Blog

Dzień Babci i Dziadka

Dowiedz się jak zamówić seans

Co warto obejrzeć razem?

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Nie od dziś wiadomo, że Babcia i Dziadek zajmują w dziecięcych sercach szczególne miejsca. Miejsca te wyznaczają ich niezwykłe umiejętności – istnieją niepodważalne dowody, że Babcie pieką najlepsze szarlotki i najlepiej na świecie ocierają łzy, a Dziadkowie potrafią bawić wnuki niewiarygodnymi opowieściami i żartami, których nie powtarza się rodzicom.

Żaden wnuk nie będzie miał wątpliwości – Dzień Babci i Dziadka najlepiej jest spędzić z rodziną! W zespole Filmu w Szkole wierzymy, że wspólne chwile warto umilić ciekawym seansem. Przygotowaliśmy więc wybór czterech filmów, przy których ani wnuki, ani dziadkowie nie będą się nudzić i które z pewnością umilą Wam czas spędzony w gronie najbliższych.

Odlot” (2009)

Ta, doceniona przez widzów i krytyków, animacja (Oscar w kategorii Najlepszy Film Animowany) przedstawia relację niespokrewnionych bohaterów, którą można porównać do relacji dziadka z wnuczkiem. Carl po stracie żony, Ellie, postanawia spełnić ich wspólne marzenie i odbyć podróż do Ameryki Południowej. Wkrótce odkrywa, że na wycieczkę przypadkowo zabrał ze sobą młodego skauta, Russella. Podróż uczy bohaterów, że przyjaźń może narodzić się w nieoczekiwanym momencie i że nigdy nie można rezygnować z tego, aby… cieszyć się życiem!

Kadr z filmu „Odlot”, reż. Pete Docter, Bob Peterson,USA 2009, dystrybucja w Polsce: Forum Film.

Coco” (2017)

Akcja kolejnego, polecanego przez nas filmu rozgrywa się w meksykańskim miasteczku podczas święta Dnia Zmarłych. Główny bohater, Miguel Rivera, to młody chłopak marzący o karierze muzyka, czemu sprzeciwiają się jego bliscy. W wyniku splotu różnych wydarzeń, Miguel trafia do Krainy Zmarłych. Poznaje tu tajemnice swojej rodziny i zaczyna lepiej rozumieć jej losy. Film uczy, jak ważne jest zachowanie tradycji i dziedzictwa przodków, a jednocześnie inspiruje do tego, by spełniać własne marzenia. Dodatkowy argument, by sięgnąć po tę propozycję to prezentowana w „Coco” szeroka panorama meksykańskiej kultury – nieznanych w Europie zwyczajów, obrzędów i świetnej, pełnej emocji muzyki.

Kadr z filmu „Coco”, reż. Lee Unkrich, Adrian Molina, USA 2017, dystrybucja w Polsce: Disney.

Nasze magiczne Encanto” (2021)

Jeśli „Coco” to za mało i jeszcze nie dość Wam niezwykłych wrażeń, „Nasze magiczne Encanto” powinno na chwilę zaspokoić Wasz apetyt na wartościowe kino familijne. Znajdziecie tu wszystko, czym możecie się wzmocnić jak pożywnym rosołem, a więc: siłę pełnej temperamentu, wielopokoleniowej rodziny, fantastyczną, ognistą muzykę, brawurowy taniec oraz szczyptę tajemnicy. Wymienione właśnie składniki są zarazem przepisem na sukces, który niewątpliwie odniosła ta wielokrotnie nagradzana animacja (Oscar, Złote Globy, BAFTA). „Nasze magiczne Encanto” niesie przesłanie o tym, że moc rodziny tkwi w różnorodności osób, którzy ją tworzą, a miłość to niezastąpione spoiwo domowych relacji.

Kadr z filmu „Nasze magiczne Encanto”, reż. Jared Bush, Charise Castro Smith, Byron Howard, USA 2021, dystrybucja w Polsce: Disney.

Mała Miss” (2006)

Wielbiciele kina drogi – mamy coś także dla Was! „Mała Miss” to, pełna humoru, historia, która pozwoli Wam poznać nietypową rodzinę, Hooverów. Jej członkowie (wśród nich niepokorny dziadek i zbuntowany nastolatek) mierzą się z własnymi problemami. Mimo to, wybierają się do Kalifornii na konkurs piękności Little Miss Sunshine, w którym pragnie wziąć udział mała Olive. W trakcie podróży, obfitującej w wiele nieprzewidzianych wydarzeń i zwrotów akcji, odkrywają wartość tolerancji, akceptacji i wzajemnej miłości. Film jest doskonałą propozycją na Dzień Babci i Dziadka. Przypomina, że piękno może kryć się w codziennych, najczęściej nieperfekcyjnych, chwilach życia.

Kadr z filmu „Mała Miss”, reż. Jonathan Dayton, Valerie Faris, USA 2006, dystrybucja w Polsce: Cinepix.

Agata Szulc-Woźniak

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Był sobie kot”

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)