Materiały edukacyjne

Mavka i strażnicy lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Mavka i strażnicy lasu” (reż. Oleg Malamuzh, Oleksandra Ruban, Ukraina 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films).

Data premiery 4 sierpnia 2023

Materiały edukacyjne

Scenariusz lekcji

Walory edukacyjne

Temat zajęć:
Słowiańskie wierzenia, mity i legendy.


Według ukraińskich wierzeń mavki to magiczne opiekunki i strażniczki lasu, które w sytuacji zagrożenia potrafiły załaskotać wroga na śmierć. Tytułowa bohaterka animacji nie jest jednak strasznym, leśnym demonem, lecz piękną i dobrą nimfą, której zależy na szczęściu swoich podopiecznych, czyli wszystkich stworzeń zamieszkujących las. Beztroska panująca w puszczy zostaje zachwiana w chwili, gdy pojawia się w niej człowiek… Choć Łukasz to utalentowany muzyk o szlachetnym sercu, który obdarzy Mavkę i jej przyjaciół ciepłym uczuciem, to tuż za nim do lasu wkroczy zachłanna antybohaterka, chcąca wykraść ukryte tam magiczne źródło życia. Czy bohaterowie dadzą radę powstrzymać podstępną księżniczkę, która nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel?

„Mavka i strażnicy lasu” to animacja świetnie dopracowana pod względem wizualnym, okraszona harmonijną muzyką. Twórcy dołożyli też wszelkich starań, aby bajkowy świat
Mavki wzbogacić o elementy pochodzące z ukraińskiego folkloru oraz o zaanimowane wizerunki zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem. To czyni film przepięknym obrazem
tej części słowiańskiej kultury i natury, którą na własne życzenie możemy niebawem bezpowrotnie utracić…

Zespół edukatorów portalu Film w Szkole przygotował broszury z grami i zabawami zainspirowanymi filmem „Mavka i strażnicy lasu” oraz słowiańską kulturą.

Materiały zostały przygotowane w dwóch wersjach językowych – polskiej oraz ukraińskiej.
Zapraszamy do skorzystania z naszych pomysłów i zagłębienia się z dziećmi w leśny świat Mavki.


Zagadnienia edukacyjne:

 • Kultura Ukrainy: w film zostały wplecione wierzenia, tradycje, mity i legendy,
  pozwalające lepiej poznać i zrozumieć naszych sąsiadów z Ukrainy.
 • Zapoznanie ze starosłowiańskimi wzorami, symbolami, runami oraz ornamentami,
  co polskim uczniom przybliży także własne, słowiańskie korzenie.
 • Walor integracyjny – film może pomóc zintegrować się polskim uczniom z ich nowymi
  koleżankami i kolegami z Ukrainy, którzy kontynuują naukę w polskich szkołach.
 • Ekologia – sposoby i próby ratowania gatunków zagrożonych wyginięciem.
 • Pretekst do rozmowy na temat dobrych praktyk zachowywania się w lesie
  oraz dbania o dobrostan przyrody.

Zobacz zwiastun filmu "Mavka i strażnicy lasu":

Dowiedz się jak zamówić seans
Przeczytaj artykuł

Polecane materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy

Materiały edukacyjne do filmu „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja/ Szwajcaria 2023, 83 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films).

Siła naszych marzeń

Materiały edukacyjne do filmu „Siła naszych marzeń” (reż. Christian Duguay, Francja 2022, 109 min., dystrybucja: Best Film).

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Najlepsze urodziny królika Karola

Materiały edukacyjne do filmu „Najlepsze urodziny królika Karola” (reż. Michael Ekblad, Niemcy, Holandia, Szwecja 2021, 75 min., dystrybucja: Kino Dzieci).

Ryś. Król puszczy

Materiały edukacyjne do filmu „Ryś. Król puszczy” (reż. Laurent Geslin, Francja, Szwajcaria 2021, 82 min., dystrybucja: Aurora Films).

Ernest i Celestyna: Misja muzyka

Materiały edukacyjne do filmu „Ernest i Celestyna: Misja muzyka” (reż. Julien Chheng, Jean-Christophe Roger, Francja/Luksemburg 2022, 80 min., dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

Czarodziejski flet

Materiały edukacyjne do filmu „Czarodziejski flet” (reż. Florian Sigl, USA/Niemcy 2022, 120 min., dystrybucja: Kino Świat).

Blueback

Materiały edukacyjne do filmu „Blueback” (reż. Robert Connolly, Australia 2022, 102 min., dystrybucja: Forum Film Poland).

Szkoła magicznych zwierząt

Materiały edukacyjne do filmu „Szkoła magicznych zwierząt” (reż. Gregor Schnitzler, Austria/Niemcy 2023, 93 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)