Materiały edukacyjne

Blueback

Materiały edukacyjne do filmu „Blueback” (reż. Robert Connolly, Australia 2022, 102 min., dystrybucja: Forum Film Poland).

Materiały edukacyjne

Scenariusz lekcji

Walory edukacyjne

Temat zajęć:
„Wszyscy pochodzimy z wody” – o kluczowej roli mórz i oceanów w naszym ekosystemie.


Kadr z filmu: „Blueback” (reż. Robert Connolly, Australia 2022, 102 min., dystrybucja: Forum Film Poland).

Kadr z filmu: „Blueback” (reż. Robert Connolly, Australia 2022, 102 min., dystrybucja: Forum Film Poland).

„Blueback” to pełen przepięknych zdjęć Australii i rafy koralowej film o matce i córce, które łączy miłość do wody, nurkowania i wybrzeża, przy którym mieszkają. To także opowieść o niezwykłej relacji, jaką dziewczynka nawiązuje z pewnym przedstawicielem rzadkiego gatunku ryby – blue groperem, któremu nadaje tytułowe imię: Blueback. Czy Abby uda się ocalić rafę koralową, czyli dom swojego błękitnego przyjaciela?

Ten mądry, poruszający film familijny będzie odpowiedni zarówno dla uczniów klas 4-8, jak i licealistów. Oprócz ekologicznego przesłania „Blueback” jest piękną historią o głębokiej, choć nierzadko trudnej relacji dwóch kobiet, matki i córki. W głównej roli występuje Mia Wasikowska, zobaczymy również Erica Banę (Hektora z „Troi”).

„Blueback” to idealna propozycja edukacyjna na Dzień Ziemi. Spodoba się zarówno osobom wrażliwym na zagadnienie ochrony środowiska, jak i widzom złaknionym przygód na łonie dzikiej przyrody, emocjonujących podwodnych ujęć i odrobiny niebezpieczeństwa. Twórcy przenoszą nas do pięknej, słonecznej Australii, gdzie razem z bohaterkami zakochujemy się w Morzu Koralowym i jego podwodnych mieszkańcach.


Zagadnienia edukacyjne:

  • Rafa koralowa i konieczność jej ochrony.
  • Kluczowe znaczenie mórz i oceanów w ekosystemie.
  • Potęga nauki i wiedzy. W jaki sposób dzięki hobby i „zajawkom” możemy uczynić świat lepszym, a także znaleźć pracę, która będzie jednocześnie naszą pasją.
  • Relacja matki i córki.
  • Szanowanie dzikich zwierząt i ich naturalnego środowiska.
  • Aktywizm, czyli obywatele mają moc. Wpływ zorganizowanych środowisk lokalnych na otoczenie.
  • Bezpieczeństwo nad i pod wodą. O czym pamiętać przy nurkowaniu?
  • Poszukiwanie własnej ścieżki życiowej i zawodowej.
  • Dorastanie: pierwsza miłość, pierwsze nieporozumienia z rodzicami.

Zobacz zwiastun filmu "Blueback":

Materiały edukacyjne

Pobierz materiały edukacyjne

Zaloguj się aby bezpłatnie korzystać z materiałów edukacyjnych lub jeżeli nie masz konta, zarejestruj się.

Dowiedz się jak zamówić seans
Przeczytaj artykuł

Polecane materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy

Materiały edukacyjne do filmu „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja/ Szwajcaria 2023, 83 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films).

Siła naszych marzeń

Materiały edukacyjne do filmu „Siła naszych marzeń” (reż. Christian Duguay, Francja 2022, 109 min., dystrybucja: Best Film).

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Blisko

Materiały edukacyjne do filmu „Blisko” (reż. Lukas Dhont, Belgia/Holandia/Francja 2022, 103 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Bezmiar

Materiały edukacyjne do filmu „Bezmiar” (reż. Emanuele Crialese, Włochy/Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Mavka i strażnicy lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Mavka i strażnicy lasu” (reż. Oleg Malamuzh, Oleksandra Ruban, Ukraina 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films).

Kicia Kocia na pikniku

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia na pikniku” (reż. M. Stróżycka, J. Rokosz, D. Litwiniak, K. Majsner, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Najlepsze urodziny królika Karola

Materiały edukacyjne do filmu „Najlepsze urodziny królika Karola” (reż. Michael Ekblad, Niemcy, Holandia, Szwecja 2021, 75 min., dystrybucja: Kino Dzieci).

Ryś. Król puszczy

Materiały edukacyjne do filmu „Ryś. Król puszczy” (reż. Laurent Geslin, Francja, Szwajcaria 2021, 82 min., dystrybucja: Aurora Films).