Blog

Dziadek do orzechów

Mikołajki w filmowym stylu? Sprawdź kilka inspiracji!

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Ho, ho, ho… Kartka z kalendarza nie kłamie – to już 6 grudnia, dzień Świętego Mikołaja! Czy wiesz, że to data upamiętniająca Mikołaja z Miry – biskupa, który poświęcił swoje życie pomocy biednym i potrzebującym? Według historycznych wzmianek, poczciwy starszy pan przynosi dzieciom drobne upominki już od czasów średniowiecza, a dzień jego święta jeszcze w XIX wieku był na ziemiach polskich wolny od pracy.

Ho, ho, ho… Kartka z kalendarza nie kłamie – to już 6 grudnia, dzień Świętego Mikołaja! Czy wiesz, że to data upamiętniająca postać Mikołaja z Miry – biskupa, który poświęcił swoje życie pomocy biednym i potrzebującym? Według historycznych wzmianek, poczciwy starszy pan przynosi dzieciom drobne upominki  już od czasów średniowiecza, a dzień jego święta jeszcze w XIX wieku był na ziemiach polskich wolny od pracy.

Dziadek do orzechów
Kadr z filmu „Dziadek do orzechów i cztery królestwa ”, reż. Lasse Hallström / Joe Johnston, prod. USA 2018 (dystrybucja w Polsce: Disney)

Dziś, w zależności od regionu, Święty Mikołaj zostawia podarki w specjalnie uszykowanych, wypucowanych butach, świątecznych skarpetach lub pod poduszką. Istotniejsza od prezentów jest jednak sama historia tej niezwykłej postaci, która dzieliła się swym majątkiem z ludźmi w potrzebie. Warto przypomnieć to przesłanie uczniom i umocnić je filmowym seansem. Szukasz mikołajkowych inspiracji? Poniżej znajdziesz propozycje filmowych materiałów edukacyjnych dla różnych grup wiekowych. Możesz je wykorzystać także w czasie zbliżających się klasowych wigilii i innych okazji do wspólnego celebrowania nadchodzących świąt.

Wielki zły lis i inne opowieści

Czy pamiętacie „Ernesta i Celestynę”? Twórcy tej nominowanej do Oscara animacji przedstawiają tym razem trzy historie – w ich centrum znajdują się perypetie przeżywane przez uroczych, zwierzęcych bohaterów. W której z nich Kaczka i Królik udadzą się w misję ratunkową, by ocalić  Świętego Mikołaja? Jak potoczą się święta, kiedy będą próbowali przejąć jego obowiązki? I na czym polega popełniona przez nich pomyłka, prowadząca do szeregu nieoczekiwanych sytuacji? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz dzięki naszemu autorskiemu scenariuszowi lekcji i filmikowi edukacyjnemu. Przepełniona ciepłym humorem i zaskakującymi gagami filmowa opowieść ma szansę przypaść do gustu uczniom klas 1-3 szkoły podstawowej. Sprawdź, jakie inne tematy warto będzie podjąć z nimi po projekcji.

Kadr z filmu „Wielki zły lis i inne opowieści ”, reż. Benjamin Renner / Patrick Imbert, prod. Belgia / Francja 2017 (dystrybucja w Polsce: Bomba Film Sp. z o.o.)

Dziadek do orzechów i cztery królestwa

Uczysz w klasach 4-6 lub 7-8? Doskonałą propozycją na mikołajkowy seans będzie olśniewający wizualnie film inspirowany powieścią E. T. A. Hoffmanna. Akcja „Dziadka do orzechów i czterech królestw” rozgrywa się w dniu wigilii Bożego Narodzenia.  Wspólna, filmowa podróż z bohaterką Klarą przez baśniowe krainy może być pretekstem do refleksji na temat altruizmu i empatii. To przykłady postaw, o których warto przypomnieć uczniom w dniu Świętego Mikołaja. Utrzymany w świątecznym klimacie seans przyniesie także okazję do rozmowy na temat bożonarodzeniowych tradycji. Czy to prezenty są w tym czasie źródłem największej radości? A jeśli nie one – to co innego? Poszukaj odpowiedzi w zestawie naszych autorskich scenariuszy lekcji. Dodatkową gratką będą materiały aktywizujące od dystrybutora filmu. Przekonaj się, które z nich najbardziej zaangażują uwagę Twoich uczniów!

Kraina Lodu  

Uczniom klas 1-3 oraz 4-6 rekomendujemy uwielbianą animację Disneya z księżniczką Elsą w głównej roli. Mowa oczywiście o „Krainie Lodu”. To wartościowe dzieło, które idealnie wpasuje się w mikołajkowy klimat, a przy okazji pozwoli podjąć szereg interesujących tematów. Jaka jest moja supermoc i czemu może ona służyć? W odkryciu ukrytych talentów i predyspozycji uczniów pomoże nasz autorski scenariusz lekcji. Będzie on także wsparciem w rozmowie o empatii oraz potrzebie niesienia pomocy i wzajemnego wsparcia – mimo istniejących między nami różnic. To ważna refleksja, którą warto podjąć przy okazji dnia Świętego Mikołaja.

Chcesz sprawdzić moc naszych materiałów?

Marzysz o tym, by zaoszczędzić czas przed świętami? Dzięki pakietowi PREMIUM zyskasz nieograniczony dostęp do ponad 200 materiałów dydaktycznych i gotowych scenariuszy lekcyjnych. Pozwolą Ci one zorganizować ciekawe i angażujące zajęcia. Interesują Cię szczegóły? Kliknij TU, by je poznać.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).

Pocałunek Klimta

Materiały edukacyjne do filmu „Pocałunek Klimta" (reż. Ali Ray, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja w Polsce: Kino Maestro).

Pati i klątwa Posejdona

Materiały edukacyjne do filmu „Pati i klątwa Posejdona” (reż. David Alaux, Eric Tosti, Francja 2022, czas trwania: 95 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty).

Figurant

Materiały edukacyjne do filmu „Figurant" (reż. Robert Gliński, prod. Polska 2023, 112 min., dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa)

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)