Temat zajęć:
Czy trudne relacje rodzinne można naprawić?
Poruszający, wybitny, czuły – tymi słowami określa się „Wieloryba”. To najnowszy film reżysera m.in. „Requiem dla snu” i „Czarnego łabędzia”. We wspaniałej pierwszoplanowej roli występuje Brandan Fraser, który zdobył liczne nagrody za swój występ. Jego córkę gra uwielbiana nie tylko przez młodszą widownię gwiazda „Stranger Things” – rudowłosa Sadie Sink.
„Wieloryb” to historia otyłego mężczyzny, który przed swoją śmiercią próbuje rozliczyć się z własnym życiem i naprawić błędy. Ma przede wszystkim wyrzuty sumienia ze względu na córkę, dla której nie był idealnym ojcem, a ich aktualne relacje są wyjątkowo napięte. Film poprzez historię głównego bohatera pokazuje, że czasem za ogromnymi problemami stoi wielka wrażliwość i kruchość człowieka, dla którego śmierć najbliższej osoby okazała się zbyt dużym ciosem. Charlie jest także nauczycielem twórczego pisania, dzięki czemu film może się okazać bliski sercom wielu pedagogów i osób zainteresowanych literaturą oraz pisaniem.
Uwaga! W filmie pojawiają się przekleństwa, sceny nagości, tematyka narkotyków i zaburzeń odżywiania.
Zagadnienia edukacyjne:
- Zaburzenia odżywiania (anoreksja i otyłość) oraz stojące za nimi mechanizmy psychologiczne.
- Empatia względem osób otyłych i innych ludzi z jakichś względów niemieszczącym się w „kanonie” (także osób nieheteronormatywnych).
- Relacja ojciec-córka, trudne i skomplikowane relacje rodzinne.
- Radzenie i nie-radzenie sobie ze stratą lub rozstaniem. Zdrowe i niezdrowe sposoby rozładowywania napięcia emocjonalnego.
- Edukacja polonistyczna: symbolika biblijna, nawiązania do „Moby Dicka”, terapeutyczna rola pisania i zachęta do przelewania myśli na papier. Motywy: śmierci, choroby, miłości, rodziny, ojca.
- Konsekwencje nastoletniego buntu.
- Rachunek sumienia i rozliczenie z własną przeszłością. Akceptowanie własnych niedoskonałości.