Materiały edukacyjne

Romeo i Julia

Materiały edukacyjne do filmu „Romeo i Julia” (reż. Baz Luhrmann, USA 1996, 120’)

Materiały edukacyjne

Scenariusz lekcji

Walory edukacyjne

Temat zajęć:
Spotkania tradycji ze współczesnością.


Choć od śmierci Williama Szekspira minęły właśnie cztery wieki, to opowiedziana przez niego historia miłosna nadal jest jedną z najsłynniejszych w swojej kategorii. Kogo nie poruszyły tragiczne losy Romea i Julii? Kto nie przejął się czułymi wyznaniami młodych kochanków, którzy nigdy nie zaznali spełnienia? Na urok werońskiej pary nie można się uodpornić, a już na pewno nie po obejrzeniu adaptacji w reżyserii Baza Luhrmanna. Niezwykle świeży, mimo że zrealizowany w drugiej połowie lat ‘90, film o odważnej, nowoczesnej estetyce. pozwala wybrzmieć Szekspirowskiemu oryginałowi  wśród dźwięków kapitalnej muzyki.


Zagadnienia edukacyjne:

  • Ukryte symbole i wielopoziomowe odczytanie – co jeszcze można odkryć w filmie?
  • Miłość Romea i Julii jako powracający motyw w kulturze (nie tylko) popularnej.
  • Filmowe inspiracje przeszłością: renesans i barok w kinie?
  • Mieszanka stylów na ekranie.

Materiały edukacyjne

Pobierz materiały edukacyjne

Zaloguj się, żeby móc bezpłatnie korzystać z materiałów edukacyjnych, a jeśli nie masz konta - zarejestruj się.

             
Dowiedz się jak zamówić seans
     

Polecane materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Mavka i strażnicy lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Mavka i strażnicy lasu” (reż. Oleg Malamuzh, Oleksandra Ruban, Ukraina 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films).

Trzej muszkieterowie: D’Artagnan

Materiały edukacyjne do filmu „Trzej muszkieterowie: D’Artagnan” (reż. Martin Bourboulon, Francja 2023, 121 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Czarodziejski flet

Materiały edukacyjne do filmu „Czarodziejski flet” (reż. Florian Sigl, USA/Niemcy 2022, 120 min., dystrybucja: Kino Świat).