Blog

Filmy na Dzień Wagarowicza

Jaki seans wybrać 21 marca?

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

21 marca to święto, o którym młodym ludziom raczej nie trzeba przypominać. W przeciwieństwie do innych uroczystości, jest bowiem zapisane nie tylko w terminarzach, ale też – nieomylnie – w uczniowskich sercach.

Kiedy pogoda okazuje się (wreszcie!) sprzyjająca, wielu z nas chciałoby porzucić swoje obowiązki. Wszystkim, którzy 21 marca zamierzają świętować, dedykujemy dziś subiektywny wybór filmów wartych obejrzenia (nie tylko) w Dzień Wagarowicza.

Przesilenie zimowe”

Jeśli jeszcze nie widzieliście tego filmu, to znaczy, że wagary były Wam naprawdę pilnie potrzebne. „Przesilenie zimowe” to rozgrzewająca serce opowieść, w której zanurzycie się jak w wannie z gorącą wodą. I sami nie będziecie wiedzieć, co sprawia, że się uśmiechacie – czule zarysowane kreacje bohaterów (wśród nich nieco skostniały nauczyciel), płynna, przekonująca narracja, czy inteligentny, nieoczywisty humor. Członkowie szkolnej społeczności, którzy spędzają razem Święta Bożego Narodzenia, z pozoru stanowią zupełnie przypadkową grupę. Podczas przesilenia zimowego uświadamiają sobie jednak, że łączy ich znacznie więcej, niż początkowo przypuszczali. Film Alexandra Payne’a to opowieść o delikatnych niciach zrozumienia i sympatii, które pojawiają się między nami niekiedy zupełnie nieoczekiwanie. I które – z cieniutkich witek – mogą stworzyć mocne liny wypróbowanych więzi.

Kadr z filmu „Przesilenie zimowe”, reż. Alexander Payne, USA 2023, dystrybucja UIP

Pokój nauczycielski”

Dla tych z Was, którzy przy okazji wagarów chcieliby nadrobić kinowe premiery (a przy okazji nie wypaść całkiem z atmosfery szkoły), „Pokój nauczycielski” może być ciekawą, choć – warto uprzedzić – także ambitną i wymagającą propozycją. Historia o zaangażowanej nauczycielce, która postanawia rozwikłać zagadkę kradzieży w gimnazjum, stanowi interesujące i wnikliwe studium przypadku, podejmujące tematy rasizmu, sprawiedliwości i etyki zawodowej. „Pokój nauczycielski”, laureat aż pięciu niemieckich nagród filmowych, był także (całkiem słusznie) nominowany do Oscara. Choć od premiery filmu w Polsce minęło zaledwie kilka dni, krytycy wydają się zgodni: to starannie przemyślany, spójny fabularnie dramat, który warto zobaczyć.

Kadr z filmu „Pokój nauczycielski”, reż. Ilker Catak, Niemcy 2023, dystrybucja UIP

Piep*zyć Mickiewicza”

Jeżeli na wagary poprowadził Was jednak nie tyle głód psychologizujących filmów o szkole, ile niezawodny duch buntu i pragnienie przekraczania wszelkich granic, być może spodoba Wam się znacznie lżejsza propozycja z rodzimego podwórka. „Piep*zyć Mickiewicza” to historia, która mogłaby rozegrać się w każdej szkole. Jan Sienkiewicz, polonista w jednym z warszawskich liceów, trafia na zniechęconą do romantycznej poezji (za to nieźle rapującą) klasę. Wydaje się, że 2B stwarza same problemy, a Sienkiewicz nie ma szans na pedagogiczny sukces w starciu z arogancką młodzieżą. W toku filmowej opowieści widz zaczyna jednak zastanawiać się, kto – zbuntowani uczniowie czy nauczyciel? – więcej zyskuje dzięki wzajemnym relacjom.

Kadr z filmu „Piep*zyć Mickiewicza”, reż. Sara Bustamante, Polska 2024, dystrybucja Forum Film

Za duży na bajki 2″

Być może dotychczasowe propozycje wydają Wam się zanadto skoncentrowane na szkole. Jeśli chcecie od niej odpocząć, śmiało wybierzcie „Za dużego na bajki 2”. Ta historia przeniesie Was daleko od dusznych i tłocznych szkolnych korytarzy – na malownicze, tatrzańskie szlaki. Tym razem Waldek, Staszek i Delfina stawią czoła problemom rodzinnym. Przekonają się też, że przyjaźń jest niezawodnym wsparciem w trudnym procesie dojrzewania. Znany już z pierwszej części „Za dużego na bajki” humor, nie zawiedzie również w drugiej odsłonie filmowych przygód gamingowego tria. Wagarowanie z Waldkiem będzie czystą przyjemnością.

Kadr z filmu „Za duży na bajki 2″, reż. Kristoffer Russ, Polska 2024, dystrybucja Next Film

Chłopi”

Nasza ostatnia propozycja to film dla wszystkich, którym po smakowitej konsumpcji wagarów pozostaje w ustach lekki niesmak. Podpowiadamy – wyrzuty sumienia najlepiej stłumić dobrą ekranizacją lektury. Oglądając film oparty na książce z kanonu literatury, możecie odnieść wrażenie, że uczestniczycie w czymś na kształt lekcji… A seans „Chłopów” to z pewnością lekcja wyjątkowa – spotkanie z młodopolskim malarstwem, powtórka z fabuły chłopskiej epopei i zaproszenie do reinterpretacji postaci Jagny. Który nauczyciel odmówiłby uczniom możliwości zgłębienia tak wielu walorów edukacyjnych?… Który śmiałby stanąć im na drodze do zdobycia tak cennych wiedzy i umiejętności?…

…ale szukanie usprawiedliwień dla wagarowania to już Wasza sprawa!

Agata Szulc-Woźniak

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).