Blog

„Cicha dziewczyna”

Szeptem o najważniejszych sprawach

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Subtelny irlandzki film, nominowany do Oscara w kategorii najlepszej produkcji nieanglojęzycznej, poruszy nawet najtwardsze serca. To opowieść uwrażliwiająca na osoby niepozorne, introwertyczne, zamknięte w swoim świecie.

Zobacz zwiastun filmu „Cicha dziewczyna”:

Film „Cicha dziewczyna” powinni przede wszystkim obejrzeć rodzice, nauczyciele i opiekunowie. Wszak edukacja nie kończy się razem z ukończeniem szkoły, a zwłaszcza w pedagogice jest niekończącym się procesem. Subtelna, dyskretna opowieść uwrażliwia widza na świat dziecka: w tym przypadku nietypowej, wycofanej, niepotrafiącej dostosować się dziewczynki. „Cicha dziewczyna” pokazuje, jak pięknie może rozkwitnąć osoba samotna, żyjąca w lęku, jeśli tylko otrzyma od kogoś odrobinę uwagi i czułości.

„Cicha dziewczyna” dla szkół

9-letnia Cáit jest dziewczynką małomówną i sprawiającą wrażenie pogrążonej we własnych myślach. Wychowuje się w wielodzietnej, biednej rodzinie. Przez rodziców jest traktowana jak piąte koło u wozu – niedostępny ojciec zajmuje się kolejnymi romansami i przepuszczaniem pieniędzy, zabiegana matka nie ma dla córki czasu i cierpliwości. Rówieśnicy – rodzeństwo, koleżanki ze szkoły – mają milczącą Cáit za dziwaczkę. W szkole wyraźnie odstaje z nauką.

Dziewczyna jest cicha nie tylko dlatego, że mało mówi, ale i dlatego, że cały jej świat jest cichy. Mało kto się nią interesuje i z nią rozmawia. Kamera pięknie pokazuje świat z perspektywy bohaterki: ucięte kadry kreują atmosferę wyobcowania, bycia intruzem. W większości scen Cáit jest tylko przypadkowym uczestnikiem, ignorowanym przez pozostałe osoby. Lepiej od innych ludzi rozumie język przyrody – leżenie w trawie, słuchanie wiatru, obserwowanie natury, dostrajanie się do jej rytmu; co również pięknie opowiedziano widzom z pomocą kamery.

Kadr z filmu Cicha dziewczyna (dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty).

Wartość wrażliwości

To obrazowanie stopniowo ulega zmianie, kiedy Cáit trafia do nowych opiekunów. Jej mama jest w kolejnej ciąży i chętnie pozbywa się kolejnej gęby do wykarmienia, podrzucając swoją dziwną córkę krewnym. Cáit trafia zatem do domu bezdzietnej pary. Kobieta niemal od razu znajduje klucz do nawiązania porozumienia z dziewczynką. Mężczyzna – nieco przypominający Mateusza z „Ani z Zielonego Wzgórza” – otwiera się wolniej, ale chyba nawet silniej pokocha Cáit: są do siebie bardzo podobni, zamknięci w sobie i wrażliwi. Stopniowo, razem z nabierającą pewności siebie i radości życia Cáit, kamera zaczyna coraz częściej stawiać bohaterkę na pierwszym planie i uczestniczyć w wydarzeniach. Poznajemy także bolesną przeszłość jej tymczasowych opiekunów.

Hasła „autyzm”, „neuroatypowość” czy „wysoka wrażliwość” nie padają w filmie, ale łatki nie są potrzebne, by zrozumieć Cáit, zaakceptować inność drugiego człowieka, jeśli tylko na niego się otworzymy. Czego zatem uczy nas „Cicha dziewczyna”? Uważności, czułości, empatii i patrzenia. Umiejętności docenienia tego, co niepozorne i słabe. Dostrzegania głębszych warstw rzeczywistości i prostszych przyjemności w życiu. Na Filmwebie jest taki komentarz odnośnie „Cichej dziewczyny”, który stanowi idealną puentę dla tego filmu, pozwolę więc sobie go ukraść: „Do cichych ludzi nie trzeba krzyczeć. Oni słyszą”.

Na film „Cicha dziewczyna” zapraszamy do kin już od 1 września

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).