimpijscy bogowie i antyczni herosi niczym nie różnią się w filmie od postaci z bajek, superbohaterów Marvela, bo przecież bardzo podobną funkcję pełnili dla opowiadających sobie o ich przygodach Greków. Twórcy zadbali także o takie detale, jak odtworzenie antycznej architektury czy pozostawienie na drodze Pati autentycznych starożytnych lokacji, np. Syrakuz. Dziecku, które spotka się z postacią Cyklopa w animacji, łatwiej będzie zrozumieć, kim był Polifem podczas czytania mitu o Odyseuszu w starszych klasach szkoły podstawowej – a być może sięgnie po mity wcześniej, samodzielnie.

Oprócz historyczno-polonistycznych walorów „Pati i klątwa Posejdona” bardzo ciekawie i poruszająco mówi o przyjaźni. Z kim utożsamia się Twoi uczniowie: z Pati, która potrzebuje wolności i przestrzeni dla siebie, czy z Samem, który troszczy się o przyjaciółkę i boi jej niebezpiecznych marzeń? Dwójka głównych bohaterów będzie musiała nauczyć się wzajemnego szacunku względem swoich wyborów i odmiennych poglądów na różne kwestie. To historia o tym, że różnice charakterów nie wykluczają przyjaźni, a przeciwstawne zdania – udanej współpracy. Grunt w tym, żeby wypracować skuteczną formę komunikacji i nie uciekać się do podstępów ani manipulacji (jak Sam, okłamujący Pati „dla jej własnego dobra”). Uważam, że rozwinięcie właśnie tego aspektu z uczniami może być wyjątkowo udanym dodatkiem do wspólnego seansu.

Kadr z filmu „Pati i klątwa Posejdona” (reż. David Alaux, Francja 2022, dystrybucja: Młode Horyzonty).

Walory filmu „Pati i klątwa Posejdona”:

  • Inteligentne dialogi oraz zabawne, pozbawione agresji żarty;
  • Umiejętnie przemycone ciekawostki z historii i mitologii,
  • Wciągająca, satysfakcjonująca akcja, oparta na schemacie narracyjnym „podróży bohatera”;
  • Sympatyczni bohaterowie, z którymi łatwo się utożsamić i którzy mierzą się z podobnymi problemami, co wiele dzieci (poczucie bycia niedocenionym, potrzeba udowodnienia własnej wartości, pierwsze nieporozumienia z kolegami),
  • Lekcja współpracy, przyjaźni i tego, jak dogadywać się pomimo różnic,
  • Fantazyjny, rozbudzający wyobraźnię i pięknie zaprojektowany świat.

Na film „Pati i klątwa Posejdona” zapraszamy do kin od 3 listopada!

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Hamlet

Materiały edukacyjne do filmu „Hamlet” (reż. Sean Mathias, Wielka Brytania 2024, czas trwania: 117 min, dystrybucja: KinoMaestro.pl).

Copernicus

Materiały edukacyjne do filmu „Copernicus” (reż. Miłosz Kozioł, Polska 2024, czas trwania: 26 min, Fundacja Edukacji i Sztuki).

LEE. NA WŁASNE OCZY

Materiały edukacyjne do filmu „Lee. Na własne oczy” (reż. Ellen Kuras, USA, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 116 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Mój przyjaciel pingwin

Materiały edukacyjne do filmu „Mój przyjaciel pingwin” (reż. David Schurmann, USA, Brazylia 2024, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Media Squad).

Ozi: Głos deszczowego lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Ozi: Głos deszczowego lasu” (reż. Tim Harper, Wielka Brytania, Francja, USA 2023, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

Nierozłączni

Materiały edukacyjne do filmu „Nierozłączni” (reż. Jeremy Degruson, Francja, Hiszpania, Belgia 2023, czas trwania: 85 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films)

Niepewność. Zakochany Mickiewicz

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

Leonardo. Odkrywca

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Był sobie kot

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)