Materiały edukacyjne

OPERA I BALET W KINIE: „Romeo i Julia” z librettem wg tragedii Szekspira

Materiały edukacyjne do retransmisji spektaklu „Romeo i Julia” z Narodowej Opery Paryskiej z 2021 roku (dyrygent: Vello Pähn, inscenizacja i choreografia: Rudolf Nuriejew, '173)

Materiały edukacyjne

Scenariusz lekcji

Walory edukacyjne

Temat zajęć:
Tragiczne losy kochanków z Werony w baletowej odsłonie.


Rudolf Nuriejew to jeden z największych tancerzy XX wieku. Prześladowany przez KGB i zmuszony do emigracji z ZSRR, osiadł we Francji i zrewolucjonizował taniec klasyczny. W inscenizacji „Romea i Julii” stworzonej dla zespołu baletu Opery Paryskiej w 1984 roku i granej do dziś, wybitny baletmistrz i choreograf postawił na dramaturgię. Przepych i przemoc, brutalność i piękno mieszają się tu ze sobą, jeszcze silniej niż w tragedii Szekspira. Skrupulatnie trzymając się partytury Prokofiewa, która sama w sobie jest bardzo bliska sztuce teatralnej, choreograf stworzył wersję „Romea i Julii”, w której młody chłopiec staje się mężczyzną w obliczu pięknej dziewczyny, która ledwo wyszła z dzieciństwa, a już tragicznie wkracza w kobiecość. Ich miłość musi pozostać w ukryciu, gdyż rodziny Montekich i Kapuletów uwikłane są w rodową waśń. Inspirowane włoskim renesansem dekoracje i kostiumy autorstwa Ezia Frigerio oraz Maura Pagano przeniosą uczniów do starannie odwzorowanej Werony, doskonale znanej im z dramatu Szekspira.


Zagadnienia edukacyjne:

  • Motyw nieszczęśliwej miłości w sztuce.
  • Szekspir na deskach teatru i na filmowym ekranie. Czym różnią się od siebie znane adaptacje „Romea i Julii”?
  • Literatura i sztuka na styku odrodzenia i baroku.
  • Najsłynniejsze spektakle baletowe w historii.

Więcej o walorach edukacyjnych przeczytasz w artykule z cyklu „Wielka Sztuka na Wielkim Ekranie”.

Zobacz zwiastun filmu "OPERA I BALET W KINIE: „Romeo i Julia” z librettem wg tragedii Szekspira":

Materiały edukacyjne

Pobierz materiały edukacyjne

Zaloguj się, żeby móc bezpłatnie korzystać z materiałów edukacyjnych, a jeśli nie masz konta - zarejestruj się.

             
Dowiedz się jak zamówić seans
     

Polecane materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Neneh: Gwiazda baletu

Materiały edukacyjne do filmu ‚,Neneh: Gwiazda baletu" (reż. Ramzi Ben Sliman, prod. Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films)

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Mavka i strażnicy lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Mavka i strażnicy lasu” (reż. Oleg Malamuzh, Oleksandra Ruban, Ukraina 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films).

Czarodziejski flet

Materiały edukacyjne do filmu „Czarodziejski flet” (reż. Florian Sigl, USA/Niemcy 2022, 120 min., dystrybucja: Kino Świat).

Blueback

Materiały edukacyjne do filmu „Blueback” (reż. Robert Connolly, Australia 2022, 102 min., dystrybucja: Forum Film Poland).

Wieloryb

Materiały edukacyjne do filmu "Wieloryb" (reż. Darren Aronofsky, USA 2022, 117 min., dystrybucja: Monolith Films)