Blog

„Ekipa z dżungli. Misja ratunkowa”

Razem dla świata

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

O tym, że lasy deszczowe (a co za tym idzie, cała planeta) znajdują się w niebezpieczeństwie, nie trzeba nikogo przekonywać. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że istnieje superdrużyna, zdolna uratować (co najmniej) dżunglę! Jeśli jeszcze o nich nie słyszeliście, koniecznie zanotujcie te imiona: Gilbert, Moris, Miguel, Batrycja i Kamelia.

„Ekipa z dżunglii. Misja ratunkowa” to pełna humoru, dynamiczna animacja, podczas której zwiedzicie niemal całą planetę i stawicie czoła wielu nieznanym wcześniej zagrożeniom. To jednocześnie spójne fabularnie, klasyczne kino przygodowe, z wypróbowanymi motywami drogi, solidarności i przyjaźni.

Zobacz zwiastun filmu „Ekipa z dżungli. Misja ratunkowa”

Nie trać nadziei

Kiedy Bóbr rozpyla nad dżunglą różową pianę, która wybucha przy kontakcie z wodą, zamieniając wszystko w popiół, wydaje się, że misja ocalenia lasu jest skazana na porażkę. Jak go ochronić, skoro już za chwilę rozpocznie się pora deszczowa? Ekipa zgranych przyjaciół nie zastanawia się nad tym długo, nie mnoży problemów i zastrzeżeń, tylko odważnie rusza do akcji. Szuka wynalazcy, zdolnego stworzyć skuteczne remedium na śmiercionośną substancję. Przeżywając kolejne przygody, bohaterowie wielokrotnie wydają się bliscy poniesienia klęski, ale nie składają broni. Nadzieja, którą za wszelką cenę próbują podtrzymać, jest motorem zmian, ośmiela do podejmowania kolejnych wyzwań, przekonuje, że jeśli coś nie wychodzi, można… spróbować jeszcze raz! To ważne przesłanie dla widzów w każdym wieku.

Kadr z filmu „Ekipa z dżungli. Misja ratunkowa”, reż. Laurent Bru, Yannick Moulin, prod. Francja 2023 (dystrybucja w Polsce: Kino Świat).

Jesteśmy różni, jesteśmy niepokonani

W filmowej ekipie każdy ma inne atuty i predyspozycje. Zaletami Gilberta są głowa na karku, spryt i umiejętność strategicznego myślenia. Bohater konstruuje pomysłowe wynalazki, bez których drużynie nie udałoby się pokonać superłotra, podstępnego Bobra. Moris z kolei ma duszę przywódcy. Doskonale zna wschodnie sztuki walki i potrafi odważnie stawiać czoła nawet o wiele większym od siebie przeciwnikom. Miguel wydaje się nieco roztargniony i naiwny, za to dysponuje potężną siłą, a nietoperzyca Batrycja pomaga przyjaciołom, wypatrując zagrożeń z powietrza. Do drużyny dołącza również Kamelia, szybka i czujna, niezastąpiona w walce wręcz (choć posługuje się protezą jednej z łap). Czy taka ekipa może się czegokolwiek obawiać? „Ekipa z dżungli” dostarcza wielu argumentów potwierdzających, że siła wspólnoty tkwi w odmienności ludzi (i zwierząt), które ją tworzą.

Różnorodność do bogactwo

Bohaterowie, reprezentujący różne, bardzo odmienne i oryginalne gatunki, są ambasadorami ochrony praw zwierząt. Wyrak z zachwycającymi, wielkimi oczami, dobroduszny goryl, pingwin, który paski odziedziczył po zastępczej matce, tygrysicy, nietoperzyca z wielkimi skrzydłami, przypominającymi dłonie, pancerniki (w różnym wieku) i jadowite żaby w niezwykłych kolorach… – wszyscy oni uświadamiają widzowi, że Ziemia to planeta, o którą zdecydowanie warto zawalczyć. I że tę walkę akurat – inaczej niż w filmie – w imieniu zwierząt powinien stoczyć człowiek.

Kadr z filmu „Ekipa z dżungli. Misja ratunkowa”, reż. Laurent Bru, Yannick Moulin, prod. Francja 2023 (dystrybucja w Polsce: Kino Świat).

Poznaj świat

Podróż w „Ekipie z dżungli” to poważna sprawa. Przyjaciele przemierzają rozmaite strefy klimatyczne, by doświadczyć przeraźliwych mrozów, upału pustyni i gwałtownej, tropikalnej ulewy. W filmie można też wytropić rozmaite nawiązania kulturowe, które, dla młodych widzów, mogą stać się pierwszymi punktami odniesienia, pozwalającymi kotwiczyć później zdobywane wiedzę i doświadczenie. W animacji znajdziemy więc aluzje do kultury francuskiej (wieża Eiffle’a, motyw serów), do starożytnego Egiptu (piramidy), czy do atmosfery średniowiecza (tajemnicze, zakapturzone postaci i rytuały). Nawiązaniom tym towarzyszy sugestywna muzyka, podkreślająca nastrój poszczególnych miejsc i scen.

Kadr z filmu „Ekipa z dżungli. Misja ratunkowa”, reż. Laurent Bru, Yannick Moulin, prod. Francja 2023 (dystrybucja w Polsce: Kino Świat).

Więzi są ważne

Dla Kamelii podróż z ekipą ma dodatkowy cel – pancerniczka postanawia odnaleźć swojego ojca, z którym już dawno straciła kontakt. Okazuje się, że relacje rodzinne, zaburzone z powodu poczucia winy nieostrożnego rodzica, są możliwe do odbudowania. O tym, że warto starać się o więź z tymi, którzy są dla nas ważni, przekonuje się również Moris, który postanawia… pójść za głosem serca. Animacja porusza temat uczuć (również tych trudnych) i uczy, że mają one wyjątkową moc. Jednoczą nas i wspierają w budowaniu relacji.

Agata Szulc-Woźniak

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).