Blog

„Cicha dziewczyna”

Szeptem o najważniejszych sprawach

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Subtelny irlandzki film, nominowany do Oscara w kategorii najlepszej produkcji nieanglojęzycznej, poruszy nawet najtwardsze serca. To opowieść uwrażliwiająca na osoby niepozorne, introwertyczne, zamknięte w swoim świecie.

Zobacz zwiastun filmu „Cicha dziewczyna”:

Film „Cicha dziewczyna” powinni przede wszystkim obejrzeć rodzice, nauczyciele i opiekunowie. Wszak edukacja nie kończy się razem z ukończeniem szkoły, a zwłaszcza w pedagogice jest niekończącym się procesem. Subtelna, dyskretna opowieść uwrażliwia widza na świat dziecka: w tym przypadku nietypowej, wycofanej, niepotrafiącej dostosować się dziewczynki. „Cicha dziewczyna” pokazuje, jak pięknie może rozkwitnąć osoba samotna, żyjąca w lęku, jeśli tylko otrzyma od kogoś odrobinę uwagi i czułości.

„Cicha dziewczyna” dla szkół

9-letnia Cáit jest dziewczynką małomówną i sprawiającą wrażenie pogrążonej we własnych myślach. Wychowuje się w wielodzietnej, biednej rodzinie. Przez rodziców jest traktowana jak piąte koło u wozu – niedostępny ojciec zajmuje się kolejnymi romansami i przepuszczaniem pieniędzy, zabiegana matka nie ma dla córki czasu i cierpliwości. Rówieśnicy – rodzeństwo, koleżanki ze szkoły – mają milczącą Cáit za dziwaczkę. W szkole wyraźnie odstaje z nauką.

Dziewczyna jest cicha nie tylko dlatego, że mało mówi, ale i dlatego, że cały jej świat jest cichy. Mało kto się nią interesuje i z nią rozmawia. Kamera pięknie pokazuje świat z perspektywy bohaterki: ucięte kadry kreują atmosferę wyobcowania, bycia intruzem. W większości scen Cáit jest tylko przypadkowym uczestnikiem, ignorowanym przez pozostałe osoby. Lepiej od innych ludzi rozumie język przyrody – leżenie w trawie, słuchanie wiatru, obserwowanie natury, dostrajanie się do jej rytmu; co również pięknie opowiedziano widzom z pomocą kamery.

Kadr z filmu Cicha dziewczyna (dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty).

Wartość wrażliwości

To obrazowanie stopniowo ulega zmianie, kiedy Cáit trafia do nowych opiekunów. Jej mama jest w kolejnej ciąży i chętnie pozbywa się kolejnej gęby do wykarmienia, podrzucając swoją dziwną córkę krewnym. Cáit trafia zatem do domu bezdzietnej pary. Kobieta niemal od razu znajduje klucz do nawiązania porozumienia z dziewczynką. Mężczyzna – nieco przypominający Mateusza z „Ani z Zielonego Wzgórza” – otwiera się wolniej, ale chyba nawet silniej pokocha Cáit: są do siebie bardzo podobni, zamknięci w sobie i wrażliwi. Stopniowo, razem z nabierającą pewności siebie i radości życia Cáit, kamera zaczyna coraz częściej stawiać bohaterkę na pierwszym planie i uczestniczyć w wydarzeniach. Poznajemy także bolesną przeszłość jej tymczasowych opiekunów.

Hasła „autyzm”, „neuroatypowość” czy „wysoka wrażliwość” nie padają w filmie, ale łatki nie są potrzebne, by zrozumieć Cáit, zaakceptować inność drugiego człowieka, jeśli tylko na niego się otworzymy. Czego zatem uczy nas „Cicha dziewczyna”? Uważności, czułości, empatii i patrzenia. Umiejętności docenienia tego, co niepozorne i słabe. Dostrzegania głębszych warstw rzeczywistości i prostszych przyjemności w życiu. Na Filmwebie jest taki komentarz odnośnie „Cichej dziewczyny”, który stanowi idealną puentę dla tego filmu, pozwolę więc sobie go ukraść: „Do cichych ludzi nie trzeba krzyczeć. Oni słyszą”.

Na film „Cicha dziewczyna” zapraszamy do kin już od 1 września

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).