Blog

„Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży”

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

„Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży” to świetny przykład tego, w jaki sposób kino rozrywkowe może podejmować tematy ważne i aktualne. Dla młodego człowieka będzie doskonałym wstępem do pierwszych poważnych refleksji o moralności, polityce, mass mediach.

Zobacz zwiastun filmu „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży”:

Adaptacja bestsellerowej powieści autorstwa Suzanne Collins i geneza jednej z największych popkulturowych sag ostatnich lat – „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży” to bez wątpienia bardzo wyczekiwany tytuł. Dla nauczycieli dodatkową zaletą produkcji jest to, że film doskonale nadaje się dla nastolatków. Łączy ważną tematykę z angażującą akcją, rozmachem realizacyjnym i aktualnym przesłaniem. To także Hollywoodzkie kino stworzone w… Polsce. Mieszkańcy Wrocławia wiedzą doskonale, że sporą część filmu nakręcono w Hali Stulecia. To w jej wnętrzach zrealizowano cały przebieg Głodowych Igrzysk.

O czym jest nowy film z serii Igrzyska Śmierci?

Każda saga ma swój początek, a każdy bunt potrzebuje pierwszej iskry. Oto Dziesiąte Głodowe Igrzyska. W Kapitolu osiemnastoletni Coriolanus Snow zamierza skorzystać z szansy, jaką jest rola mentora i zdobyć sławę. Potężny niegdyś ród Snowów podupadł i przyszłość Coriolanusa zależy od tego, czy zdoła pokonać konkurentów. Tyle że fortuna nie bardzo mu sprzyja, bo otrzymuje poniżające zadanie. Zostaje mentorem Lucy Gray Baird, dziewczyny z Dystryktu Dwunastego, najbiedniejszego z biednych. Ich losy będą od teraz nierozerwalnie ze sobą splecione – każda decyzja, którą podejmie Snow, może prowadzić do sukcesu lub porażki, triumfu lub klęski. Na arenie rozgrywa się walka na śmierć i życie. Poza areną w Coriolanusie zaczyna budzić się współczucie dla skazanej na zgubę trybutki… Czy warto przestrzegać zasad, gdy liczy się tylko przetrwanie za wszelką cenę?

Nowe Igrzyska Śmierci są przede wszystkim opowieścią o dojrzewaniu w nieludzkich okolicznościach. O tym, w jaki sposób polityka zagarnia to, co prywatne. Pokazują, jak w pogoni za marzeniami łatwo stracić siebie. Poruszająca, epicka opowieść oferuje także bardzo ciekawych głównych bohaterów: niepokorną, pełną romantyzmu, utalentowaną artystycznie Lucy oraz ambitnego, chłodnego, nieco tajemniczego Coriolanusa. Czyje życiowe wybory bardziej przekonają Twoich uczniów? Czy miłość dwójki pochodzących z całkowicie innych światów osób może się spełnić? A może zakończy się tragedią godną Romea i Julii?

Kadr z filmu „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży” (dystrybucja: Forum Film Poland).

Walory edukacyjne filmu „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży”:

  • Poszukiwanie własnej ścieżki życiowej. Sytuacja Coriolanusa będzie bliska wielu młodym osobom. Młody dorosły chce zaistnieć, udowodnić swoją wartość światu – jest na początku drogi życiowej i stoi przed najważniejszymi decyzjami dotyczącymi kariery. Film pokazuje, jak wiele zagrożeń czeka na młode osoby i jak pozornie błahe wydarzenia mogą się złożyć na taki a nie inny wynik.
  • Coriolanus Snow jako przykład antybohatera. Intencje głównego bohatera są dobre. Osiemnastolatek ma wielkie plany i ambicje, chce także chronić bliskich. To typ prymusa i wzorowego, zawsze dostosowującego się do oczekiwań ucznia. Jednak ci, którzy pamiętają poprzednie części, wiedzą, że Coriolanus stanie się jedną z najokrutniejszych, najbardziej wyrachowanych postaci w całym Panem… Jak do tego dojdzie? Film bardzo ciekawie pokazuje, jak skomplikowana jest ludzka psychologia.
  • Dystopia. Igrzyska śmierci są świetnym przykładem gatunku i będą dobry, kontekstem dla prozy Orwella.
  • Wpływ polityki na jednostkę. Życie w totalitarnym kraju determinuje warunki, w jakich dorastają Coriolanus i Lucy. Chociaż każde z nich pochodzi z całkowicie innego środowiska, każde jest ofiarą systemu. Film kieruje uwagę nastoletniego widza ku politycznej i socjologicznej tematyce, bardzo dojrzale mówiąc o relacji władza-jednostka.
Kadr z filmu „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży” (dystrybucja Forum Film Poland).
  • Uzdrawiająca siła muzyki i sztuki. Lucy jest artystką, piosenkarką, wolnym duchem. W trudnych chwilach to właśnie muzyka daje jej wytchnienie i siłę. To właśnie sceny, w których radzi sobie z trudnymi emocjami za pomocą śpiewu, są w filmie najbardziej poruszające.
  • Propaganda. Media w służbie polityki i rządzących, manipulacje prawdą w prasie i telewizji, a także używanie programów rozrywkowych w celu przekazania czegoś społeczeństwu – film pokazuje różne metody działania przemocy.
  • Postawy wobec przemocy. Jak zachowaliby się Twoi uczniowie postawieni w sytuacji Corialanusa lub Lucy? Konformistycznie dostosowaliby się do oczekiwań, wyciszyli wyrzuty sumienia i grali „na siebie” (jak Coriolanus)? Próbowaliby się buntować, manifestować swoje niezadowolenie i niezgodę na niesprawiedliwość (jak Lucy)? Wykazali bohaterstwem i aktywnie pomagali ofiarom? A może wręcz przeciwnie, sami wchodziliby w rolę agresorów i katów? Film odsyła do pytań granicznych i rozbudza wyobraźnię na temat sytuacji, w których – na szczęście – nie znajdujemy się na co dzień. Zmusza do refleksji nad tym, co jesteśmy w stanie zrobić, by przetrwać.
Kadr z filmu „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży” (Forum Film Poland).
  • Voyeurystyczna natura mass mediów. Pato-streaming, eksploatacyjne reality shows, Kultura challenge’u, ekshibicjonistyczna natura social mediów – przemysł rozrywkowy i Internet żywią się tym, co w człowieku najniższe. Zewsząd otaczają nas przemocą, wulgarnością, szokiem i skandalem. Pod tym względem film okazuje się nie wizją przyszłości, a przejaskrawioną wizją tego, jak wygląda nasza rzeczywistość. „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży” są aktualne, trafne, frapujące.
  • Pierwsza miłość. Czy uczucie Lucy i Coriolanusa wygra? A może ich różnice okażą się nie do pogodzenia?
  • Ambicja. Popycha do wielkich, pięknych rzeczy… ale i potrafi doprowadzić do upadku. Doskonale to widać na przykładzie Coriolanusa.
  • Podziały klasowe. Granica między biednymi a bogatymi, rządzącymi a wyzyskiwanymi, przebiega w filmie bardzo wyraziście. Jest to bez wątpienia opowieść rozbudzająca wrażliwość społeczną i uważność na sytuację osób nieuprzywilejowanych.

Zamów film „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży” z prelekcją edukacyjną.

Specjalnie do tego filmu zespół edukatorów FilmwSzkole.pl przygotował wideoprelekcję edukacyjną dla grup szkolnych, którą będzie można obejrzeć przed seansem filmu z klasą w kinie. Tematyka nagrania to m.in. dystopia jako gatunek, szkodliwe tendencje w przemyśle rozrywkowym, złe i dobre strony ambicji. Zamówienie prelekcji nie wiąże się z żadnym dodatkowym kosztem.

Skontaktuj się z najbliższym kinem i zamów seansu „Igrzysk śmierci: Ballady ptaków i węży” dla swojej klasy. Listę kin znajdziesz w naszej zakładce „Zamów seans”.

Na film „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży” zapraszamy do kin od 17 listopada.

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).

Pocałunek Klimta

Materiały edukacyjne do filmu „Pocałunek Klimta" (reż. Ali Ray, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja w Polsce: Kino Maestro).

Pati i klątwa Posejdona

Materiały edukacyjne do filmu „Pati i klątwa Posejdona” (reż. David Alaux, Eric Tosti, Francja 2022, czas trwania: 95 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty).

Figurant

Materiały edukacyjne do filmu „Figurant" (reż. Robert Gliński, prod. Polska 2023, 112 min., dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa)

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Neneh: Gwiazda baletu

Materiały edukacyjne do filmu ‚,Neneh: Gwiazda baletu" (reż. Ramzi Ben Sliman, prod. Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films)