Materiały edukacyjne

Romeo i Julia

Materiały edukacyjne do filmu „Romeo i Julia” (reż. Baz Luhrmann, USA 1996, 120’)

Grupy wiekowe

Materiały edukacyjne

Scenariusz lekcji

Walory edukacyjne

Temat zajęć:
Spotkania tradycji ze współczesnością.


Choć od śmierci Williama Szekspira minęły właśnie cztery wieki, to opowiedziana przez niego historia miłosna nadal jest jedną z najsłynniejszych w swojej kategorii. Kogo nie poruszyły tragiczne losy Romea i Julii? Kto nie przejął się czułymi wyznaniami młodych kochanków, którzy nigdy nie zaznali spełnienia? Na urok werońskiej pary nie można się uodpornić, a już na pewno nie po obejrzeniu adaptacji w reżyserii Baza Luhrmanna. Niezwykle świeży, mimo że zrealizowany w drugiej połowie lat ‘90, film o odważnej, nowoczesnej estetyce. pozwala wybrzmieć Szekspirowskiemu oryginałowi  wśród dźwięków kapitalnej muzyki.


Zagadnienia edukacyjne:

  • Ukryte symbole i wielopoziomowe odczytanie – co jeszcze można odkryć w filmie?
  • Miłość Romea i Julii jako powracający motyw w kulturze (nie tylko) popularnej.
  • Filmowe inspiracje przeszłością: renesans i barok w kinie?
  • Mieszanka stylów na ekranie.

Materiały edukacyjne

Pobierz materiały edukacyjne

Zaloguj się aby bezpłatnie korzystać z materiałów edukacyjnych lub jeżeli nie masz konta, zarejestruj się.

Dowiedz się jak zamówić seans

Polecane materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Mavka i strażnicy lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Mavka i strażnicy lasu” (reż. Oleg Malamuzh, Oleksandra Ruban, Ukraina 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films).

Trzej muszkieterowie: D’Artagnan

Materiały edukacyjne do filmu „Trzej muszkieterowie: D’Artagnan” (reż. Martin Bourboulon, Francja 2023, 121 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Czarodziejski flet

Materiały edukacyjne do filmu „Czarodziejski flet” (reż. Florian Sigl, USA/Niemcy 2022, 120 min., dystrybucja: Kino Świat).

Blueback

Materiały edukacyjne do filmu „Blueback” (reż. Robert Connolly, Australia 2022, 102 min., dystrybucja: Forum Film Poland).

Wieloryb

Materiały edukacyjne do filmu "Wieloryb" (reż. Darren Aronofsky, USA 2022, 117 min., dystrybucja: Monolith Films)

Filip

Materiały edukacyjne do filmu „Filip" (reż. Michał Kwieciński, Polska 2022, 125 min., dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa)

Szczęście Mikołajka

Materiały edukacyjne do filmu „Szczęście Mikołajka. Skąd się bierze radość?” (reż. Amandine Fredon, Benjamin Massoubre, Francja, Luksemburg 2022, 82', dystrybucja w Polsce: Monolith Films)