Mikołajki w filmowym stylu? Sprawdź kilka inspiracji!
Dowiedz się jak zamówić seansGrupy Wiekowe
Zagadnienia edukacyjne
Ho, ho, ho… Kartka z kalendarza nie kłamie – to już 6 grudnia, dzień Świętego Mikołaja! Czy wiesz, że to data upamiętniająca Mikołaja z Miry – biskupa, który poświęcił swoje życie pomocy biednym i potrzebującym? Według historycznych wzmianek, poczciwy starszy pan przynosi dzieciom drobne upominki już od czasów średniowiecza, a dzień jego święta jeszcze w XIX wieku był na ziemiach polskich wolny od pracy.
Ho, ho, ho… Kartka z kalendarza nie kłamie – to już 6 grudnia, dzień Świętego Mikołaja! Czy wiesz, że to data upamiętniająca postać Mikołaja z Miry – biskupa, który poświęcił swoje życie pomocy biednym i potrzebującym? Według historycznych wzmianek, poczciwy starszy pan przynosi dzieciom drobne upominki już od czasów średniowiecza, a dzień jego święta jeszcze w XIX wieku był na ziemiach polskich wolny od pracy.
Dziś, w zależności od regionu, Święty Mikołaj zostawia podarki w specjalnie uszykowanych, wypucowanych butach, świątecznych skarpetach lub pod poduszką. Istotniejsza od prezentów jest jednak sama historia tej niezwykłej postaci, która dzieliła się swym majątkiem z ludźmi w potrzebie. Warto przypomnieć to przesłanie uczniom i umocnić je filmowym seansem. Szukasz mikołajkowych inspiracji? Poniżej znajdziesz propozycje filmowych materiałów edukacyjnych dla różnych grup wiekowych. Możesz je wykorzystać także w czasie zbliżających się klasowych wigilii i innych okazji do wspólnego celebrowania nadchodzących świąt.
Wielki zły lis i inne opowieści
Czy pamiętacie „Ernesta i Celestynę”? Twórcy tej nominowanej do Oscara animacji przedstawiają tym razem trzy historie – w ich centrum znajdują się perypetie przeżywane przez uroczych, zwierzęcych bohaterów. W której z nich Kaczka i Królik udadzą się w misję ratunkową, by ocalić Świętego Mikołaja? Jak potoczą się święta, kiedy będą próbowali przejąć jego obowiązki? I na czym polega popełniona przez nich pomyłka, prowadząca do szeregu nieoczekiwanych sytuacji? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz dzięki naszemu autorskiemu scenariuszowi lekcji i filmikowi edukacyjnemu. Przepełniona ciepłym humorem i zaskakującymi gagami filmowa opowieść ma szansę przypaść do gustu uczniom klas 1-3 szkoły podstawowej. Sprawdź, jakie inne tematy warto będzie podjąć z nimi po projekcji.
Dziadek do orzechów i cztery królestwa
Uczysz w klasach 4-6 lub 7-8? Doskonałą propozycją na mikołajkowy seans będzie olśniewający wizualnie film inspirowany powieścią E. T. A. Hoffmanna. Akcja „Dziadka do orzechów i czterech królestw” rozgrywa się w dniu wigilii Bożego Narodzenia. Wspólna, filmowa podróż z bohaterką Klarą przez baśniowe krainy może być pretekstem do refleksji na temat altruizmu i empatii. To przykłady postaw, o których warto przypomnieć uczniom w dniu Świętego Mikołaja. Utrzymany w świątecznym klimacie seans przyniesie także okazję do rozmowy na temat bożonarodzeniowych tradycji. Czy to prezenty są w tym czasie źródłem największej radości? A jeśli nie one – to co innego? Poszukaj odpowiedzi w zestawie naszych autorskich scenariuszy lekcji. Dodatkową gratką będą materiały aktywizujące od dystrybutora filmu. Przekonaj się, które z nich najbardziej zaangażują uwagę Twoich uczniów!
Kraina Lodu
Uczniom klas 1-3 oraz 4-6 rekomendujemy uwielbianą animację Disneya z księżniczką Elsą w głównej roli. Mowa oczywiście o „Krainie Lodu”. To wartościowe dzieło, które idealnie wpasuje się w mikołajkowy klimat, a przy okazji pozwoli podjąć szereg interesujących tematów. Jaka jest moja supermoc i czemu może ona służyć? W odkryciu ukrytych talentów i predyspozycji uczniów pomoże nasz autorski scenariusz lekcji. Będzie on także wsparciem w rozmowie o empatii oraz potrzebie niesienia pomocy i wzajemnego wsparcia – mimo istniejących między nami różnic. To ważna refleksja, którą warto podjąć przy okazji dnia Świętego Mikołaja.
Chcesz sprawdzić moc naszych materiałów?
Marzysz o tym, by zaoszczędzić czas przed świętami? Dzięki pakietowi PREMIUM zyskasz nieograniczony dostęp do ponad 200 materiałów dydaktycznych i gotowych scenariuszy lekcyjnych. Pozwolą Ci one zorganizować ciekawe i angażujące zajęcia. Interesują Cię szczegóły? Kliknij TU, by je poznać.
Paulina Kulesza