Blog

„Miało cię nie być”

Międzypokoleniowa opowieść o dorastaniu

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Czy wiesz, z jakimi wyzwaniami mierzą się Twoi uczniowie i uczennice? Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat ich rozterek związanych z dorastaniem, ale nie wiesz, jak zainicjować taką rozmowę? Wstępem do dyskusji może być projekcja wartościowego filmu. Taką propozycją z pewnością jest „Miało cię nie być”. Dlaczego uważamy, że to obowiązkowy seans dla uczniów szkół średnich?

W centrum tej kameralnej opowieści znajdują się siedemnastoletnia Mańka i jej ojciec (co ciekawe, we wspomnianych rolach na ekranie zobaczymy Borysa Szyca wraz z jego córką Sonią). Ona – zbuntowana siedemnastolatka, która mierzy się z trudnym życiowym wyzwaniem (dowiaduje się bowiem, że jest w ciąży). On – czterdziestoletni lekkoduch, który przed laty opuścił rodzinę i przez ten czas nie utrzymywał z Mańką kontaktu. Czy w trakcie wspólnej podróży bohaterom uda się odbudować utracone więzi? I czego nauczą się od siebie nawzajem?

Zobacz zwiastun filmu „Miało cię nie być”:

Z empatią o wyzwaniach związanych z dorastaniem

„Miało cię nie być” w bezpretensjonalny sposób portretuje związane z rozterki związane z dorastaniem. Obserwując niepokorną Mańkę i jej interakcje z otoczeniem (mamą, ojcem, grupą rówieśniczą) uczniowie zyskują szansę, by odnieść jej życiową sytuację do własnych doświadczeń. W toku rozwoju akcji okaże się, że hardość i krnąbrność bohaterki to tylko zewnętrzna fasada – rodzaj chroniącej przed światem zbroi, pod którą skrywa wrażliwe wnętrze. Kiedy dziewczyna odkryje, że jest w ciąży, zmierzy się z poważnym dylematem. Jakie uczucia od tego momentu będą towarzyszyły Mańce? Niepewność, lęk, poczucie osamotnienia – po projekcji filmu warto będzie wspólnie z uczniami nazwać stany emocjonalne bohaterki związane z sytuacją, w jakiej się znajduje. Których z tych trudnych emocji zdarza się doświadczać także uczniom?

Kadr z filmu „Miało cię nie być” (reż. Jakub Michalczuk, Polska 2023, dystrybucja: Kino Świat).

Dużym atutem „Miało cię nie być” jest empatyczne spojrzenie na rozterki dorastania, które nie ocenia bohaterów i podejmowanych przez nich decyzji. Dzięki temu seans ma szansę zachęcić młodych widzów do otwartej rozmowy na temat wyzwań i trudności, z którymi sami się mierzą.

O tym, jak odbudować ważną relację

W toku rozwoju akcji dorasta jednak nie tylko nastoletnia bohaterka. Lekcję dojrzałości odbiera także jej ojciec, Michał. Jak dotąd bohater wciąż poszukiwał nowych wrażeń i ani myślał się ustatkować. Co się zmieni, kiedy nawiąże kontakt z córką, którą przed laty opuścił? Jak połączy ich tajemnica skrywana przez Mańkę przed resztą świata? Do jakich refleksji skłoni Michała ich ponowne spotkanie?

Kadr z filmu „Miało cię nie być” (reż. Jakub Michalczuk, Polska 2023, dystrybucja: Kino Świat).

„Miało cię nie być” pokazuje, że odbudowanie ważnych więzi nie jest łatwym procesem. Naprawa relacji wymaga dużego zaangażowania, cierpliwości, uwagi i otwartości na drugą osobę. Warto jednak podjąć ten wysiłek. Mańka odkrywa w Michale nie tylko ojca, ale i najlepszego przyjaciela – kogoś, z kim może podzielić się trzymanym w sekrecie dylematem, z którym się mierzy. Mężczyzna finalnie konfrontuje się z własną przeszłością, od której dotąd uciekał. Film ukazuje autentyczny, daleki od stereotypów obraz złożonej relacji między ojcem i córką pokazując, jak wiele – mimo bolesnej przeszłości i międzypokoleniowego dystansu – ich łączy. To piękna lekcja nie tylko dla młodych widzów i osób pracujących z młodzieżą, ale również dla rodziców nastolatków, pragnących w mądry sposób dbać o relacje ze swoimi dziećmi.

O odpowiedzialności i wolnym wyborze

Dorosłość to przede wszystkim odpowiedzialność. W trakcie wspólnej podróży przekona się o tym zarówno Mańka, jak i Michał. Mężczyzna przed długi czas nie chciał zmierzyć się z następstwami swoich czynów z lat młodości. Teraz chce uchronić córkę przed popełnieniem podobnego błędu. Dlatego kiedy nastolatka staje w obliczu dylematu – zachować ciążę czy dokonać aborcji – bohater nie ingeruje w jej decyzję. Zamiast tego stara się pokazać jej, z jakimi konsekwencjami może wiązać się każdy z tych wyborów.

Kadr z filmu „Miało cię nie być” (reż. Jakub Michalczuk, Polska 2023, dystrybucja: Kino Świat).

Film w bardzo wyważony sposób porusza temat nastoletniej ciąży. Pokazuje, że każda dziewczyna i kobieta powinna mieć prawo wyboru. Jednocześnie zachęci jednak młodych ludzi do refleksji na temat odpowiedzialności, z jaką wiążą się podejmowane decyzje. Każda z nich posiada bowiem rozmaite konsekwencje, którym należy stawić czoła.

Jeśli chcesz podjąć z uczniami ten trudny temat – bez tabu! – seans „Miało cię nie być” będzie doskonałym wstępem do dyskusji. Z tego powodu film będzie cenną propozycją dla wychowawców i nauczycieli wychowania do życia w rodzinie.

Na seans filmu „Miało cię nie być” zapraszamy do kin od 27 października.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).

Pocałunek Klimta

Materiały edukacyjne do filmu „Pocałunek Klimta" (reż. Ali Ray, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja w Polsce: Kino Maestro).

Pati i klątwa Posejdona

Materiały edukacyjne do filmu „Pati i klątwa Posejdona” (reż. David Alaux, Eric Tosti, Francja 2022, czas trwania: 95 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty).

Figurant

Materiały edukacyjne do filmu „Figurant" (reż. Robert Gliński, prod. Polska 2023, 112 min., dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa)

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Neneh: Gwiazda baletu

Materiały edukacyjne do filmu ‚,Neneh: Gwiazda baletu" (reż. Ramzi Ben Sliman, prod. Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films)