Blog

„Miało cię nie być”

Międzypokoleniowa opowieść o dorastaniu

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Czy wiesz, z jakimi wyzwaniami mierzą się Twoi uczniowie i uczennice? Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat ich rozterek związanych z dorastaniem, ale nie wiesz, jak zainicjować taką rozmowę? Wstępem do dyskusji może być projekcja wartościowego filmu. Taką propozycją z pewnością jest „Miało cię nie być”. Dlaczego uważamy, że to obowiązkowy seans dla uczniów szkół średnich?

W centrum tej kameralnej opowieści znajdują się siedemnastoletnia Mańka i jej ojciec (co ciekawe, we wspomnianych rolach na ekranie zobaczymy Borysa Szyca wraz z jego córką Sonią). Ona – zbuntowana siedemnastolatka, która mierzy się z trudnym życiowym wyzwaniem (dowiaduje się bowiem, że jest w ciąży). On – czterdziestoletni lekkoduch, który przed laty opuścił rodzinę i przez ten czas nie utrzymywał z Mańką kontaktu. Czy w trakcie wspólnej podróży bohaterom uda się odbudować utracone więzi? I czego nauczą się od siebie nawzajem?

Zobacz zwiastun filmu „Miało cię nie być”:

Z empatią o wyzwaniach związanych z dorastaniem

„Miało cię nie być” w bezpretensjonalny sposób portretuje związane z rozterki związane z dorastaniem. Obserwując niepokorną Mańkę i jej interakcje z otoczeniem (mamą, ojcem, grupą rówieśniczą) uczniowie zyskują szansę, by odnieść jej życiową sytuację do własnych doświadczeń. W toku rozwoju akcji okaże się, że hardość i krnąbrność bohaterki to tylko zewnętrzna fasada – rodzaj chroniącej przed światem zbroi, pod którą skrywa wrażliwe wnętrze. Kiedy dziewczyna odkryje, że jest w ciąży, zmierzy się z poważnym dylematem. Jakie uczucia od tego momentu będą towarzyszyły Mańce? Niepewność, lęk, poczucie osamotnienia – po projekcji filmu warto będzie wspólnie z uczniami nazwać stany emocjonalne bohaterki związane z sytuacją, w jakiej się znajduje. Których z tych trudnych emocji zdarza się doświadczać także uczniom?

Kadr z filmu „Miało cię nie być” (reż. Jakub Michalczuk, Polska 2023, dystrybucja: Kino Świat).

Dużym atutem „Miało cię nie być” jest empatyczne spojrzenie na rozterki dorastania, które nie ocenia bohaterów i podejmowanych przez nich decyzji. Dzięki temu seans ma szansę zachęcić młodych widzów do otwartej rozmowy na temat wyzwań i trudności, z którymi sami się mierzą.

O tym, jak odbudować ważną relację

W toku rozwoju akcji dorasta jednak nie tylko nastoletnia bohaterka. Lekcję dojrzałości odbiera także jej ojciec, Michał. Jak dotąd bohater wciąż poszukiwał nowych wrażeń i ani myślał się ustatkować. Co się zmieni, kiedy nawiąże kontakt z córką, którą przed laty opuścił? Jak połączy ich tajemnica skrywana przez Mańkę przed resztą świata? Do jakich refleksji skłoni Michała ich ponowne spotkanie?

Kadr z filmu „Miało cię nie być” (reż. Jakub Michalczuk, Polska 2023, dystrybucja: Kino Świat).

„Miało cię nie być” pokazuje, że odbudowanie ważnych więzi nie jest łatwym procesem. Naprawa relacji wymaga dużego zaangażowania, cierpliwości, uwagi i otwartości na drugą osobę. Warto jednak podjąć ten wysiłek. Mańka odkrywa w Michale nie tylko ojca, ale i najlepszego przyjaciela – kogoś, z kim może podzielić się trzymanym w sekrecie dylematem, z którym się mierzy. Mężczyzna finalnie konfrontuje się z własną przeszłością, od której dotąd uciekał. Film ukazuje autentyczny, daleki od stereotypów obraz złożonej relacji między ojcem i córką pokazując, jak wiele – mimo bolesnej przeszłości i międzypokoleniowego dystansu – ich łączy. To piękna lekcja nie tylko dla młodych widzów i osób pracujących z młodzieżą, ale również dla rodziców nastolatków, pragnących w mądry sposób dbać o relacje ze swoimi dziećmi.

O odpowiedzialności i wolnym wyborze

Dorosłość to przede wszystkim odpowiedzialność. W trakcie wspólnej podróży przekona się o tym zarówno Mańka, jak i Michał. Mężczyzna przed długi czas nie chciał zmierzyć się z następstwami swoich czynów z lat młodości. Teraz chce uchronić córkę przed popełnieniem podobnego błędu. Dlatego kiedy nastolatka staje w obliczu dylematu – zachować ciążę czy dokonać aborcji – bohater nie ingeruje w jej decyzję. Zamiast tego stara się pokazać jej, z jakimi konsekwencjami może wiązać się każdy z tych wyborów.

Kadr z filmu „Miało cię nie być” (reż. Jakub Michalczuk, Polska 2023, dystrybucja: Kino Świat).

Film w bardzo wyważony sposób porusza temat nastoletniej ciąży. Pokazuje, że każda dziewczyna i kobieta powinna mieć prawo wyboru. Jednocześnie zachęci jednak młodych ludzi do refleksji na temat odpowiedzialności, z jaką wiążą się podejmowane decyzje. Każda z nich posiada bowiem rozmaite konsekwencje, którym należy stawić czoła.

Jeśli chcesz podjąć z uczniami ten trudny temat – bez tabu! – seans „Miało cię nie być” będzie doskonałym wstępem do dyskusji. Z tego powodu film będzie cenną propozycją dla wychowawców i nauczycieli wychowania do życia w rodzinie.

Na seans filmu „Miało cię nie być” zapraszamy do kin od 27 października.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).