Blog

„Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży”

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

„Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży” to świetny przykład tego, w jaki sposób kino rozrywkowe może podejmować tematy ważne i aktualne. Dla młodego człowieka będzie doskonałym wstępem do pierwszych poważnych refleksji o moralności, polityce, mass mediach.

Zobacz zwiastun filmu „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży”:

Adaptacja bestsellerowej powieści autorstwa Suzanne Collins i geneza jednej z największych popkulturowych sag ostatnich lat – „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży” to bez wątpienia bardzo wyczekiwany tytuł. Dla nauczycieli dodatkową zaletą produkcji jest to, że film doskonale nadaje się dla nastolatków. Łączy ważną tematykę z angażującą akcją, rozmachem realizacyjnym i aktualnym przesłaniem. To także Hollywoodzkie kino stworzone w… Polsce. Mieszkańcy Wrocławia wiedzą doskonale, że sporą część filmu nakręcono w Hali Stulecia. To w jej wnętrzach zrealizowano cały przebieg Głodowych Igrzysk.

O czym jest nowy film z serii Igrzyska Śmierci?

Każda saga ma swój początek, a każdy bunt potrzebuje pierwszej iskry. Oto Dziesiąte Głodowe Igrzyska. W Kapitolu osiemnastoletni Coriolanus Snow zamierza skorzystać z szansy, jaką jest rola mentora i zdobyć sławę. Potężny niegdyś ród Snowów podupadł i przyszłość Coriolanusa zależy od tego, czy zdoła pokonać konkurentów. Tyle że fortuna nie bardzo mu sprzyja, bo otrzymuje poniżające zadanie. Zostaje mentorem Lucy Gray Baird, dziewczyny z Dystryktu Dwunastego, najbiedniejszego z biednych. Ich losy będą od teraz nierozerwalnie ze sobą splecione – każda decyzja, którą podejmie Snow, może prowadzić do sukcesu lub porażki, triumfu lub klęski. Na arenie rozgrywa się walka na śmierć i życie. Poza areną w Coriolanusie zaczyna budzić się współczucie dla skazanej na zgubę trybutki… Czy warto przestrzegać zasad, gdy liczy się tylko przetrwanie za wszelką cenę?

Nowe Igrzyska Śmierci są przede wszystkim opowieścią o dojrzewaniu w nieludzkich okolicznościach. O tym, w jaki sposób polityka zagarnia to, co prywatne. Pokazują, jak w pogoni za marzeniami łatwo stracić siebie. Poruszająca, epicka opowieść oferuje także bardzo ciekawych głównych bohaterów: niepokorną, pełną romantyzmu, utalentowaną artystycznie Lucy oraz ambitnego, chłodnego, nieco tajemniczego Coriolanusa. Czyje życiowe wybory bardziej przekonają Twoich uczniów? Czy miłość dwójki pochodzących z całkowicie innych światów osób może się spełnić? A może zakończy się tragedią godną Romea i Julii?

Kadr z filmu „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży” (dystrybucja: Forum Film Poland).

Walory edukacyjne filmu „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży”:

 • Poszukiwanie własnej ścieżki życiowej. Sytuacja Coriolanusa będzie bliska wielu młodym osobom. Młody dorosły chce zaistnieć, udowodnić swoją wartość światu – jest na początku drogi życiowej i stoi przed najważniejszymi decyzjami dotyczącymi kariery. Film pokazuje, jak wiele zagrożeń czeka na młode osoby i jak pozornie błahe wydarzenia mogą się złożyć na taki a nie inny wynik.
 • Coriolanus Snow jako przykład antybohatera. Intencje głównego bohatera są dobre. Osiemnastolatek ma wielkie plany i ambicje, chce także chronić bliskich. To typ prymusa i wzorowego, zawsze dostosowującego się do oczekiwań ucznia. Jednak ci, którzy pamiętają poprzednie części, wiedzą, że Coriolanus stanie się jedną z najokrutniejszych, najbardziej wyrachowanych postaci w całym Panem… Jak do tego dojdzie? Film bardzo ciekawie pokazuje, jak skomplikowana jest ludzka psychologia.
 • Dystopia. Igrzyska śmierci są świetnym przykładem gatunku i będą dobry, kontekstem dla prozy Orwella.
 • Wpływ polityki na jednostkę. Życie w totalitarnym kraju determinuje warunki, w jakich dorastają Coriolanus i Lucy. Chociaż każde z nich pochodzi z całkowicie innego środowiska, każde jest ofiarą systemu. Film kieruje uwagę nastoletniego widza ku politycznej i socjologicznej tematyce, bardzo dojrzale mówiąc o relacji władza-jednostka.
Kadr z filmu „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży” (dystrybucja Forum Film Poland).
 • Uzdrawiająca siła muzyki i sztuki. Lucy jest artystką, piosenkarką, wolnym duchem. W trudnych chwilach to właśnie muzyka daje jej wytchnienie i siłę. To właśnie sceny, w których radzi sobie z trudnymi emocjami za pomocą śpiewu, są w filmie najbardziej poruszające.
 • Propaganda. Media w służbie polityki i rządzących, manipulacje prawdą w prasie i telewizji, a także używanie programów rozrywkowych w celu przekazania czegoś społeczeństwu – film pokazuje różne metody działania przemocy.
 • Postawy wobec przemocy. Jak zachowaliby się Twoi uczniowie postawieni w sytuacji Corialanusa lub Lucy? Konformistycznie dostosowaliby się do oczekiwań, wyciszyli wyrzuty sumienia i grali „na siebie” (jak Coriolanus)? Próbowaliby się buntować, manifestować swoje niezadowolenie i niezgodę na niesprawiedliwość (jak Lucy)? Wykazali bohaterstwem i aktywnie pomagali ofiarom? A może wręcz przeciwnie, sami wchodziliby w rolę agresorów i katów? Film odsyła do pytań granicznych i rozbudza wyobraźnię na temat sytuacji, w których – na szczęście – nie znajdujemy się na co dzień. Zmusza do refleksji nad tym, co jesteśmy w stanie zrobić, by przetrwać.
Kadr z filmu „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży” (Forum Film Poland).
 • Voyeurystyczna natura mass mediów. Pato-streaming, eksploatacyjne reality shows, Kultura challenge’u, ekshibicjonistyczna natura social mediów – przemysł rozrywkowy i Internet żywią się tym, co w człowieku najniższe. Zewsząd otaczają nas przemocą, wulgarnością, szokiem i skandalem. Pod tym względem film okazuje się nie wizją przyszłości, a przejaskrawioną wizją tego, jak wygląda nasza rzeczywistość. „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży” są aktualne, trafne, frapujące.
 • Pierwsza miłość. Czy uczucie Lucy i Coriolanusa wygra? A może ich różnice okażą się nie do pogodzenia?
 • Ambicja. Popycha do wielkich, pięknych rzeczy… ale i potrafi doprowadzić do upadku. Doskonale to widać na przykładzie Coriolanusa.
 • Podziały klasowe. Granica między biednymi a bogatymi, rządzącymi a wyzyskiwanymi, przebiega w filmie bardzo wyraziście. Jest to bez wątpienia opowieść rozbudzająca wrażliwość społeczną i uważność na sytuację osób nieuprzywilejowanych.

Zamów film „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży” z prelekcją edukacyjną.

Specjalnie do tego filmu zespół edukatorów FilmwSzkole.pl przygotował wideoprelekcję edukacyjną dla grup szkolnych, którą będzie można obejrzeć przed seansem filmu z klasą w kinie. Tematyka nagrania to m.in. dystopia jako gatunek, szkodliwe tendencje w przemyśle rozrywkowym, złe i dobre strony ambicji. Zamówienie prelekcji nie wiąże się z żadnym dodatkowym kosztem.

Skontaktuj się z najbliższym kinem i zamów seansu „Igrzysk śmierci: Ballady ptaków i węży” dla swojej klasy. Listę kin znajdziesz w naszej zakładce „Zamów seans”.

Na film „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży” zapraszamy do kin od 17 listopada.

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)