Blog

Dziadek do orzechów

Mikołajki w filmowym stylu? Sprawdź kilka inspiracji!

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Ho, ho, ho… Kartka z kalendarza nie kłamie – to już 6 grudnia, dzień Świętego Mikołaja! Czy wiesz, że to data upamiętniająca Mikołaja z Miry – biskupa, który poświęcił swoje życie pomocy biednym i potrzebującym? Według historycznych wzmianek, poczciwy starszy pan przynosi dzieciom drobne upominki już od czasów średniowiecza, a dzień jego święta jeszcze w XIX wieku był na ziemiach polskich wolny od pracy.

Ho, ho, ho… Kartka z kalendarza nie kłamie – to już 6 grudnia, dzień Świętego Mikołaja! Czy wiesz, że to data upamiętniająca postać Mikołaja z Miry – biskupa, który poświęcił swoje życie pomocy biednym i potrzebującym? Według historycznych wzmianek, poczciwy starszy pan przynosi dzieciom drobne upominki  już od czasów średniowiecza, a dzień jego święta jeszcze w XIX wieku był na ziemiach polskich wolny od pracy.

Dziadek do orzechów
Kadr z filmu „Dziadek do orzechów i cztery królestwa ”, reż. Lasse Hallström / Joe Johnston, prod. USA 2018 (dystrybucja w Polsce: Disney)

Dziś, w zależności od regionu, Święty Mikołaj zostawia podarki w specjalnie uszykowanych, wypucowanych butach, świątecznych skarpetach lub pod poduszką. Istotniejsza od prezentów jest jednak sama historia tej niezwykłej postaci, która dzieliła się swym majątkiem z ludźmi w potrzebie. Warto przypomnieć to przesłanie uczniom i umocnić je filmowym seansem. Szukasz mikołajkowych inspiracji? Poniżej znajdziesz propozycje filmowych materiałów edukacyjnych dla różnych grup wiekowych. Możesz je wykorzystać także w czasie zbliżających się klasowych wigilii i innych okazji do wspólnego celebrowania nadchodzących świąt.

Wielki zły lis i inne opowieści

Czy pamiętacie „Ernesta i Celestynę”? Twórcy tej nominowanej do Oscara animacji przedstawiają tym razem trzy historie – w ich centrum znajdują się perypetie przeżywane przez uroczych, zwierzęcych bohaterów. W której z nich Kaczka i Królik udadzą się w misję ratunkową, by ocalić  Świętego Mikołaja? Jak potoczą się święta, kiedy będą próbowali przejąć jego obowiązki? I na czym polega popełniona przez nich pomyłka, prowadząca do szeregu nieoczekiwanych sytuacji? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz dzięki naszemu autorskiemu scenariuszowi lekcji i filmikowi edukacyjnemu. Przepełniona ciepłym humorem i zaskakującymi gagami filmowa opowieść ma szansę przypaść do gustu uczniom klas 1-3 szkoły podstawowej. Sprawdź, jakie inne tematy warto będzie podjąć z nimi po projekcji.

Kadr z filmu „Wielki zły lis i inne opowieści ”, reż. Benjamin Renner / Patrick Imbert, prod. Belgia / Francja 2017 (dystrybucja w Polsce: Bomba Film Sp. z o.o.)

Dziadek do orzechów i cztery królestwa

Uczysz w klasach 4-6 lub 7-8? Doskonałą propozycją na mikołajkowy seans będzie olśniewający wizualnie film inspirowany powieścią E. T. A. Hoffmanna. Akcja „Dziadka do orzechów i czterech królestw” rozgrywa się w dniu wigilii Bożego Narodzenia.  Wspólna, filmowa podróż z bohaterką Klarą przez baśniowe krainy może być pretekstem do refleksji na temat altruizmu i empatii. To przykłady postaw, o których warto przypomnieć uczniom w dniu Świętego Mikołaja. Utrzymany w świątecznym klimacie seans przyniesie także okazję do rozmowy na temat bożonarodzeniowych tradycji. Czy to prezenty są w tym czasie źródłem największej radości? A jeśli nie one – to co innego? Poszukaj odpowiedzi w zestawie naszych autorskich scenariuszy lekcji. Dodatkową gratką będą materiały aktywizujące od dystrybutora filmu. Przekonaj się, które z nich najbardziej zaangażują uwagę Twoich uczniów!

Kraina Lodu  

Uczniom klas 1-3 oraz 4-6 rekomendujemy uwielbianą animację Disneya z księżniczką Elsą w głównej roli. Mowa oczywiście o „Krainie Lodu”. To wartościowe dzieło, które idealnie wpasuje się w mikołajkowy klimat, a przy okazji pozwoli podjąć szereg interesujących tematów. Jaka jest moja supermoc i czemu może ona służyć? W odkryciu ukrytych talentów i predyspozycji uczniów pomoże nasz autorski scenariusz lekcji. Będzie on także wsparciem w rozmowie o empatii oraz potrzebie niesienia pomocy i wzajemnego wsparcia – mimo istniejących między nami różnic. To ważna refleksja, którą warto podjąć przy okazji dnia Świętego Mikołaja.

Chcesz sprawdzić moc naszych materiałów?

Marzysz o tym, by zaoszczędzić czas przed świętami? Dzięki pakietowi PREMIUM zyskasz nieograniczony dostęp do ponad 200 materiałów dydaktycznych i gotowych scenariuszy lekcyjnych. Pozwolą Ci one zorganizować ciekawe i angażujące zajęcia. Interesują Cię szczegóły? Kliknij TU, by je poznać.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).