Blog

„Kociarze” — piękny film o międzygatunkowej przyjaźni

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Czy wśród Twoich uczniów możesz znaleźć zwolenników (a może nawet właścicieli?) czworonogów? Jeśli tak, z pewnością zachwycą ich „Kociarze”. To seans, który ma szansę wzruszyć nawet największych sceptyków tych mruczących zwierzaków.

Czy wśród Twoich uczniów możesz znaleźć zwolenników (a może nawet właścicieli?) czworonogów? Jeśli tak, z pewnością zachwycą ich „Kociarze”. To seans, który ma szansę wzruszyć nawet największych sceptyków tych mruczących zwierzaków.

„Kociarze” to niezwykle pogodna opowieść, przybliżająca historie ośmiu mężczyzn. Dzieli ich niemal wszystko – wiek, wykonywane zawody, miejsca zamieszkania czy status majątkowy. Co ich łączy? Ogromna miłość do kotów, która wywraca ich życia do góry nogami.

„Kociarze” to świetny wybór na wspólny seans z uczniami. Mądre i poruszające życiowe historie, poprowadzona z lekkością opowieść, no i oczywiście uroczy, mruczący bohaterowie – czyż nie brzmi to jak świetny pomysł na wyjście z klasą do kina? Jeśli jeszcze się wahasz, rozwiejemy Twoje wątpliwości. W tym filmie znajdziesz wiele edukacyjnych walorów, które mogą być punktem wyjścia do wartościowych dyskusji.

Kliknij TU i odkryj darmowe materiały edukacyjne od dystrybutora filmu.

Kliknij TU i sprawdź listę kin, w których obejrzysz film.

Poznaj walory edukacyjne filmu „Kociarze”:

  • Rozwijanie empatii i uwrażliwianie na potrzeby zwierząt. Film „Kociarze” to piękna lekcja uważności wobec drugiego stworzenia. Historie kilku bohaterów i przygarniętych przez nich czworonogów udowodnią, że opiekowanie się zwierzęciem uczy nas odpowiedzialności za drugą istotę. Troska o pupila doskonale rozwija także empatię, a przy okazji pomaga nadać naszemu życiu cel.
  • Poznaj kocie zwyczaje! Czy każdy kot jest taki sam? Twoi uczniowie na pewno kojarzą stereotypy na temat mruczących zwierzaków. Kiedy jednak bliżej poznamy historie czworonożnych bohaterów „Kociarzy” okaże się, że każdy z nich posiada zestaw unikalnych cech osobowości. Seans filmu będzie świetnym pretekstem do tego, by omówić zwyczaje i zachowanie tych fascynujących stworzeń.
Kadr z filmu „Kociarze” (reż. Mye Hoang, USA 2022, dystrybucja w Polsce: Velvet Spoon)
  • Wpływ czworonoga na zdrowie psychiczne. Film wyraźnie podkreśla fakt, że obecność zwierzęcia w naszym życiu pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Badania naukowe potwierdzają, że przebywanie w towarzystwie futrzaków obniża poziom stresu, zmniejsza poczucie osamotnienia i pozwala łatwiej poradzić sobie z trudnymi emocjami. „Kociarze” pokazują, że towarzystwo czworonoga może być wspaniałym wsparciem w trudnych życiowych sytuacjach (takich jak pandemia, społeczna izolacja czy choroba).
  • Jak pomagać zwierzętom? I w jaki sposób robili to bohaterowie filmu? Seans „Kociarzy” będzie świetnym punktem wyjścia do rozmowy na temat tego, w jaki sposób wspierać czworonogi w potrzebie. A co, jeśli Twoi uczniowie nie mają możliwości, by zaadoptować bezpańskiego zwierzaka? Warto wtedy zaznaczyć, że pomagać futrzakom można też w inny sposób – m.in. wspierając schroniska i zbiórki  dla zwierząt lub angażując się w działania wolontariatu.
Kadr z filmu „Kociarze” (reż. Mye Hoang, USA 2022, dystrybucja w Polsce: Velvet Spoon)
  • Dlaczego warto wyrażać trudne emocje? Film zachęca też do rozmowy o niełatwych uczuciach. Nieprzypadkowo bohaterami „Kociarzy” są mężczyźni. To płeć, której nadal często nie daje się przyzwolenia na wyrażanie emocji, co może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Film w piękny sposób pokazuje jednak, że towarzystwo bliskiego pupila może pomóc nam się otworzyć – nie tylko na drugą istotę, ale również na własne uczucia.

„Kociarze” od 2 grudnia na ekranach kin.

W sprawie rezerwacji pokazów grupowych filmu „Kociarze” prosimy o kontakt z Justyną Adamczyk – justyna.adamczyk@velvetspoon.pl.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).