Blog

„Emma i czarny jaguar”

Zjednoczeni w obronie dzikiej przyrody

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

„Emma i czarny jaguar” to film, który z pewnością trwale wpisze się w kanon przygodowego kina o ekologii. Niezwykła opowieść o przyjaźni nastoletniej dziewczyny i dzikiego jaguara zabierze uczniów w podróż do serca Amazonii i przekona ich, że razem mogą zmienić świat na lepsze.

Zobacz zwiastun filmu „Emma i czarny jaguar”

O czym jest film „Emma i czarny jaguar”?

Dzieciństwo głównej bohaterki filmu – Emmy upłynęło w środku dżungli Ameryki Południowej. Okoliczności sprawiły, że towarzyszem jej dorastania stał się mały, czarny jaguar. Trudne doświadczenia i wspólnie spędzony czas połączyły życie dziewczyny z losem dzikiego zwierzęcia i zawiązały między nimi wyjątkową, nierozerwalną więź. Niespodziewane wydarzenia doprowadziły jednak do przeprowadzki rodziny Emmy do Nowego Jorku i zakończenia rozkwitającej przyjaźni. Kilka lat później, nastoletnia już dziewczyna, na wieść o okrutnej eksploatacji amazońskich terenów, bez wahania wyrusza na ratunek jaguara oraz lokalnej społeczności. W pogoni za nią udaje się jej przebojowa nauczycielka biologii.  W toku akcji obserwujemy rozwój relacji między bohaterami i ich rosnącą determinację w walce o narażone na zniszczenie ekosystemy.

Walory edukacyjne filmu „Emma i czarny jaguar”:

  • Ochrona ekosystemów. Film wzbudzi w widzach miłość do przyrody i pokaże, jak aktywnie można jej chronić. Historia Emmy zachęca do działania na rzecz ginących gatunków, podkreślając często negatywny wpływ człowieka na różnorodność biologiczną. „Emma i czarny jaguar” może być więc punktem wyjścia do rozmów z uczniami o postawach i zachowaniach proekologicznych, które warto wprowadzić w życie.
  • Poczucie sprawczości. Aktywna postawa Emmy i jej niezłomność przynoszą upragniony skutek. Seans da więc młodym ludziom nadzieję na zmiany i będzie skutecznym remedium na poczucie bezradności wobec postępujących zmian klimatycznych.
Kadr z filmu „Emma i czarny jaguar”, Francja 2024, dystrybucja: Kino Świat
  • Odnowienie więzi z naturą. Z pewnością film zainteresuje uczniów nie tylko egzotyczną przyrodą, ale też lokalnym środowiskiem naturalnym. Może być okazją do zachęcenia klasy do aktywnej eksploracji pobliskich lasów, poznawania ich fauny i flory oraz zwiększenia troski o ich integralność.
  • Relacje między dziećmi i dorosłymi. Emma buntuje się wobec rozsądnych decyzji swojego taty, jej postawa jest skierowana na spontaniczne działanie. Dziewczyna pragnie iść za głosem serca, które tęskni za pozostawionym w dżungli przyjacielem. Film „Emma i czarny jaguar” to wartościowe kino familijne, które przekonuje do możliwości budowania porozumienia pomimo różnic pokoleniowych i odmiennych charakterów.
  • Rodzina to nie tylko więzy krwi. W toku akcji dziewczyna zbliża się do towarzyszki swojej podróży – wcześniej nielubianej nauczycielki oraz odbudowuje przyjaźnie z dzieciństwa. Filmowa historia w poruszający sposób mówi o tym, że rodzina może być kwestią wyboru, a nie tylko biologii.
  • Wrażliwość na cierpienie innych. Film wyraźnie zaznacza, że zagrożone są nie tylko miejsca życia dzikich zwierząt, ale również ostatnie osady rdzennej ludności Ameryki Południowej.  Będzie więc lekcją uważności na los współmieszkańców naszej planety z różnych jej zakątków.
Kadr z filmu „Emma i czarny jaguar”, Francja 2024, dystrybucja: Kino Świat
  • Radzenie sobie z trudnymi emocjami. Emma doświadczyła rozłąki z bliskimi. Seans może być więc punktem wyjścia do rozmów o przeżywaniu straty czy trudach pożegnania.
  • Przyjaźń ze zwierzęciem. Opowieść o tytułowych bohaterach udowadnia, że bratniej duszy możemy szukać nawet w dzikich zakątkach… dżungli. Jak powinniśmy zachowywać się wobec dzikich zwierząt? Film skłoni do dyskusji o granicach ingerencji w świat zwierząt oraz o niesamowitych więziach z przyrodą.
  • Czym jest kłusownictwo i jak mu przeciwdziałać? Strefy interesów wielkich korporacji, które bogacą się na eksploatacji dzikich terenów, realnie zagrażają ostatnim dzikim miejscom na Ziemi. „Emma i czarny jaguar” zwraca uwagę na niezwykle aktualny problemy kłusownictwa i handlu dzikimi zwierzętami, które zubażają faunę naszej planety.
  • Moc sprawcza wspólnoty. Słowa śpiewanej przez bohaterów filmu piosenki przekonują, że „zjednoczeni ludzie nigdy nie zostaną pokonani”. Siła jednej osoby z przekonaniami może obudzić ducha innych, a ludzie solidarni w ideach są w stanie zmieniać świat.

Zapraszamy na film „Emma i czarny jaguar” do kin już od 9 lutego! Zamów seans grupowy już dziś.

Jagoda Roszak

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).