Materiały edukacyjne

Czarodziejski flet

Materiały edukacyjne do filmu „Czarodziejski flet” (reż. Florian Sigl, USA/Niemcy 2022, 120 min., dystrybucja: Kino Świat).

Materiały edukacyjne

Scenariusz lekcji

Walory edukacyjne

Temat zajęć:
Nieśmiertelne piękno muzyki Mozarta.


Kadr z filmu: „Czarodziejski flet” (reż. Florian Sigl, USA/Niemcy 2022, 120 min., dystrybucja: Kino Świat).

„Czarodziejski flet” jest inspirowany operą Mozarta pod tym samym tytułem. W konwencji młodzieżowego filmu fantasy udało się przekazać całe piękno muzyki genialnego kompozytora. Młodzi widzowie usłyszą m.in. słynną Arię Królowej Nocy. Starsi widzowie docenią natomiast obecność w obsadzie F. Murraya Abrahama, czyli Salieriego z „Amadeusza”.

Główny bohater „Czarodziejskiego fletu”, Tim, traci ojca. W tych smutnych okolicznościach rozpoczyna naukę śpiewu w elitarnej szkole z internatem. Początki nie są łatwe: chłopiec czuje się zdemotywowany i osamotniony. Ma też pewną tajemnicę: dzięki magicznemu szkolnemu zegarowi co noc przenosi się do fantastycznego świata z opery „Czarodziejski flet” Mozarta, gdzie przemienia się w dzielnego księcia Timino, wysłanego przez Królową Nocy na ratunek jej córki…

Jak przygoda w fantastycznej krainie pomoże Timowi uporać się z codziennymi szkolnymi problemami? Czy przyjaźń i pierwsza miłość pozwolą ukoić żal po stracie taty? To wszystko i jeszcze więcej w „Czarodziejskim flecie” – pięknej opowieści o dorastaniu, wypełnionej najwybitniejszymi utworami w historii europejskiej muzyki.


Zagadnienia edukacyjne:

  • Twórczość Mozarta. Elementy biografii genialnego twórcy.
  • Opera: czym się charakteryzuje? Czemu nadal pozostaje aktualna?
  • Fantastyczny motyw „świata w świecie”.
  • Eskapizm i kompensacyjna funkcja sztuki.
  • Pierwsza miłość.
  • Szkolne relacje. Przyjaźnie i marzenia, ale także konflikty i wymagania nauczycieli,
  • Determinacja w dążeniu do celu i samorealizacja.
  • Żałoba po stracie najbliższej osoby.

Zobacz zwiastun filmu "Czarodziejski flet":

Materiały edukacyjne

Pobierz materiały edukacyjne

Zaloguj się aby bezpłatnie korzystać z materiałów edukacyjnych lub jeżeli nie masz konta, zarejestruj się.

Dowiedz się jak zamówić seans
Przeczytaj artykuł

Polecane materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Neneh: Gwiazda baletu

Materiały edukacyjne do filmu ‚,Neneh: Gwiazda baletu" (reż. Ramzi Ben Sliman, prod. Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films)

Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy

Materiały edukacyjne do filmu „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja/ Szwajcaria 2023, 83 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films).

Siła naszych marzeń

Materiały edukacyjne do filmu „Siła naszych marzeń” (reż. Christian Duguay, Francja 2022, 109 min., dystrybucja: Best Film).

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Blisko

Materiały edukacyjne do filmu „Blisko” (reż. Lukas Dhont, Belgia/Holandia/Francja 2022, 103 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Bezmiar

Materiały edukacyjne do filmu „Bezmiar” (reż. Emanuele Crialese, Włochy/Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Mavka i strażnicy lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Mavka i strażnicy lasu” (reż. Oleg Malamuzh, Oleksandra Ruban, Ukraina 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films).

Kicia Kocia na pikniku

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia na pikniku” (reż. M. Stróżycka, J. Rokosz, D. Litwiniak, K. Majsner, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Najlepsze urodziny królika Karola

Materiały edukacyjne do filmu „Najlepsze urodziny królika Karola” (reż. Michael Ekblad, Niemcy, Holandia, Szwecja 2021, 75 min., dystrybucja: Kino Dzieci).