Blog

Temat autyzmu w kinie

Docenić różnice

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest corocznie 2 kwietnia. Celem tego święta jest zwiększanie świadomości społecznej na temat neuroróżnorodności oraz promowanie akceptacji, zrozumienia i wsparcia dla osób z autyzmem oraz ich rodzin.

Dziś szczególnie uświadamiamy sobie, że osoby ze spektrum doświadczają świata w inny, ale równoprawny sposób. Co więcej, ich perspektywa może wzbogacić sposób postrzegania rzeczywistości przez ludzi neurotypowych. Wskazuje im przecież nowe oblicza tego, co dotychczas wydawało się oczywiste. W zbliżeniu się do osób ze spektrum autyzmu, pomocne mogą być filmy, których wybór prezentujemy poniżej.

„Śubuk”

Tytuł filmu to „Kubuś” pisane od tyłu – imię głównego bohatera i jedyne słowo, które wypowiada. Historia opowiada o chłopcu, który nie mówi, nie rozpoznaje twarzy matki i wykazuje zachowania niezrozumiałe dla otoczenia. Kubuś dorasta w latach 90., kiedy wiedza o autyzmie jest niewielka. Jego mama, Marysia, podejmuje jednak walkę z systemem oświaty i służbą zdrowia o godne traktowanie syna i jego dostęp do edukacji. Wkraczając na tę ścieżkę, spotyka inne matki, podobnie jak ona, gotowe zrobić wszystko dla swoich dzieci. „Śubuk” będzie doskonałym wyborem na seans dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i starszych – jako narzędzie do zrozumienia tematu autyzmu i promowania empatii.

Kadr z filmu „Śubuk”, reż. Jacek Lusiński, Polska 2022, dystrybucja: Kino Świat.

„Strasznie głośno, niesamowicie blisko”

Bohater tej historii, Oscar, jest chłopcem o niezwykłych zdolnościach, które sprawiają, że widzi i słyszy więcej niż inne dzieci. Dzięki wyjątkowej relacji z ojcem, życie Oscara jest pełne przygód i kreatywnych zabaw. Chłopiec rozwija swoje zainteresowania i pasje. Czuje się rozumiany i doceniany. Życie Oscara dramatycznie zmienia się jednak, gdy jego ojciec ginie w ataku na World Trade Center. Młody bohater wyrusza na wyprawę po Nowym Jorku, poszukując klucza, który pomoże mu przezwyciężyć stratę i odnaleźć sens życia. „Strasznie głośno, niesamowicie blisko” to obraz, który uświadomi uczniom nie tylko wartość odmienności, ale też to, jak cenne jest wytrwałe dążenie do celu.

Kadr z filmu „Strasznie głośno, niesamowicie blisko”, reż. Stephen Daldry, USA 2011, dystrybucja: Warner Bros

„Latarnia na wybrzeżu orek”

„Latarnia na wybrzeżu orek” to, rozgrywający się w wyjątkowo malowniczym miejscu, hiszpańsko-argentyński dramat. Jego główni bohaterowie: matka, Lola, i jej neuroatypowy syn, Tristan, trafiają na wybrzeże Argentyny, by pomóc chłopcu rozwijać jego wyjątkową więź z orkami i odkryć nowe możliwości wyrażania emocji. Po przybyciu na miejsce poznają Betę, strażnika parku. Mężczyzna początkowo sceptycznie traktuje tę swoistą terapię. Sam przecież, po życiowym dramacie, wybrał odludne miejsce w Patagonii po to, by nikt nie zakłócał jego spokoju. Ostatecznie okazuje się, że Beto i Tristan mają ze sobą wiele wspólnego. Doskonale rozumieją orki i potrafią nawiązywać z nimi niezwykłe relacje. Film może pomóc uczniom zaakceptować różnice między ludźmi i zrozumieć potrzebę wzajemnego szacunku.

Kadr z filmu „Latarnia na wybrzeżu orek”, reż. Gerardo Olivares, Hiszpania, Argentyna 2016, dystrybucja: Walt Disney

„Rain Man”

W poniższym zestawieniu nie mogło zabraknąć tej, kultowej już, historii. Głównym bohaterem „Rain Man” jest młody mężczyzna, Charles, który traci ojca. Niespodziewanie dowiaduje się, że spadek po nim został przepisany na starszego syna zmarłego, o którego istnieniu Charles nie wiedział. Raymond, bo tak nazywa się ów brat-niespodzianka, okazuje się niezwykle zdolnym matematykiem. Ma jednak trudności w nawiązywaniu relacji. Podczas wspólnej podróży przez Stany Zjednoczone Charles dowiaduje się o trudnych doświadczeniach Raymonda z dzieciństwa oraz o łączących ich podobieństwach. Film porusza temat relacji między braćmi i udowadnia, że lekiem na konfliktogenne różnice między ludźmi mogą być łączące ich więzi.

Kadr z filmu „Rain Man”, reż. Barry Levinson, USA 1988, dystrybucja: MGM/UA

Agata Szulc-Woźniak

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).